Színház - Sokat akar - A Három nővér a Nemzetiben

  • Csáki Judit
  • 2010. szeptember 30.

Zene

Erőt próbál, méghozzá minden értelemben a Három nővér a Nemzeti Színházban: a dráma immanens erején túl próbára teszi a rendező erejét, a színészekét és a nézőkét is. Aki látta jó egy éve Andrei Süerban rendezésében a kolozsváriak Ványa bácsiját, azt ez a kollektív erőpróba legalábbis nem lepte meg.

Erőt próbál, méghozzá minden értelemben a Három nővér a Nemzeti Színházban: a dráma immanens erején túl próbára teszi a rendező erejét, a színészekét és a nézőkét is. Aki látta jó egy éve Andrei Süerban rendezésében a kolozsváriak Ványa bácsiját, azt ez a kollektív erőpróba legalábbis nem lepte meg.

A tér hagyományainak (bár ilyesmiről a Nemzeti esetében kevéssé beszélhetünk) alapos átrajzolásával, a zene és a mozgás szerepének felnövelésével már kezdetben szembesülünk: a piros fényben fürdő piros függöny fejnyi résén bohócfejek néznek farkasszemet a közönséggel: ők a három nővér. Aztán egyéb fejek is megjelennek, majd az előszínpadon folytatódó piros drapérián elfoglalják helyüket, és szélsőségesen vidámra, illetve baljósra intonált tónusban belecsapnak a drámába. Udvaros Dorottya Olga szerepében szinte kacarászik, Péterfy Bori Irinája balettgyakorlatokat végez, Schell Judit Másája hanyatt fekve unatkozik, aztán táncol. Mást mond a szövegük, mást a testük. Már tudjuk, hogy Gergye Krisztián koreográfiája fogja hordozni a nem verbális kommunikáció nagy részét, a kisebbiket pedig a zongoránál ülő Komlósi Zsuzsa játéka, és a beemelt dalok.

Stilizálva van - a kérdés, hogy az egyes ötletek milyen irányba viszik el a drámát, vagyis: miről szól itt és most a Három nővér Andrei Süerban értelmezésében. Az például, hogy Versinyin - Alföldi Róbert - belépőjére nyílik ki a színpad, tágul a tér, azt sugallja, hogy ettől a pillanattól fordul drámába az eddigi életkép; a belépő eltúlzott iróniája, a színész nyomatékos operett-tartása viszont azt, hogy egy pozőr toppant be, aki ráadásul az első pillanatban kihalássza magának Mását (és viszont), később sem véve tudomást a megérkező férjről, Kuliginről, aki viszont Kulka János alakításában egyrészt szándékosan vak, másrészt a főnökébe szerelmes, akinek a fényképét a tárcájában hordja, és mutogatja mindenkinek. Ez mindjárt meg is indokolja, hogy Schell Judit színesen boldogtalan Másája miért fordul az első idegen férfi felé - ráadásul ez a Versinyin a fajsúlyt, emberi minőséget tekintve igencsak hasonlít erre a Kuliginra, ami persze Mását is jellemzi.

Mire vacsorához ülnek - Menczel Róbert díszletében alulról emelkedik föl a terített asztal -, már nyakig ülnek a mozgás-hanglejtés-zene nyújtotta stilizációban (a két vendég, Fedotyik és Rode - Szatory Dávid és Fehér Tibor - komikuspáros, és ezt szépen kitartják a végéig); a párbeszédek elveszítik szokásos tartalmukat. Nyilván azért, hogy néhány kitörés - például amikor Versinyin a feleségéről és két kislányáról beszél - ne csak a hangerő, hanem a tartalom okán is súlyossá váljék; sajátos húzástechnika ez, a lényegtelennek tartott részek elrejtése. Mészáros Piroska Natasája például "virágjában" és Daróczi Sándor jelmezei közül a méltán legrikítóbban trappol bele a vacsorába, hogy a plénum előtt befogja férjnek a szürke és pipogya Andrejt.

Plénum: ebből igen sok van Süerban rendezésében, a dialógokat, párjeleneteket hallják-látják számosan a többiek közül, viszont sem szövegük, sem helyzetük nincsen arra, hogy reagáljanak rá. A puszta jelenlét sokszor az engedelmes statisztálás feladatát rója nemcsak a fontos mellékszereplőkre, mint Csebutikin, Szoljonij vagy Tuzenbach, hanem a főszereplőkre is. A búgócsiga-jelenet Süerban színpadán Irina magánügye marad; a többiek átbeszélik, átmozogják, mint afféle lényegtelen epizódot. Mert hát az is: egy infantilis kislány érzelmes kesergése.

A második felvonás is sok ötletet, szépséget és poént tartogat: Bobikot, Natasa és Andrej fiát Miki egér (később lányukat, Szofocskát persze Minnie) jelzi, aztán esik hó is, az előtérben szépen táncol Mása és Versinyin, a gyerek bőg, Natasa kiborul, van Here comes the sun, Anyegin-ária, Don Giovanni-részlet és álarcosok. Utóbbiak közt Szoljonij (Szabó-Kimmel Tamás), akinek az erőszakos udvarlását Irina nem nagyon hárítja el - de hát miért is tenné, amikor az a Tuzenbach (Mátyássy Bence alakításában) egy akkora vizesnyolcas... -, épp úgy hiteltelen, amikor a munkáról meg a jövőről beszél, mint Irina és Versinyin: csupa idealista póz.

De nem csak ő. Az oldalról sokat szemlélődő Andrej is az, megérdemli az ő Natasáját, aki mellé később élőben is belép Protapopov, a szeretője, hátha nem értjük, mi folyik itt.

A harmadik felvonás ismét az előszínpadon játszódik, Menczel díszlete az oldalról beomló lepedőhalommal viszi a tejfölt, ki is használják a szereplők, belebújnak, eltakarják magukat - de legalább mindenki kormos, mutatván, tudják, mi van a háttérben: tűzvész.

De mire itt tartunk, a dekódolásban alighanem megfáradt közönség leginkább a színészgárda odaadó, alázatos és magas szintű feladatteljesítését bámulja, hiszen tényleg lefegyverző az a fegyelem, amellyel nem akármekkora tehetséghalmazt állítanak a pontos stilizálás szolgálatába. Csebutikinnak nemcsak a tragédiája, de még a története sem kerekedik ki, és erről Sinkó László csöppet sem tehet; a többieknek csak a formátuma, mármint a figurájuk formátuma vész oda. A negyedik felvonás kissé elkapkodottnak látszó formadömpingjében - lufik és gyaloglás minden mennyiségben - végképp elvész a három nővér is. Súlyukat vesztett figurák szánalmas és fárasztó végvergődése rendezi össze bennünk a föltehető rendezői koncepciót, amely szöges ellentéte a kolozsvári Ványa bácsiénak, ahol mindenkiért kár volt: itt bizony senkiért nem kár.

Nemzeti Színház, szeptember 25.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.