könyv - Izing Róbert: Támadás az űrből! - A nagy budapesti ufóinvázió

  • Svébis Bence
  • 2011. július 14.

Zene

A science fiction tematikája sokakat elcsábított Jókaitól Dévényi Tiboron át egészen Tandoriig, mi több, akadtak, akik egyenesen Magyarországra pozicionálták történetük színterét. Jelen regény is valami hasonlóval próbálkozik, ám még annyit sem képes teljesíteni, amennyit ígér. A történet szerint a roswelli ufókatasztrófával egy időben a kerekegyházi löszfalba is becsapódott egy idegen űrhajó, ám ez utóbbit lényegesen ügyesebben sikerült eltitkolni.
A science fiction tematikája sokakat elcsábított Jókaitól Dévényi Tiboron át egészen Tandoriig, mi több, akadtak, akik egyenesen Magyarországra pozicionálták történetük színterét. Jelen regény is valami hasonlóval próbálkozik, ám még annyit sem képes teljesíteni, amennyit ígér.

A történet szerint a roswelli ufókatasztrófával egy idõben a kerekegyházi löszfalba is becsapódott egy idegen ûrhajó, ám ez utóbbit lényegesen ügyesebben sikerült eltitkolni. Mi több, ami a NASA-nak nem jött össze, azt a Magyar Ûrerõ kisujjból kirázta: rekonstruálták, újraépítették a csészealjat, így a nem túl távoli jövõben rajtunk áll a világ sorsa.

Megmenteni Amerikát, majd egész Budapestet a pusztító ufóinváziótól, miközben Magyarország pillanatok alatt egy kelet-európai szellemvárosból ünnepelt nagyhatalommá lép elõ. Ami ennyire érdekesen hangzik, azt - gondolnánk - nem lehet elrontani. Izing azonban rossz író, nagyon rossz. Megfogalmazásai körülményesek, nehézkesek, karaktereit bár több nézõpontból láttatja, mégis papírszagúak, jelentéktelenek, a cselekmény pedig túlzsúfoltsága ellenére unalomba fullad. Túl sokfelé szálazza az eseményeket, s mire bármi érdemleges történik, szerencsétlen olvasót már csak a becsület hajtja elõre, hogy ha már kézbe vette a regényt, olvassa is végig.

A legproblematikusabb azonban a könyv valódi tétjét jelentõ próbálkozás, hogy képes-e a szerzõ a hollywoodi klisék halmazát hazai terepen mûködtetni. Erre azonban csak megfelelõ távolságtartással, iróniával volna lehetõség, amit képtelen kijátszani, megfelelõen alkalmazni. Igaz, nem veszi magát komolyan, de túlságosan is komolytalan. Humora gyermeteg, mi több, gyakran kényszeresen túlmagyarázott. Sokszor sajnos túl primitívnek tekinti olvasóját, s minden mondata úgy perzseli a honi sci-fi irodalom presztízsét, mint protonsugár a Parlamentet.

Agave, 2011, 318 oldal, 2880 Ft

*

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.