könyv - KRÉMER FERENC: ROSSZ DÖNTÉSEK KORA

  • B. I.
  • 2010. október 7.

Zene

A maga nemében egyelőre páratlan a Napvilág Kiadó és a Politikatörténeti Intézet 20 év után című sorozata, amely az elmúlt két évtized társadalmi-gazdasági folyamatainak értelmezésére tesz kísérletet. Krémer Ferenc szakterülete a viszonylag friss diszciplínának számító rendészettudomány.
A maga nemében egyelõre páratlan a Napvilág Kiadó és a Politikatörténeti Intézet 20 év után címû sorozata, amely az elmúlt két évtized társadalmi-gazdasági folyamatainak értelmezésére tesz kísérletet. Krémer Ferenc szakterülete a viszonylag friss diszciplínának számító rendészettudomány. Munkájának alcíme - Rendészetpolitikai tévelygések a rendszerváltás elsõ húsz évében - önmagáért beszél. A pártállami rendõrség a rendet elõíró hatalom intézménye volt, annak minden privilégiumával. A rendszerváltással kezdõdött átalakulási-átalakítási próbálkozások sora azonban Krémer interpretációjában nettó kudarctörténet; elemzésében e kínlódás jogi, szervezeti, társadalmi és mentális aspektusait veszi sorra. Fordulópontnak tartja a politikai pártok közötti 1994-es "negatív konszenzust", amely a mennyiségi szemlélet jegyében (a minél jobb felderítési mutatók érdekében elegendõ a technikai és a létszámfejlesztés, egyébként a szervezet struktúrája alapvetõen úgy jó, ahogy van) máig a legfõbb gátja minden, a rendõrség megreformálását célzó kísérletnek. Az események relatív közelsége miatt különösen érdekes, ahogyan tágabb kontextusba helyezi a 2006-os zavargások idején történteket: a mindkét oldalon (rendõrök és randalírozók) megtapasztalt brutalitást részben az intézményi és a (szélsõ)jobboldali "maszkulin szubkulturák" erõszakkultuszából, részben a rendõrség szervezeti állapotából, részben a politikai viszonyokból vezeti le. Álláspontja szerint 2006 õszén államcsínykísérlet történt, ami ugyan elsõre bizonnyal meghökkentõ, hiszen merõben ellentétes a nyilvánosságban hangoztatott domináns véleménnyel, ám érvei jóval megalapozottabbnak tûnnek, mint a "tomboló rendõrterror"-szcéna indokai. Mindenesetre normális körülmények között Krémer Ferenc tanulmánya kiváló alapja lehetne a közelmúltunkkal szembenézõ, azt feldolgozni próbáló érdemi vitának.

Napvilág, 2010, 200 oldal, 2600 Ft

*****

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.