Könyv: Nem ér a nevem (Ladó János-Bíró Ágnes: Magyar utónévkönyv)

  • D. Zseni Feri
  • 1998. november 19.

Zene

Volt a Ladó, 1971 óta, az Akadémiai Kiadónál, komoly kötésben, évente új kiadás, hamisították is; most itt a Ladó-Bíró, új kiadó, új nevek, csaknem nyolcszázzal több, mint l971-ben, a borítón egy nemtelen lény ásít, boldog, még nem tudja, hogy hívják.

1996-ban a legnépszerűbb férfinév a Dávid, szorosan a nyomában Dániel, aztán Tamás, kinek népszerűsége csökken. Nyomul Bence és Márk, hanyatlanak a valaha nagyok: László, István, János, Csaba, Zsolt, Gyula, Béla, Árpád. Régi dics, ős, égünk. A rajzfilmhős Krisztofer erős hajrát nyitott, Kevin vele tart. A férfiak mezőnye kiegyensúlyozott, Péter kicsit visszaesett, az óhmagyar négyest (Imre, Mihály, Miklós, György) lekörözik az új titánok: Levente, Marcell, Alex, Erik. Egyébként semmi rendkívüli.

Nem úgy a nőknél.

Vezet, ó jaj, Alexandra, mögötte, jaj, jaj, Vivien. Tör előre Dóra, Nikolett, Fanni, Anna, Klaudia, Réka, Kitti. Katalin, Erzsébet, Annamária, Zsuzsanna jogara leeresztve, új királynők támadnak hátulról: Dzsenifer, Lili, Szimonetta. Mária leszakadt, Ivett tartja magát.

A névsorolvasás, udvariatlanul, a fiúkkal kezdődik, folytassuk a leányokkal, izgalmasabbak, náluk a több új keletű névadás: Hófehérke (lásd a fiúknál: Vidor), Hóvirág, Gyöngyvirág, Rozmarin, Tűzvirág, itt az egész füvészkert, már csak Filoxéra hiányzik. Van viszont Filoméla, Dzsesszika, Imodzsen, kedvencem: Dzsenifer, Dzsenet. Sok halandzsa. A névsor végén a hármas ikrek: Zsaklin, Zsorzsett, Zsüliett (fiú tesó: Zsakett). A lejáratott Xéniával csak Xavéria mer egy lapon mutatkozni. Új ebédhez szól a régi nóta: Éda, Effi, Jetta, Órália, Jutta, Nádja, Tánya, Lida, Titanilla, gyertek vacsorálni.

A fiúknál Régi Magyar Szórványos Nevek: a névnemzeti Bacsó, Bajnok, Balár, Kaplony, Kurszán, Vajk, aztán a Holt Kelták Társasága: Ildefonz, Ditmár, Dagobert (bácsi). Csupán néhány új (undok) fiú: Harri, Zserald, Rokkó.

Pusztul a magyar, név, három gyerek az ajánlott, a könyv csak a névnapokat ajánlja, a neveket nem (elődje, a Ladó ezt is megtette, már a tipográfiával - kövér, félkövér - is segítve a tisztelt szülőket). Mindenki olyan nevet ad, amilyet akar (meg ami benne van a ladóbíróban, vagy külön kérvényez). A lényeg: a magyar helyesírással, kiejtéssel megfelelő forma, na, ebből lesznek a botrányok, nem vagyok én egy bunkó, tudom, hogy Jennifernek írják, az anyakönyvbe is! Két szülő összehajol, lapok surrognak, névmágia, életük fontos, legfontosabb tette, legyen a neved mától kezdve kukoricajános, avagy csak ráböknek, itt nyíltál ki, Patony. És nem törődnek az előzményekkel, családnév, ilyesmi, és születik sok Fekete Mercédesz, Erdei Farkas, Tisza Virág, Kemény Szilárd, Kasza Blanka. Nem is kéne semmi megkötés, névkánon, adjunk nevet, mint az indiánok: Hosszú Alkony, Hosszú Karaj, Rövid Sarok, Használati Útmutató, Zselézett Kötőtű. Ami Az Eszedbe Jut. És akkor nincs akadémikus vita, 1522 Alexandra, lőn sok-sok egyedüli példány.

Én világ, életemben Sándor Károly szerettem volna lenni, legalábbis Raul, vagy ha nem, hát Üdvöske. De nem lettem, mert. Az lánynév. Ezért sem lehetek Zseni.

Csuklómon már a nevem, ásítozom a borítón, vagy üvöltök, nem mindegy, milyen névre, hallgatok.

D. Zseni Feri

Vince Kiadó, 1998, 261 oldal, 950 Ft

Figyelmébe ajánljuk

Szól a jazz

Az ún. közrádió, amelyet egy ideje inkább állami rádiónak esik jól nevezni, új csatornát indított. Óvatos szerszámsuhintgatás ez, egyelőre kísérleti adást sugároznak csupán, és a hamarosan induló „rendes” műsorfolyam is online lesz elérhető, a hagyományos éterbe egyelőre nem küldik a projektet.

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.