Lemez

Krizso: Boys in the City – Girls from the Woods

  • - minek -
  • 2019. november 24.

Zene

A jeles magyar elektronikus zenei producer visszatérően a hatos szám jegyében alkot: a két évvel ezelőtti (N)euro-Zen után egy újabb és ismét remek hatszámos EP-vel – ha úgy tetszik: félalbummal – jelentkezett. Három énekesnő most is jellegzetes hangját adta a lemezhez, mellettük Hegyi Dávid zongorán, Subicz Gábor trombitán, Zsuffa Aba pedig gitáron játszott. A szerzeményeket Krizso napi élettapasztalatai, szorongásai ihlették, no és magukon viselik a munkafolyamat sajátos terapikus tapasztalatának nyomait is. Hatásos és változatos ritmikai szerkezetekhez, hol nyomasztó, hol varázsos géphangokhoz és invenciózus hangszerfutamokhoz társul az emberi hang, amely úgy simul bele a zenei szövetbe, hogy közben gondolataink számára is ad némi muníciót. Az erős felütésben (Fights) Jónás Vera érzékeny vokálja túlvilági hangokon és gyomorba markoló, roncsolt basszuson szűrődik át. Majd sebességet váltunk: a mindennapi neurózis szülte Carry On gitárfutamokkal fellazított sötét, de grúvos szintiwave tánczene Csordás Zita (Mayberian Sanskülotts) énekével, aki az EP-t záró ökopesszimista We Are Monstersben is hallható. Itt a metronómszerű alapütemhez izgalmas tört ritmusok és jazzes trombitafutamok is társulnak. A kettő között megcsodálhatjuk Judy Jay egyedien soulos ízű vokálját a füstösen retró triphopos My Name-ben (a ritmus szinte az üllőn csattanó kalapács hangja), de az énekhangot csak mintaként tartalmazó To Find és a Timeless is remekül megkomponált hangulatzenék.

Klinik, 2019

 

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.