Kutyám, Tati - Ridley Scott: Bor, mámor, Provence (film)

Zene

Cipőt a cipőboltból. A praktikus bölcsesség a lábbelikre éppúgy vonatkozik, mint közkedvelt cipészünkre, Ridley Scottra, a báránybőr akciófilmek minőségi szállítójára.

Cipőt a cipőboltból. A praktikus bölcsesség a lábbelikre éppúgy vonatkozik, mint közkedvelt cipészünkre, Ridley Scottra, a báránybőr akciófilmek minőségi szállítójára. Partra szállós jó kedvünkben nincsen nála alkalmasabb partner egy kisebb ország lerohanásához, kevésbé katonás élvezetekért azonban, valljuk be férfiasan, máshoz járunk ruhapróbára. Bár kitartó próbálkozásai, hogy katonazubbonyát szolid, polgári viseletre cserélje, rendre kudarccal végződtek, a kaptafán ragadt mester most megint nekiveselkedett: kecses szabású, nőiesebb darabot kínál, közismert nevén romantikus komédiát. Már ahogy azt Móricka, az akciófilmes elképzeli.

Sakktábla fölé hajolva öblös hangú, gyámkodó apafigura okítja rövidnadrágos ellenfelét az élet és a bortermelés rejtelmeire. Rozsdabarna színekkel átitatott, mesébe illő pillanatok ezek, a higanymozgású kamera azonban úgy köröz kedélyes sakkozóink körül, mintha legalábbis egy iraki bevetés hangulatát lenne hivatott visszaadni. Ez a szépséges diszharmónia, mely a bensőséges közlendő és az ezt tolmácsoló képek között feszül, korántsem elszigetelt jelenség: hősünk idilli gyermekkorának képeit ugyanúgy bearanyozza, mint a felcseperedett lurkó komikus-tanulságosnak szánt történetét. A bölcs öregúr nincs többé, de a provence-i chateau és a szőlőtőkék még állnak, ám a váratlan örökség csupán értékesítendő púp a koravén kisfiúból lett tőzsdei vezérbika számára.

A vígjáték és a sikeres tőzsdei ügylet kulcsa az időzítés - hangsúlyozza már idejekorán a londoni esőhöz és a rövid távú kalandokhoz szokott bróker, rajta keresztül pedig mintha maga a direktor szólna hallgatóságához. Meg kell hagyni, Scott a született jó tanulók precizitásával alkalmazza a romantikus komédiák megoldóképletét, könnyed tánclépések helyett azonban egy esetlen mamut darabosságával halad a romantika rögös útján. A naplementében fürdő díszletek között hasonlóan elveszettnek tűnik régi harcostársa, Russell Crowe is, aki szerepe szerint a londoni tőzsdepaloták acélkékes falansztervilágából kerül a parasztosan jó kedélyű francia vidékre, ahol aztán gyerekkori emlékekbe, ügybuzgó skorpiókba és szépséges, ám kikapós menyecskékbe botlik. Hogy ne csak a kínos orra bukásokról, a sokat emlegetett békaevésről és a jóféle trágyaszagról, azaz a helyi népszokások kényszeredett kifigurázásáról szóljon a történet, a meglett férfiember folyamatos elszámoltatásba bonyolódik gyerekkori énjével. Valami hasonlóval egy Karinthy nevű magyar is próbálkozott hajdanán, de ahogy azt mondani szokás, a különbséget zongorázni lehetne.

A metamorfózis, melynek során Crowe nagyvárosi kártevője kisvárosi csodabogárrá megy össze, van olyan meggyőző, mint amikor Julia Roberts mezítlábas grasszálásra bírta Richard Gere-t a Pretty Womanben, de hát üsse kő, a romantikus komédiák köztudottan nem a sültrealisták szórakoztatására készülnek. Persze azért nem mellékes, hogy milyen színvonalon bolondozunk. Lehet úgy is franciázni, ahogy azt a Kisvárosi ünnep című postásklasszikusban művelték, ehhez azonban édeskevés Tatira keresztelni a Crowe-t önfeledten levizelő háziebet.

Forgalmazza az InterCom

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.