lemez - NOISETTES: WILD YOUNG HEARTS

  • - greff -
  • 2009. május 7.

Zene

lemez - NOISETTES: WILD YOUNG HEARTS Noha afféle rajzasztalon megtervezett programnak tetszik, a valóságban bizonyára többé-kevésbé spontán módon alakult úgy, hogy a rádióbarát zenék terepén éppen a Motown kiadó megalakulásának ötvenedik évfordulója környékére szaporodjanak meg (és vegyék birtokba a slágerlistákat) a nyíltan a hatvanas évek soulklaszszikusaiból merítő előadók. A detroiti kincsesbányát dézsmáló énekesnők (Duffy, Adele, Amy Winehouse) furcsamód egytől egyig brit állampolgárok, de a lényeges persze sokkal inkább az, hogy a kommersz popzenében hosszú évek óta messze az ő feltűnésük a legrokonszenvesebb esemény, még akkor is, ha a kétségkívül magával ragadó slágerszámaikat leszámítva elég langyos lemezeket tudtak csak összekalapálni.

lemez - NOISETTES: WILD YOUNG HEARTS Noha afféle rajzasztalon megtervezett programnak tetszik, a valóságban bizonyára többé-kevésbé spontán módon alakult úgy, hogy a rádióbarát zenék terepén éppen a Motown kiadó megalakulásának ötvenedik évfordulója környékére szaporodjanak meg (és vegyék birtokba a slágerlistákat) a nyíltan a hatvanas évek soulklaszszikusaiból merítõ elõadók. A detroiti kincsesbányát dézsmáló énekesnõk (Duffy, Adele, Amy Winehouse) furcsamód egytõl egyig brit állampolgárok, de a lényeges persze sokkal inkább az, hogy a kommersz popzenében hosszú évek óta messze az õ feltûnésük a legrokonszenvesebb esemény, még akkor is, ha a kétségkívül magával ragadó slágerszámaikat leszámítva elég langyos lemezeket tudtak csak összekalapálni.

A londoni Noisettes trió második és immár egyértelmûen a mai soulhullámon szörfözõ lemeze ellenben az elejétõl a végéig azonosan magas nívójával delejez. Nem csak a lemez elejére pozicionált és már az év elején (egy Mazda-reklám segítségével) népszerûvé vált Don't Upset The Rhythm, ez a lendületes és brutálisan ragadós táncdal tökéletes: a túlvezérelt gitárokra épülõ, rockosabb Beat Of My Heart, a minden vonásában a 60-as éveket felelevenítõ, úgyszintén rendkívül üde és élénk Wild Young Hearts és Never Forget You, vagy a lassúk közül a 24 Hours is éppen annyira kimagasló, és Shingai Shoniwa énekesnõ a többibe sem mulaszt el lebilincselõ dallamokat simítani - a nagyszerû lemez begyûjtése így aztán, noha melegen ajánlott, lássuk be, némiképp felesleges, hiszen úgyis a Noisettes szól majd mindenütt, minden percben az elõttünk álló hónapok során.

Universal, 2009

*****

Figyelmébe ajánljuk

Vérző papírhold

  • - ts -

A rendszeresen visszatérő témák veszélyesek: mindig felül kell ütni a tárgyban megfogalmazott utolsó állítást. Az ilyesmi pedig egy filmzsánerbe szorítva a lehetőségek folyamatos korlátozását hozza magával.

Szűznemzés

Jobb pillanatban nem is érkezhetett volna Guillermo del Toro új Frankenstein-adaptációja. Egy istent játszó ifjú titán gondolkodó, tanítható húsgépet alkot – mesterséges intelligenciát, ha úgy tetszik.

Bárhol, kivéve nálunk

Hajléktalan botladozik végig a városon: kukákban turkál; ott vizel, ahol nem szabad (mert a mai, modern városokban szabad még valahol, pláne ingyen?); már azzal is borzolja a kedélyeket, hogy egyáltalán van.

Brahms mint gravitáció

A kamarazenélés közben a játékosok igazán közel kerülnek egymáshoz zeneileg és emberileg is. Az alkalmazkodás, kezdeményezés és követés alapvető emberi kapcsolatokat modellez. Az idei Kamara.hu Fesztivál fókuszában Pablo Casals alakja állt.

Scooter inda Művhaus

„H-P.-t, Ferrist és Ricket, a három technoistent két sarkadi vállalkozó szellemű vállalkozó, Rácz István és Drimba Péter mikrobusszal és személyautóval hozza Sarkadra május 25-én. Ezen persze most mindenki elhűl, mert a hármuk alkotta Scooter együttes mégiscsak az európai toplista élvonalát jelenti. Hogy kerülnének éppen Magyarországra, ezen belül Sarkadra!?” – írta a Békés Megyei Népújság 1995-ben arról a buliról, amelyet legendaként emlegetnek az alig kilencezer fős határ menti kisvárosban.

Who the Fuck Is SpongyaBob?

Bizonyára nem véletlen, hogy az utóbbi években sorra születnek a legfiatalabb felnőtteket, a Z generációt a maga összetettségében megmutató színházi előadások. Elgondolkodtató, hogy ezeket rendre az eggyel idősebb nemzedék (szintén nagyon fiatal) alkotói hozzák létre.

A Mi Hazánk és a birodalom

A Fidesz főleg az orosz kapcsolat gazdasági előnyeit hangsúlyozza, Toroczkai László szélsőjobboldali pártja viszont az ideo­lógia terjesztésében vállal nagy szerepet. A párt­elnök nemrég Szocsiban találkozott Dmitrij Medvegyevvel, de egyébként is régóta jól érzi magát oroszok közt.