lemez - SOSZTAKOVICS: FILMZENÉK

Zene

"Számunkra minden művészet közül legfontosabb a film" - mondotta egykoron Lenin; "A zeneszerzők a lélek hangmérnökei" - hangzott Sztálin apokrif kongresszusi beszédének sarkalatos tétele, s a szovjet zeneszerzők bizony jól tették, ha igazodtak e bölcs iránymutatásokhoz. Így például a kamaszon mozizongoristaként is működő Sosztakovics mozgalmas pályafutása során jó három tucat, többségében oktató-nevelő célzatú filmhez írt kísérőzenét, kezdve Kozincev és Trauberg 1929-es Új Babilonján, egészen az előbbi rendezőóriás 1970-es Lear királyáig.
"Számunkra minden mûvészet közül legfontosabb a film" - mondotta egykoron Lenin; "A zeneszerzõk a lélek hangmérnökei" - hangzott Sztálin apokrif kongresszusi beszédének sarkalatos tétele, s a szovjet zeneszerzõk bizony jól tették, ha igazodtak e bölcs iránymutatásokhoz. Így például a kamaszon mozizongoristaként is mûködõ Sosztakovics mozgalmas pályafutása során jó három tucat, többségében oktató-nevelõ célzatú filmhez írt kísérõzenét, kezdve Kozincev és Trauberg 1929-es Új Babilonján, egészen az elõbbi rendezõóriás 1970-es Lear királyáig.

Ebbõl a gazdag és változatos, Sosztakovicsot az alkalmazott zeneszerzés terén is óriásnak mutató termésbõl kínál három lemeznyit a mérsékelten neves, ámde kiváló Belga Rádiózenekar, José Serebrier vezényletével. A kegyvesztetten és a beérkezettség csúcsain, Sztálin, Hruscsov, majd Brezsnyev uralma alatt komponált filmzenék sorában igazi slágerekre is rálelhetünk, mint például a nevezetes Románcra az 1955-ös Vihar Itália felett címû Fajncimmer-klasszikusból. Ám történelmi jelentõségû filmalkotások zenéire szintén ráakadhatunk, hiszen Sosztakovics írta a Sztálin 70. születésnapját köszöntõ Berlin eleste muzsikáját is. Ilyesformán most belehallgathatunk a generalisszimusz sosem volt berlini érkezését ("Így kellett volna történnie" - mondta a film láttán a meghatott fõtitkár) kísérõ euforikus zenébe csakúgy, mint a Kertben címû részletbe, mely a történet romantikus vonulatát képviseli: e meghitt epizódban ugyanis Sztálin szerelmi tanácsot ad Aljosának, a sztahanovista acélmunkásnak. A legértékesebb részleteket mindazonáltal a két Shakespeare-film, az 1964-es Hamlet és a fentebb említett Lear király zenéje kínálja, egyszerre tanúskodva Sosztakovics és Kozincev termékeny munkakapcsolatáról, valamint az értékes drámai alapanyag ihletõ erejérõl.

Warner Classics, 2009, 3 CD

*****

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.