lemez - TURIN BRAKES: OUTBURSTS

  • Németh Róbert
  • 2010. március 25.

Zene

A Turin Brakes új stúdióalbuma több szempontból is újrakezdés a szimpatikus, pasztelles akusztikában utazó londoni páros - a gitáros-énekes-frontember Olly Knights és a gitáros-vokalista Gale Paridjanian - életében. Az Outbursts a stúdióban és koncertjein többnyire kísérőzenészekkel kiegészülő duó első sorlemeze a zenekar első tíz évét tételező dupla válogatásalbum, a Bottled At Source - The Best Of The Source Years óta, egyúttal debütáló albuma új hanglemezkiadója, a jó nevű, független Cooking Vinyl kötelékében.
A Turin Brakes új stúdióalbuma több szempontból is újrakezdés a szimpatikus, pasztelles akusztikában utazó londoni páros - a gitáros-énekes-frontember Olly Knights és a gitáros-vokalista Gale Paridjanian - életében. Az Outbursts a stúdióban és koncertjein többnyire kísérõzenészekkel kiegészülõ duó elsõ sorlemeze a zenekar elsõ tíz évét tételezõ dupla válogatásalbum, a Bottled At Source - The Best Of The Source Years óta, egyúttal debütáló albuma új hanglemezkiadója, a jó nevû, független Cooking Vinyl kötelékében.

S ha már új kezdet, érdemes egy pillantást vetni a Turin Brakes eddigi pályaképére. Az 1999-ben alakult dél-londoni együttest annak idején egy némileg "hajánál elõrángatott" mikroszíntér, a new acoustic movement részeként - többek közt egy ugyancsak szeretnivaló, máig is aktív pályatárssal, a Kings Of Convenience-szel együtt - fedezte fel a brit, majd a nemzetközi zenei sajtó. Ami a kommerciális sikereket illeti: folyamatos jelenlét regisztrálható különösebb sztárstátus nélkül. Ha pedig a minõség dolgában vonjuk meg a mérleget: egyenletesen magas szintû négy album, folk-rockos, gitárpopos ihletettségû, vonósokkal, billentyûs- és ütõhangszerekkel színesített, gazdagon szõtt, ízlésesen hangszerelt, többnyire szellõs, levegõs, "emberléptékû" dalokkal.

Az új lemezrõl szólva pedig csak ismételhetnénk az elõzõ mondatot, s akár azt is állíthatnánk, hogy ez a zenekar - kisebb aránymódosításoktól eltekintve - mintha folyamatosan ugyanazt a lemezt készítené. Igen ám: de ugyanazt a jó lemezt. Az Outbursts ugyanúgy klasszicizál, mint az elõdei, ám miközben Neil Youngot, a néhai Tim és Jeff Buckleyt vagy a finomabb Pink Floydot egyaránt megidézi, egy-egy karcosabb felindulástól eltekintve szörnyen személyes és törékeny. A világmegváltással ugyan nincsen dolga, mégis, legjobb pillanataiban a talpunk pár centire elemelkedik a flasztertõl.

Cooking Vinyl/Neon Music, 2009

****

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.