Lemez: A múlt idő jele (Lou Reed: The Raven)

  • 2003. február 6.

Zene

Ha fellapozom Lou Reed életművét, úgy látom, utoljára az 1989-ben bemutatott - s lemezen 1990-ben megjelent - Songs For Drella keltett olyan élénk és kedvező visszhangot, mint most, a Poe-művekre épülő The Raven. Ez a párhuzam persze korántsem pusztán a művek "fogadtatása" révén tűnik ki, s még csak nem is azért, mert mindkét album túlmutat egy "konvencionális" rocklemez keretén. Hanem mert azt sugallja, hogy Reed már csak akkor képes valóban jelentős dobásokra, ha a mélyen megélt személyes mitológiájához fordul. Amikor elveszíti az embereit - mint Andy Warholt, majd a ´92-es Magic And Loss albumon elsiratott Ritát és Doc Pomust -, vagy mint amikor a lidérces Poe-szövegeket olvasva szembesül esendőségével: akár a "rossz dolgok" iránti vonzalmával, akár az önpusztítás vágyával.
Ha fellapozom Lou Reed életművét, úgy látom, utoljára az 1989-ben bemutatott - s lemezen 1990-ben megjelent - Songs For Drella keltett olyan élénk és kedvező visszhangot, mint most, a Poe-művekre épülő The Raven. Ez a párhuzam persze korántsem pusztán a művek "fogadtatása" révén tűnik ki, s még csak nem is azért, mert mindkét album túlmutat egy "konvencionális" rocklemez keretén. Hanem mert azt sugallja, hogy Reed már csak akkor képes valóban jelentős dobásokra, ha a mélyen megélt személyes mitológiájához fordul. Amikor elveszíti az embereit - mint Andy Warholt, majd a ´92-es Magic And Loss albumon elsiratott Ritát és Doc Pomust -, vagy mint amikor a lidérces Poe-szövegeket olvasva szembesül esendőségével: akár a "rossz dolgok" iránti vonzalmával, akár az önpusztítás vágyával.

H

Ez a szembesülés arra is alkalmas, mi több: azt is szükségessé teszi, hogy megmerítkezzünk Reed irodalmi ihletettségében. - Tudjuk róla, hogy bár az ötvenes évek végén szerepe volt a középiskolai rock and roll-életben, az irodalmi ambíciói lényegesen súlyosabbak voltak a könnyűzeneieknél. 1961-ben be is iratkozott a New York-i Syracuse Egyetem írói tagozatára, ahol Delmore Schwartz keze alá került. Schwartz a perverziók, az erőszak, a narkotikumok ígézetéről vallott a kurzusain, s nemcsak egyenlőségjelet vont a létezés és az alkotás hitelessége között, de példát is mutatott: 1966-ban - alkohol- és gyógyszermérgezéssel - holtan találtak rá egy szállodában, ahová az őrjítő féltékenység elől menekült. "´ volt az első nagy ember, akit megismertem" - így Reed a ´82-es Blue Mask album ajánlásában; de a többiek felől sem lehet kétségünk. Charles Olson, James Baldwin, Hubert Selby, William Burroughs - valamennyien az úgynevezett Blank Generation: a kibukottak, lerobbantak, kiábrándultak bálványai. Ami pedig Edgar Allan Poe-t illeti, róla azt írta a The Raven "fülszövegében", hogy Burroughs és Selby apjának tekinti. Tessék kézbe venni Poe dolgait, aztán tessék kézbe venni az életrajzát, ki fog derülni, hogy miért. Mit mondjak... negyvenéves volt, amikor egy kocsma előtt részegen a pocsolyába fulladt...

És Reed? Most, hogy átbucskázott a hatvanon, Schwartzhoz vagy Poe-hoz képest akár "szerencsésnek" is tarthatnánk, ha lehetne bátorságunk egy sorsba így belepiszkálni. De hogy volt mit megúsznia, az biztosan állítható: tizenöt évesen az elektrosokkal kezelt depressziós rohamokat, öt-hat év múltán a drogos ügyeket, s a mai napig: az életét kísérő paranoiát. Ezért mondom: semmi okunk, hogy kétségbe vonjuk azonosulását a Poe-művek szenvedélyes éjszakáival.

H

De a múlt időnek más jeleit is magán viseli ez az album. A közreműködők sorából kitűnhetne (a free dzsessz szaxofonos) Ornette Coleman, ha nem tudnánk Reedről, hogy - Archie Shepp és Cecil Taylor mellett - őt hallgatta a leggyakrabban negyven évvel ezelőtt. Egyáltalán, odavolt a fekete zenékért, és alighanem odavan még mindig - mi másért kérte volna most részvételre a The Blind Boys Of Alabama gospelkórust... Aztán itt van David Bowie, akivel 1972-ben jött össze, és aki vokalistája és producere volt az akkor megjelenő Transformernek. Azt a korongot idézi a Perfect Day című dal is, míg a The Bed című a ´73-as Berlint - és itt álljunk meg egy szusszanásra, hiszen a Lou Reed-életmű két leghallgatottabb lemezéhez értünk. A Transformer summázta Reed milliószor emlegetett útmutatását: "a művésznek az élet vad oldalán kell haladnia" (Walk On The Wild Side), míg a Berlin nemes egyszerűséggel "az öngyilkosság albuma"-ként híresült el. Ráadásul a The Raven elektromos zenei aláfestése sem előzmény nélküli, más kérdés, hogy a ´75-ös Metal Machine Music Reed legnagyobb buktájának bizonyult.

H

Ez A holló dupla és szimpla változatban is felröppent - én az előbbit hallottam. Zeneileg meglehetősen sokrétű: a nyerseségében szokatlanul meggyőző rock and rollt (Lou Reed és Mike Rathke - gitár, Fernando Saunders - basszus, Tony Smith - dob) hol vonóskar, hol fúvóskar, hol énekkar árnyalja, a prózai menetek alatt pedig az említett elektronika riogat. Azzal, hogy Reed belenyúlkált a szövegekbe, remélhetőleg nem okozott bajt, de a szereposztásának mindenképpen sokat köszönhet Poe. Lássuk csak: Willem Dafoe, Amanda Plummer, Fisher Stevens, Steve Buscemi, Elisabeth Ashley - ritka jó hang, csupa jó alakítás mind. A "tradicionálisabb" Reed-függők persze megtehetik, hogy kigyűjtik-másolják az anyagból a "tradicionálisabb" számokat, de könnyen lehet, hogy a "fürdővízzel" a gyermek is kiborul, hiszen ez a hangjáték nem kevésbé Poe-irodalom, mint amennyire Lou Reed-zene. Erre ajánlott számítani, és ezért muszáj jól érteni angolul, hogy igazán élvezhető legyen. És hogy ne csak elkapjon a hangulata, de jusson Reed kínos kérdéséből is: "Ki vagyok én?"

Marton László Távolodó

Warner Music, 2003

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.