Lemez: Hajszolt tempók(Beethoven V., VI. és IX. szimfónia)

  • - tépé -
  • 2003. augusztus 13.

Zene

Beethoven: V., VI. és IX. szimfónia

Már a lemezborító is vérlázító. Egy kiöregedett popsztár laza, spontán mozdulattal megpihenteti munkában elfáradt karját repülőgépe acéltestén. Érezhették a borító tervezői is, hogy nem egészen evidens, mit is árulnak a borító alatt, ezért a bal felső sarokban elhelyezett apró képen már a karmester mágus szuggerálja kimerevített két kezével a láthatatlan zenekart. Vagy a közönséget? Azt már alig merem megemlíteni, hogy az inkriminált lemezborítón Herbert von Karajan vérvörössel szedett neve közel kétszer akkora, mint Beethovené.

Első nekibuzdulásomban gyorsan meghallgattam az első CD-t, és végigdühöngtem. Az igazsághoz hozzátartozik, hogy csak az Ötödiket utálom. De nagyon. Mert elviselhetetlenek a hajszolt tempók, a kőkemény indulóra kihegyezett második tétel - legalábbis ami a téma C-dúros változatát illeti (32-37., 81-86. ütem) -, az összekapkodott Scherzo, mely még saját őrült tempóját sem tartja konzekvensen, és nem utolsósorban szörnyű a géppuskaropogásos Finale.

Viszont a Hatodik, úgynevezett Pastorale szimfóniát - dacára annak, hogy hideglelést tudok kapni ettől a pátoszos pasztorál fílingtől - azzal a kényelmetlen érzéssel hallgattam végig, hogy tetszik. A fene tudja, mitől, de jó. Szinte minden hangja. Egyszerűen nem találok fogást rajta.

Tudom én, mert sokan megírták, hogy a Kilencedik nagy mű. Reprezentatív. De ha csak valami csoda nem segít, roppant unalmas mű (is). Nos, erre az előítéletemre az első tétel nem is nagyon cáfolt rá, dacára annak, hogy a Berlini Filharmonikusok talán a pálcázástól való félelmükben igen szépen, plasztikusan szólnak. A Scherzo, mely hangszerelését tekintve az egyik legizgalmasabb (lehetne) ebben a műfajban, az állandó ismételgetéstől és a nyakra-főre előkerülő fugatotechnikától kissé kifárad, s ez ellen még Karajan sem tud orvosságot. A szimfónia felvételének minden kétséget kizáróan legihletettebb 17 perce a harmadik tétel. Pedig lényegesen lassabb, mint a partitúra tempójelzése. Karajan és zenekara élettel, érzelemmel tölt meg minden hangot. A dallamformálás lenyűgözően egyszerű, a zenei rétegek világosak, a hangzás varázslatos.

Nincs mese, jön az Örömóda!

A négy szólistából egyedül Peter Schreier tenorjával nem tudtam megbarátkozni. Egész egyszerűen fájdalmasan préselt, mondhatni csúnya hang. A többiek: Anna Tomowa-Sintow, Agnes Baltsa, José van Dam korrektek. Azt éneklik, ami le van írva. Ezzel szemben a kórus folyamatosan küszködik a magasságokkal. Kétvonalas gisz fölött már érezhetően gondok vannak, pedig erre még nemegyszer egy kis tercet is rá kell(ene) tenniük. A dinamikai megoldások (subito decrescendók) kissé erőltetettnek tűnnek, de ez már egyértelműen értelmezési, vagyis karmesteri probléma.

A felvételek 1976/77-ben készültek Berlinben - értelemszerűen - analóg módon, míg most, a ma divatos 96 kHz/24 bit technológiával újrakeverték őket. A hangzás nem is marad el a ma megkövetelhető szinttől.

- tépé -

Universal/Deutsche Grammophon, 28947 4202, 2 CD

Figyelmébe ajánljuk

Szól a jazz

Az ún. közrádió, amelyet egy ideje inkább állami rádiónak esik jól nevezni, új csatornát indított. Óvatos szerszámsuhintgatás ez, egyelőre kísérleti adást sugároznak csupán, és a hamarosan induló „rendes” műsorfolyam is online lesz elérhető, a hagyományos éterbe egyelőre nem küldik a projektet.

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.