Mancs Macabre - Werner Herzog: Medvebarát (DVD)

  • - köves -
  • 2007. július 12.

Zene

A romantikus komédiák és egyes élettapasztalatok tanúsága szerint férfi és nő között nem létezik barátság. Szakértők szerint, kik szóhoz is jutnak e becsapósan szokványosan kezdődő dokumentumfilmben, ember és grizzly közt sem létezhet ilyesféle kapcsolat, az erre irányuló próbálkozások rendre megakadnak a ragadozó nagy medvék gyilkos közönyén.

A romantikus komédiák és egyes élettapasztalatok tanúsága szerint férfi és nő között nem létezik barátság. Szakértők szerint, kik szóhoz is jutnak e becsapósan szokványosan kezdődő dokumentumfilmben, ember és grizzly közt sem létezhet ilyesféle kapcsolat, az erre irányuló próbálkozások rendre megakadnak a ragadozó nagy medvék gyilkos közönyén. A szakértők persze beszélhettek, Timothy Treadwell ragaszkodott a saját valóságához. Ez a leginkább egy kaliforniai szörfbajnokra hasonlító férfiú közel másfél évtizedet töltött az alaszkai grizzlyk társaságában. Önjelölt védelmezőjükként járt-kelt közöttük, mígnem egyik védence megelégelte a nem kért gondoskodást, és barátnőstül felfalta a betolakodót. Míg e végzetes találkozás egyenlőtlen küzdelméről magnófelvétel tanúskodik, a háborítatlanul telő szép napokról megannyi filmfelvétel maradt fenn, Treadwell ugyanis előszeretettel filmezte magát és "barátait" évről évre megismételt expedíciói során. Hogy miként talált el e sajátos önéletrajz Werner Herzoghoz, valószínűleg ennek a története is megérne egy rövidfilmet, nekünk azonban be kell érnünk a puszta ténnyel: a medvemartalékká lett amerikai vadonvideói végül is elkerültek az isteni és emberi harag árnyalatait híresen jól ismerő némethez. Herzog pedig a rámaradt anyagból készített egy Herzog-filmet. Nem eshetett nehezére, hisz Treadwell már az első felvételen úgy lép be saját filmjébe, ahogy arra csak Herzog "legkedvesebb ellensége", Klaus Kinski volt képes. Herzog talált egy vadon élő Kinskit, egy másik meg nem értett, kétütemű őrjöngőt, aki azonban öröm- és dühkitöréseit nem a rendezőjére, hanem a kamerára zúdította. Herzog nem állja meg, hogy ne alakítson ellenkórust. A narrátori szerep szűk a személyiségének, annál inkább illik hozzá a fogadatlan prókátor és a prédikátor kissé kenetteljes póza. Treadwell rokonlélek, még az is lehet, hogy közelebbi rokon Kinskinél (az összehasonlítást szerencsére egyik fél sem élte meg), hisz benne nemcsak Fitzcarraldo megszállottsága, Nosferatu esendősége és Woyzeck őrülete ölt testet, hanem a filmrendező megalomániája is, mellyel Herzog örömmel azonosul. Herzog kisajátítja magának a grizzly-ember történetét, hangjában ugyanazzal a kétértelműséggel beszél Treadwellről, mint beszélt Kinskiről a Legkedvesebb ellenségem című, híres dokumentumfilmjében. Ez a hang nem a megrendült, gyászoló barát, hanem a játékmester hangja, aki, miközben eltávozott bajtársáról beszél, magán tartja a reflektorfényt. Így lesz a Medvebarátból is kettős portré. A gyilkolásra minden pillanatban kész medvék közönye, amely mögé a civilizációból kivonult Treadwell bajtársiasságot képzelt, tetten érhető Herzogban is. Jelenléte nem kevésbé nyugtalanító, mint a grizzlyké.

Forgalmazza a Budapest Film

Figyelmébe ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése. 

Desperados Waiting for the Train

  • - turcsányi -

Az a film, amelyikben nem szerepel vonat, nos, bakfitty. S még az a film is csak határeset lehet, amelyikben szerepel vonat, de nem rabolják, térítik vagy tüntetik el. Vannak a pótfilmek, amelyekben a vonatot buszra, tengerjáróra, repülőgépre, autóra/motorra, egészen fapados esetben pedig kerékpárra cserélik (mindegyikre tudnánk több példát is hozni). 

Lentiből a világot

Nézőként már hozzászoktunk az előadások előtt kivetített reklámokhoz, így a helyünket keresve nem is biztos, hogy azonnal feltűnik: itt a reklám már maga az előadás. Kicsit ismerős az a magabiztosan mosolygó kiskosztümös nő ott a képen, dr. Benczés Ágnes Judit PhD, MBA, coach, csak olyan művien tökéletesre retusálták, kétszer is meg kell nézni, hogy az ember felismerje benne Ónodi Esztert.

Crescendo úr

A Semiramis-nyitánnyal kezdődött koncert, és a babiloni királynőről szóló opera szimfonikus bombákkal megtűzdelt bevezetője rögtön megalapozta az este hangulatát. Szépen adta egymásnak a dallamokat a klarinét, a fuvola, a pikoló, a jellegzetes kürttéma is könnyed fesztelenségét domborította Rossini zenéjének, akit a maga korában Signore Crescendónak gúnyoltak nagy ívű zenekari hegymászásai okán. A Danubia Zenekarra a zárlatban is ilyen crescendo várt.

A miniszter titkos vágya

Jövőre lesz tíz éve, hogy Lázár János a kormányinfón közölte, megépül a balatoni körvasút abból az 1100 milliárd forintból, amit a kormány vasútfejlesztésekre szán. A projektnek 2023-ban kellett volna befejeződnie, és egy ideig a gyanús jelek mellett is úgy tűnt, hogy minden a tervek szerint alakul: 2021. június 18-án átadták az észak-balatoni vasútvonal Szabadbattyán és Balatonfüred közötti 55 kilométeres, villamosított szakaszát.

Ahol mindenki nyer

Orbán Viktor magyar miniszterelnök hétfőn baráti látogatáson tartózkodott a szomszédos Szlovákiában, ahol tárgyalásokat folytatott Robert Fico miniszterelnökkel és Peter Pellegrini államfővel. Hogy miről tárgyaltak, arról sok okosságot nem lehetett megtudni, az államfő hivatala nem adott ki közleményt, posztoltak egy kényszeredett fotót és lapoztak; a miniszterelnök, Orbán „régi barátja” ennél egy fokkal udvariasabbnak bizonyult, amikor valamiféle memorandumot írt alá vendégével; annak nagyjából annyi volt a veleje, hogy Fico és Orbán matadorok, és reményeik szerint még sokáig azok is maradnak (Robert Fico szíves közlése).

„Inkább magamat választom”

A Budaörsi Latinovits Színház fiatal színésze a versenysport helyett végül a színház mellett döntött, és ebben nagy szerepe volt Takács Vera televíziós szerkesztőnek, rendezőnek is. Bár jelentős színházi és ismert filmes szerepek is kötődnek hozzá, azért felmerülnek számára a színház mellett más opciók is.

Az irgalom atyja

Megosztott egyházat és félig megkezdett reformokat hagyott maga után, de olyan mintát kínált a jövő egyházfőinek, amely nemcsak a katolikusoknak, hanem a világiaknak is rokonszenves lehet. Ügyesebb politikus és élesebb nyelvű gondolkodó volt, mint sejtenénk.