Mancs Macabre - Werner Herzog: Medvebarát (DVD)

  • - köves -
  • 2007. július 12.

Zene

A romantikus komédiák és egyes élettapasztalatok tanúsága szerint férfi és nő között nem létezik barátság. Szakértők szerint, kik szóhoz is jutnak e becsapósan szokványosan kezdődő dokumentumfilmben, ember és grizzly közt sem létezhet ilyesféle kapcsolat, az erre irányuló próbálkozások rendre megakadnak a ragadozó nagy medvék gyilkos közönyén.

A romantikus komédiák és egyes élettapasztalatok tanúsága szerint férfi és nő között nem létezik barátság. Szakértők szerint, kik szóhoz is jutnak e becsapósan szokványosan kezdődő dokumentumfilmben, ember és grizzly közt sem létezhet ilyesféle kapcsolat, az erre irányuló próbálkozások rendre megakadnak a ragadozó nagy medvék gyilkos közönyén. A szakértők persze beszélhettek, Timothy Treadwell ragaszkodott a saját valóságához. Ez a leginkább egy kaliforniai szörfbajnokra hasonlító férfiú közel másfél évtizedet töltött az alaszkai grizzlyk társaságában. Önjelölt védelmezőjükként járt-kelt közöttük, mígnem egyik védence megelégelte a nem kért gondoskodást, és barátnőstül felfalta a betolakodót. Míg e végzetes találkozás egyenlőtlen küzdelméről magnófelvétel tanúskodik, a háborítatlanul telő szép napokról megannyi filmfelvétel maradt fenn, Treadwell ugyanis előszeretettel filmezte magát és "barátait" évről évre megismételt expedíciói során. Hogy miként talált el e sajátos önéletrajz Werner Herzoghoz, valószínűleg ennek a története is megérne egy rövidfilmet, nekünk azonban be kell érnünk a puszta ténnyel: a medvemartalékká lett amerikai vadonvideói végül is elkerültek az isteni és emberi harag árnyalatait híresen jól ismerő némethez. Herzog pedig a rámaradt anyagból készített egy Herzog-filmet. Nem eshetett nehezére, hisz Treadwell már az első felvételen úgy lép be saját filmjébe, ahogy arra csak Herzog "legkedvesebb ellensége", Klaus Kinski volt képes. Herzog talált egy vadon élő Kinskit, egy másik meg nem értett, kétütemű őrjöngőt, aki azonban öröm- és dühkitöréseit nem a rendezőjére, hanem a kamerára zúdította. Herzog nem állja meg, hogy ne alakítson ellenkórust. A narrátori szerep szűk a személyiségének, annál inkább illik hozzá a fogadatlan prókátor és a prédikátor kissé kenetteljes póza. Treadwell rokonlélek, még az is lehet, hogy közelebbi rokon Kinskinél (az összehasonlítást szerencsére egyik fél sem élte meg), hisz benne nemcsak Fitzcarraldo megszállottsága, Nosferatu esendősége és Woyzeck őrülete ölt testet, hanem a filmrendező megalomániája is, mellyel Herzog örömmel azonosul. Herzog kisajátítja magának a grizzly-ember történetét, hangjában ugyanazzal a kétértelműséggel beszél Treadwellről, mint beszélt Kinskiről a Legkedvesebb ellenségem című, híres dokumentumfilmjében. Ez a hang nem a megrendült, gyászoló barát, hanem a játékmester hangja, aki, miközben eltávozott bajtársáról beszél, magán tartja a reflektorfényt. Így lesz a Medvebarátból is kettős portré. A gyilkolásra minden pillanatban kész medvék közönye, amely mögé a civilizációból kivonult Treadwell bajtársiasságot képzelt, tetten érhető Herzogban is. Jelenléte nem kevésbé nyugtalanító, mint a grizzlyké.

Forgalmazza a Budapest Film

Figyelmébe ajánljuk

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.