Maximum, minimum - Faithless: Live at Alexandra Palace; Kraftwer: Minimum-Maximum (dvd)

  • - szami -
  • 2006. január 12.

Zene

A plafont is megfejeli, aki az áprilisi Faithless-koncert DVD-jét megnézi. Sőt, ha ismét divatba jönnének a videodisco-szerű képződmények, ez a londoni hang- és látványshow a dj-k kötelező programjává nemesedne tovább.

A plafont is megfejeli, aki az áprilisi Faithless-koncert DVD-jét megnézi. Sőt, ha ismét divatba jönnének a videodisco-szerű képződmények, ez a londoni hang- és látványshow a dj-k kötelező programjává nemesedne tovább. Nemcsak azért, mert a tizennégy hónapos, Európától Dél-Amerikáig nyúló turnéról ez az egyetlen hivatalos live DVD, hanem mert az Insomnia, a We Come 1, az I Want More és a többi, electricdance-ikonnak számító dal magasságába sikerült felturbózni a legutóbbi No Roots album kevésbé sikeres számait is. És ez - lássuk be - a turné casus bellijét jelentő Forever Faithless: Greatest Hits albumnak még egyáltalán nem sikerült.

A 93 perces kűrben kezdettől egymást hergeli a látvány és a hangzás, így mire a negyedik tételt jelentő God Is a DJ-ig jutunk, képtelenség ülve, illetve egy helyben állva maradni. A rengeteg profi közelkép, a sok kameraállás és a végig ütemre vágott képsorok szinte lemásznak a képernyőről. Pláne, hogy az epilepsziagenerálás határát súroló gyakoriságú flasheket és a színes reflektorok túllőtt tónusdömpingjét teljes képernyőméretben kapja a szeme közé az ember. Maxi Jazz megfejthetetlen eredetű vokális és fizikális energiatartalékait és Sister Bliss szintijét két ütős, két gitáros és a vokálok teszik színpadilag is élővé és mozgalmassá. A 18 számból összeállított koncertmenü DTS-ben kiveri az élvezeti biztosítékot, jó, hogy a kiadó nem elégedett meg a sztereó beállítás mellett a 5.1-es hangzás szimpla alternatívájával. Egy rendes Faithless-fogyasztó ennél többről aligha álmodik, legfeljebb valami picinyke extráról még - s a fotógaléria képeiben ezt meg is kapja rend és mód szerint.

n Volt abban valami különös báj, ahogy a 70-es évek elején a Kraftwerk négy mérnökféle fazonja egész szobányi számítógéppel meg elektronikus hanggenerátorral minimálzenét csiholt. Néhány zenei generáció felnőtt a Computer World és a Modell egyszerű akkordjain, és még a 90-es évek elején is jól hangzott a Music Non Stop. A 2003-ban, egy régi, dehibernált kislemezből a névadó centenáriumára felfújt Tour de France album már éppen csak nem volt kínos, ám a most megjelent Minimum-Maximum DVD már bűn. Vagyis inkább a nézőnek büntetés. Nem elég, hogy a 2004-es turnéról készülő DVD megjelenését már jó néhányszor elhalasztották, ami végül a boltokba került, az a megrögzött rajongó szemével is felháborítóan szegényes.

A minimumtól maximálisan elvárható képi világ a német biorobot elektrik band szerint jószerivel annyiból áll, hogy letesznek egy kamerát 50 méterre a színpadtól, hadd adjon végig nagytotált. Az önmagában még nem elítélendő, hogy a szintetizátor méretű hanggerjesztő kütyük mögött álló faarcúak a kétórás koncerten az egyetlen mozgást akkor követték el, amikor elköszöntek. De hogy ezt meg sem próbálták fény-, hangzás- vagy videotechnikában valahogy kompenzálni, az nagyjából megbocsáthatatlan. A bazi nagy kivetítőre került gif-animációktól és a leporolt ősrégi videoklipektől sírásra görbül a száj, érthetetlen, hogy miért nem tették ki legalább az egész monotonshow elviseléséhez szükséges idézőjelet. Nem azzal van baj, hogy a wifi és a mobiltelefon jelenko-rában számológépről és Geiger-számlálóról (mint korszakunk felfedezéséről) prüttyögnek a számok, de ma az már nudli, ha a Kraftwerk-tagokra hasonlító próbababafejű pneumatikus robotok emelgetik a kezüket, vagy ha a háttérben egy-két színuszgörbe fut. Igaz, hogy a Robot első fél percében az öregek is villantanak valamit megmaradt tudásukból, de a koncert összességében legfeljebb egy amatőr digitáltechnikus első próbálkozásaként fogadható el úgy-ahogy.

Az egészben ráadásul az a legnagyobb pofátlanság, hogy bár kivételesen jó minőségű papírra nyomták a borítókat, a beltartalmat látva a dupla DVD pusztán árfelhajtó faktorként értelmezhető. A 122 percnyi koncert és egy három és fél perces MTV-s beugrás ugyanis mindenféle minőségromlás nélkül elfért volna egyetlen korongon.

Faithless: Live at Alexandra Palace - Sony-BMG, 2005, 4990 Ft; Kraftwerk: Minimum-Maximum - Kling-Klang/EMI, 2005, 6990 Ft

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.