mi a kotta?

Megdöflek

  • mi a kotta
  • 2015. május 30.

Zene

„Kis pulykám, légy biztos ebben:

Fölnyársal vasdarabom!

Nemsokára véred cseppen,

Készen áll már a csapom!

Melleden vagy hasadon

Fúrjalak ki? Nem tom’ még én,

Ámde szentül fogadom:

Megdöflek a versem végén!”

 

Rostand verses drámájának (párbaj)hőse, Cyrano de Bergerac rímelt így balladát, miközben kardja hegyére készült tűzni egy pökhendi uracskát, s a nagy orrú lovag e hét végén a koncertteremben is elénk lép majd. A Budapesti Fesztiválzenekar esedékes koncertjeit ugyanis az 1941-ben elhunyt holland zeneszerző, Johan Wagenaar 1905-ös Cyrano de Bergerac-nyitánya indítja majd (Nemzeti Hangversenyterem, május 1. és 2., háromnegyed nyolc). Ugyanitt nem csupán a nyitószám, de a karmester is holland lesz Jaap van Zweden személyében, aki honfitársa kompozícióját követően Beethoven B-dúr zongoraversenyében a nagy tehetségű és igen fotogén David Frayt (képünkön) fogja kísérni.

„A szó legszorosabb értelmében vett zongorakoncert, amelyet Mozart és Saint-Saëns zongoraversenyeinek szellemében írtam. Véleményem szerint egy versenymű zenéje lehet vidám és csillogó, nem kell mindenáron mélységre vagy drámai hatásra törekednie…” Ezt persze nem Beethoven, hanem már Maurice Ravel írta a maga G-dúr zongoraversenyéről, mely „vidám és csillogó” művet a Budapesti Filharmóniai Társaság hétfői hangversenyén hallhatjuk majd (operaház, május 4., fél nyolc). Ezen az estén az olasz Benedetto Lupo fog zongorázni, a karmester pedig a szlovén Marco Letonja lesz, aki némi Prokofjevet és Rahmanyinovot is húzat a zenekarral a Ravel-versenymű köré.

A hét fő vendégei mindazonáltal keddre ígérkeznek, hiszen Jurij Tyemirkanovval az élen Pestre érkezik a Szentpétervári Filharmonikus Zenekar, valamint koncertjük szólistája, a nagyszerű Julia Fischer (Nemzeti Hangversenyterem, május 5., fél nyolc). A zongoristának is meglehetős hegedűművész Brahms Hegedűversenyét játssza majd, szóval olyan versenyművet, amelyre ráillenek – a Brahmsot amúgy is riasztó példának tekintő – Ravel szavai. De ez minket nem fog elriasztani, az fix. A szentpéterváriak az Eroicát, az MR Szimfonikusok ellenben a IX. szimfóniát adják majd Beethoventől a maguk szerdai koncertjén, ahol e műkolosszus társaságában egy kortárs magyar szerzemény is megmérettetik: Zombola Péter Passiója (Nemzeti Hangversenyterem, május 6., fél nyolc).

Csütörtökre aztán jut még a szerencséseknek egy est Várjon Dénessel, aki Bachot és Mendelssohnt fog zongorázni a Concerto Budapest kíséretében (Zeneakadémia, május 7., fél nyolc). A karmester ezúttal az oboaművészként (is) ünnepelt Hansjörg Schellenberger lesz, s ha már sikerült ily oldottan a fafúvósok felé kanyarodnunk, hát említsük meg a hét klarinétmutatványát, amellyel Karel Dohnal lép majd elénk (BMC, Opus jazz club, május 5., nyolc óra). Stockhausen 1975-ös Harlekinjét játssza majd a cseh klarinétos: nemcsak a hangszerét fújva, hanem teljes erő- és testbedobással megteremtve egyfajta zenei mozgásszínházat.

Figyelmébe ajánljuk

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.