mi a kotta?

Mire gondolt a zeneszerző?

Zene

Komolyzenei programajánló a 2025/24. hétre

Dmitrij Sosztakovics a leningrádi konzervatóriumban dolgozott, amikor kitört a háború Németországgal. Nagy sikerei voltak 5. és 6. szimfóniáival, a Glazunov Vonósnégyes 1938-ban mutatta be vonósnégyesét. „Írok egy kvintettet önöknek, és együtt fogjuk eljátszani” – ígérte a zeneszerző, és 1940 szeptemberében már megvolt a munka dandárjával. Annyira jó lett, hogy rögtön megkapta érte a Sztálin-díjat, egy csomó helyen eljátszhatta. Azért írt zon­go­rás kvintettet, viccelődött, hogy végre ő is utaz­hasson a szovjet kor két elit együttesével, a Glazunov, illetve Beethoven nevét viselő vonósnégyesekkel. Az opus 57-es Zongoraötöst életteli műnek szokás nevezni, de az alábbi történet árnyalja Sosztakovics szándékát: „»Énekelve«, több érzelemmel akartunk játszani – emlékezett vissza a csellista –, ám [Dmitrij] játékának érzelmi visszafogottsága ellentmondott a vonós hangszerek természetének. A vibrato használatát a lehető legkevesebbre korlátozta. A gyors tempók eleve kizárták az érzelmi túlzások lehetőségét.” Egy másik, moszkvai diáktól származó visszaemlékezés is hasonlóra utal: „A Prelűdben megkért minket, hogy ne csináljunk ritenutót, annak ellenére, hogy a kottában ez állt. »De hát itt van, hogy ritenuto [a tempót fokozatosan visszatartva]!« – tiltakoztunk. Idegesen odajött hozzánk, elővett egy tollat, és minden szólamnál áthúzta a jelzést.”

A Sosztakovics-zongoraötös felcsendül Magyar Valentin és a Korossy Kvartett lemezbemutató hangversenyén is. A másik mű egy picit korábbi, Franck deli romantikus darabja, amelynek ősbemutatóján éppenséggel Camille Saint-Saëns zongorázott. A fiatal muzsikusok első közös albuma az idén jelent meg a Hungarotonnál (Magyar Zene Háza, június 14., hét óra).

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.