Interjú

„Nem írom le: fölveszem”

Ifj. Kurtág György zeneszerző, zenetudós

  • Bárdos Deák Ágnes
  • 2020. december 22.

Zene

Már kamaszként Halász Péterék előadásain zenélt, és ott volt a Spions együttes alakulásánál is. 1980 óta Franciaországban él, a zeneszerzés mellett elsősorban akusztikai kutatásokkal foglalkozik, és bizonyos szempontból nem tesz különbséget a Beatles és Stockhausen között.

 

Magyar Narancs: Egy olyan időszakban nőttél fel, amikor a rockzene fénykorát élte. Mennyire hatottak rád azok a zenék?

Ifj. Kurtág György: Teljes mértékben. Az első Beatles-lemezem a Twist and Shout volt, ’64-ben kaptam, tízéves voltam akkor. Később az Illés együttes hatott rám, aztán jött Jimi Hendrix, a Pink Floyd… Legutóbb a Rage Against The Machine. Egy időben rockzenész szerettem volna lenni, gitároztam is, de nem jött össze úgy igazán.

MN: Együttesed is volt?

KGY: Persze. Lengyelfi Miklóssal, aki később a KFT basszusgitárosa lett, hatodikos-hetedikes korunkban csináltunk egy zenekart. Ez hamar abbamaradt, de jóval később Miki úgy került a KFT-be, hogy én ajánlottam. Tudtam, hogy basszusgitárost keresnek, mert Erika, az akkori feleségem kottagrafikát tanult, ahogy Bornai Tibor is (a KFT billentyűse – a szerk.), aki kortárs műveket írt le, egyebek közt Kurtág-műveket.

MN: Apád mit szólt a könnyűzenei vonzalmadhoz?

KGY: Semmit. Bizonyos dolgokat nem igazán szeretett, de Hendrixet például szerette. Nem értett a rockhoz. Annyiban segített, hogy beíratott Szendrei-Karper Lászlóhoz klasszikus gitárra.

MN: Úgy tudom, már kamaszként az Új Zenei Stúdióba jártál, miközben Halász Péterék (neo)avantgárd előadásain is felléptél.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Így spórolhatunk a nyomtatáson otthon és az irodában

  • Fizetett tartalom

A nyomtatás sokak számára elengedhetetlen része a mindennapi munkának, legyen szó otthoni vagy irodai környezetről. Azonban a gyakori használat jelentős költségekkel járhat, főleg, ha nem figyelünk a fogyóeszközök, mint a papír és a festékpatronok árára. Szerencsére néhány egyszerű és könnyen alkalmazható tippel csökkenthetjük a nyomtatási kiadásokat, miközben a környezetünkre is odafigyelünk.

Praktikus és kényelmes megoldások otthonra – stílus és relaxáció egy helyen

  • Fizetett tartalom

Az otthonunk berendezése és kialakítása nem csupán esztétikai kérdés, hanem a mindennapi kényelem és funkcionalitás szempontjából is kiemelkedő jelentőségű. Akár egy új lakásba költözünk, akár a meglévő otthonunkat szeretnénk felújítani, a megfelelő elemek kiválasztása hosszú távon javíthatja életminőségünket. Ebben a cikkben két olyan praktikus megoldást mutatunk be, amelyek nemcsak hasznosak, de hozzájárulnak az otthon kényelmének és stílusának növeléséhez is: ezek az előtető és az elektromos masszázsfotel.

Váratlanul

Az ír szerző negyedik, sakkal erősen átitatott regényének szervező motívumai a szereplők éle­tébe érkező nem várt elemek.

A távolság

Az író-rendező-vágó nem lacafacázik: már az első jelenetben ott vonaglik egy tucat eszkortlány a sztriptízbár kanosabb (és pénzesebb) vendégeinek ölében, üvölt a zene, pukkan a pezsgő.

Hagytuk, hogy így legyen

  • - turcsányi -

Nagyon közel megyünk. Talán túl közel is. A komfortérzetünk szempontjából biztosan túl közel, bár a dokumentumfilm műfaja nem a komfortérzetünk karbantartására lett kitalálva, hanem azért, hogy felrázzon. Ez játékszabály, ám mégis kérdéses, hogy mennyiben kárhoztatható bárki is, aki nem rendel felrázást.