rés a présen: Hogy alakult a pályája a Budafoki Dohnányi Zenekarral?
Hollerung Gábor: 1989-től vagyok a BDZ zenei vezetője, amely csak 1993-ban lett ifjúsági csapatból hivatásos zenekar. Azért történhetett ez, mert a helyi vezetés felismerte a rendszerváltás után, hogy milyen értéket hozott létre Budafokon a BDZ, és belátta, hogy nem kell mindenáron központilag finanszírozott intézményként működtetni, inkább pénzt kell szánni rá. 2001-re viszont új trendek jöttek, érzékelhető volt a közönség csökkenése. A fiatalok megszólítását tartottuk a legfontosabbnak, miközben egyenrangú szereplőivé akartunk válni a zenei életnek. Az alapító Nemes László abban az évben ment nyugdíjba, akkor vettem át az ügyvezetést is, azzal a feltétellel, hogy az akkor egyébként költségvetési szervként működő együttesből kft.-t csinálunk, mert ez a záloga annak, hogy egy kreatív, kis költségvetéssel dolgozó együttes fejlődni tudjon. Ez az ötlet be is vált, és abban is biztos voltam, hogy jobb, ha zenei és adminisztratív vezetőként önmagammal kell vitatkoznom, mert az nem okoz akkora konfliktust, mintha mással kellene.
rap: Azt megszoktuk, hogy a BDZ összefog a kortárs művészetek művelőivel, de a számítógépes játékkultúra egészen más terep. Hogyan született a Gamer Symphony ötlete?
HG: A filmzenei koncertjeink népszerűsége kapcsán többször eszünkbe jutott, hogy a számítógépes játékoknál is fontos szerepet játszik a zene, így tulajdonképpen megszólíthatnánk a gamereket is, mint potenciális zenehallgató közönséget. Már a bip-bipes Tetris-korszakban is születtek érdekes zenei gondolatok, most meg már kifejezetten jó zenéket is szereznek a játékokhoz. A Tetris egyébként az egyik fő szám lesz a koncertshow-n, amelyet nagyszerű házi zeneszerzőnk, Szűcs Apor fog a BDZ-re hangszerelni, továbbírni. Egyébként külföldön nagyon népszerűek a számítógépes játékokhoz kapcsolódó zenei koncertek, a Game Music Show-k.
Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!