rés a présen

„Nem vagyunk egyedül”

  • rés a présen
  • 2023. április 19.

Zene

Hollerung Gábor zeneigazgató, Budafoki Dohnányi Zenekar

rés a présen: Hogy alakult a pályája a Budafoki Dohnányi Zenekarral?

Hollerung Gábor: 1989-től vagyok a BDZ zenei vezetője, amely csak 1993-ban lett ifjúsági csapatból hivatásos zenekar. Azért történhetett ez, mert a helyi vezetés felismerte a rendszerváltás után, hogy milyen értéket hozott létre Budafokon a BDZ, és belátta, hogy nem kell mindenáron központilag finanszírozott intézményként működtetni, inkább pénzt kell szánni rá. 2001-re viszont új trendek jöttek, érzékelhető volt a közönség csökkenése. A fiatalok megszólítását tartottuk a legfontosabbnak, miközben egyenrangú szereplőivé akartunk válni a zenei életnek. Az alapító Nemes László abban az évben ment nyugdíjba, akkor vettem át az ügyvezetést is, azzal a feltétellel, hogy az akkor egyébként költségvetési szervként működő együttesből kft.-t csinálunk, mert ez a záloga annak, hogy egy kreatív, kis költségvetéssel dolgozó együttes fejlődni tudjon. Ez az ötlet be is vált, és abban is biztos voltam, hogy jobb, ha zenei és adminisztratív vezetőként önmagammal kell vitatkoznom, mert az nem okoz akkora konfliktust, mintha mással kellene.

rap: Azt megszoktuk, hogy a BDZ összefog a kortárs művészetek művelőivel, de a számítógépes játékkultúra egészen más terep. Hogyan született a Gamer Symphony ötlete?

HG: A filmzenei koncertjeink népszerűsége kapcsán többször eszünkbe jutott, hogy a számítógépes játékoknál is fontos szerepet játszik a zene, így tulajdonképpen megszólíthatnánk a gamereket is, mint potenciális zenehallgató közönséget. Már a bip-bipes Tetris-korszakban is születtek érdekes zenei gondolatok, most meg már kifejezetten jó zenéket is szereznek a játékokhoz. A Tetris egyébként az egyik fő szám lesz a koncertshow-n, amelyet nagyszerű házi zeneszerzőnk, Szűcs Apor fog a BDZ-re hangszerelni, továbbírni. Egyébként külföldön nagyon népszerűek a számítógépes játékokhoz kapcsolódó zenei koncertek, a Game Music Show-k.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.