Lemez

Nine Inch Nails: Ghosts V: Together / Ghosts VI: Locusts

Zene

2008-ban teljesen váratlanul adta ki a Ghosts I−IV című albumot a Nine Inch Nails, rajta 34 improvizatív, instrumentális, cím nélküli trackkel, egy kicsit Brian Eno ambientes stílusában, de persze nem nélkülözve a szokásos NIN-ízeket. A bő két és fél órás anyag megelőlegezte Trent Reznor és Atticus Ross későbbi filmzenéit, és abból a szempontból is fontos megemlíteni, hogy a 34-es tételből egy hangminta bekerült a Lil Nas X-féle country/hiphop Old Town Roadba, a tavalyi év legnagyobb slágerébe. 2008-ban Reznor azt nyilatkozta, hogy valószínűleg számíthatunk még Ghosts albumra, és most, 12 év elteltével itt is a folytatás. Hasonló anyag, de azért vannak eltérések. Az ötödik és hatodik résznek van külön címe, ahogy a daloknak is. A két album 154 percnyi zenét tartalmaz, a 23 szám nyugodtabb hangvételű, mint a 2008-as első eresztés. Amíg az akkori dalokban fel-feltűnt a zenekartól korábban megszokott zaklatottság, addig amit most hallunk, végképp színtiszta ambient. A minimális sajtóanyagban Reznor megemlítette, hogy a járvány miatt döntött a mostani megjelenés mellett – hogy normális esetben mikor jött volna ki a cucc, azt nem lehet tudni. „Alapvetően antiszociálisak vagyunk, de most nagyon szeretnénk kihangsúlyozni az emberi kapcsolatok fontosságát” – tette hozzá. A dalokat külön-külön nehéz elemezni, hiszen hol megnyugtató, hol némileg kísérteties szintihömpölygés az, amit hallunk, de az Out in the Opent mindenképp fontos megemlíteni, ahogy a trombitával kísért Around the Cornert és a Tangerine Dream-es Turn This Off Please-t is. A számcímek jelentős részét nagy valószínűséggel a karanténhelyzet ihlette, és ahogy 2008-ban, úgy most sem kell csalódnunk. Már csak az a nagy kérdés, hogy a Reznor–Ross-páros milyen zenét készít a Soul című animációs Pixar-filmhez.

The Null Corporation, 2020

 

Figyelmébe ajánljuk

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.