Nők, egyenjogúság, Obama – Íme Aretha Franklin 5 legnépszerűbb dala egy kis történelemmel

  • narancs.hu
  • 2018. augusztus 16.

Zene

76 éves korában elhunyt a fantasztikus előadóművész. A soul királynőjének legszebb munkáit idézzük fel.

A nagyszerű énekesnőtől először is ajánljuk az 1968-as alapművet, az I say a little prayert. A dal eredetileg egy 1966-os szerzemény, amely a vietnami háborúban szolgáló katonákért szólt. A Burt Bacharach és Hal David páros eredetileg Dionne Warwicknak írta a dalt, Aretha Franklin csak két év múlva dolgozta fel, de hatalmas siker lett belőle, négy hétig vezette a slágerlistákat – azaz a hallgatók jobban szerették ezt a verziót, mint az eredetit.

Egy évvel korábbi a Respect (1967), ami egyébként szintén egy friss feldolgozás volt Aretha Franklin részéről. Az ő előadásában a két évvel korábbi eredetihez képest egy sokkal keményebb női karakter jelenik meg: aki magabiztos és erős, és aki tudatában van annak, hogy mindene megvan, amit egy férfi kívánhat, épp ezért kiköveteli a tiszteletet magának. Ez is vezetett számos slágerlistát Olaszországtól Anglián át az Egyesült Államokig.

Az A Change Is Gonna Come szintén egy feldolgozás a 60-as évekből. Az eredetit 1963-ban Sam Cooke írta, akit viszont egy akkori Bob Dylan-dal inspirált. A dal közel 500 változatot élt meg eddig, nem véletlen, hiszen rendre felcsendült emberjogi megmozdulások alkalmával.

Az A Natural Woman viszont már egy eredeti Aretha Franklin-dal, 1967-ből. Ez az egyik legsikeresebb dala, ami 8 hétig vezette az amerikai 100-as listát, és számtalan feldolgozást megért. Barack Obama egyszer meg is könnyezte.

2009-ben énekelte Aretha Franklin az akkori friss elnök, Obama beiktatásán a My Country Tis of Thee-t. A dal története régebbre nyúlik vissza, mint az eddig felidézetteké: még 1831-ben írta Samuel Francis Smith, akinek a hazafias szerzeménye mögött nem nehéz meghallani a God save the Queen dallamát.

Aretha Franklin, a soul királynője 76 éves korában elhunyt Detroitban – a hírt a BBC közölte.

A Memphisben született gospel énekes-dalszerző volt az első nő, aki helyet kapott a Rock and Roll Hírességek Csarnokában. 1979-ben csillagot kapott a Hollywoodi Hírességek Sétányán, 2005-ben a UK Music Hall of Fame-be, 2012-ben pedig a GMA Gospel Music Hall of Fame-be került be. 44-szer jelölték Grammy-díjra, amiből 18-at el is nyert. Felvételei közül 112 került fel a Billboard slágerlistáira, lemezei 75 millió példányszámban keltek el, ezzel minden idők egyik legsikeresebb előadója lett. 2009-ben ő énekelt Barack Obama beiktatási ceremóniáján.

A legendás énekesnőnél 2010-ben rákot diagnosztizáltak, utolsó fellépése tavaly novemberben volt Elton John AIDS Alapítványának New York-i gáláján.

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”