mi a kotta?

Ó, Márta

  • mi a kotta
  • 2016. február 21.

Zene

„…Galamb és leopárd, ím összecsapnak / délután öt órakor. / Egy comb tusakszik báva bikaszarvval / délután öt órakor. / A mélység húrjai már bongva-bongnak / délután öt órakor. / Arzénhangok rengenek a füstben / délután öt órakor. / Az utcasarkon csendcsoportok állnak / délután öt órakor. / És áll a bika győztes szívvel, árván / délután öt órakor. / Mikor a hó-verejték kiütötte / délután öt órakor. / Mikor a jód az arénát bevette / délután öt órakor. / Halál rakott tojásokat a sebbe, / délután öt órakor. / Délután öt órakor. / Pontosan délután öt órakor…” Így érte utol a szomorú végzet Ignacio Sánchez Mejías torreádort, akit versében jó barátja, Federico García Lorca siratott el. Azért, hogy az – amúgy így is, úgy is véres – corrida ne ilyen véget érjen, a bikaviador rendszerint imádkozik: e jelenetet pénteken a múlt századi spanyol zeneszerző, Joaquin Turina szerzeménye idézi majd elénk a Pannon Filharmonikusok spanyol koloritú és hozzá Fiesta y siesta fantázia­című koncertjén (Nemzeti Hangversenyterem, január 22., fél nyolc). A torreádor imája mellett többek között két Ravel-darabot is elvezényel majd Gilbert Varga: az Alborada del graciosót, valamint az ily témában elmaradhatatlan Bolerót.

A fővárosi hangversenyélet matadorai egyebekben is roppant izgalmas fiestát ígérnek erre a hétvégére, s különösen a Budapesti Fesztiválzenekar tesz majd ki magáért e napokon. Ők Sigiswald Kuijken társaságában előbb két barokk koncertet teljesítenek, Händellel, Vivaldival, a második Bach fiúval, Carl Philipp Emanuellel meg Hasséval a programon (Zeneakadémia, január 22. és 23., háromnegyed nyolc), majd vasárnap kortárs esttel várnak, főszerepben a vezénylő, klarinétozó és zenét szerző Jörg Widmann-nal (BMC, január 24., háromnegyed nyolc). A két koncertműsor között pedig, szombaton késő este az immár hagyományos Midnight Music válik esedékessé: a Millenárison, a két program legjavának összevegyítésével (január 23., fél tizenkettő). Ezen az estén mindazon­által nemcsak e babzsákos program tüntet majd fiatalosságával és lazaságával, merthogy az Óbudai Danubia Zenekar is szombaton tartja Haydn-sorozatának Mister Haydn elnevezésű, magyarázós-beavatós koncertjét: az idős és immár világhírrel övezett Haydn műveiből pár reprezentatív alkotást megszólaltatva (BMC, január 23., hét óra).

Másnap azután a lehető legjobban kezdődik a hét, hiszen végre Budapesten ül majd zongorához a nagy Martha Argerich (képünkön még egészen fiatalon). A Concerto Budapest és a Kremerata Baltica közös koncertjén igazán változatos összeállítású műsor ígérkezik (Nemzeti Hangversenyterem, január 25., fél nyolc). Mendelssohn alig 13 évesen komponált 7. vonósszimfóniája mellett a lengyel-zsidó-szovjet Mieczysław Weinberg Sinfoniettája és a kortárs Alexander Raskatov 2001-es The Season’s Digest című Csajkovszkij-emlékdarabja is felhangzik majd ezen az estén. Hogy aztán a koncert utolsó száma gyanánt Beethoven B-dúr zongoraversenyével elérkezzen az alkalmasint leginkább várt pillanata, természetesen magával Martha Argerich-csel a zongoránál.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.