opera - ERKEL FERENC: BÁNK BÁN

Zene

Túl egy teljes operaházi hatalomváltáson, a tisztes hírű olasz rendező, Cesare Lievi és Térey János közreműködése nélkül, ám a 200. születésnap estéjén azért csak felhangzott az Operában a Bánk bán ősváltozata, s ez alighanem már önmagában is üdvözlésre érdemes ténynek ítélhető.
Túl egy teljes operaházi hatalomváltáson, a tisztes hírû olasz rendezõ, Cesare Lievi és Térey János közremûködése nélkül, ám a 200. születésnap estéjén azért csak felhangzott az Operában a Bánk bán õsváltozata, s ez alighanem már önmagában is üdvözlésre érdemes ténynek ítélhetõ. Hiszen így rácsodálkozhattunk Egressy Béni librettójának archaikus bájára, az egykoron vagy stílszerûen a "régecske" énekelt szöveg prozódiai és lírai sutaságaira, s persze a fel-felködlõ drámaiságra, a magyar operai szövegkönyvírás korai nagy pillanataira is. No és természetesen Erkel eredeti, magát még gyengeségeiben is fõmûnek mutató kompozíciójára, amelyet ilyen teljes formában nemigen hallhattunk eddig - bizony, még a debreceni társulat több éve futó "õs Bánk"-produkciójára befizetve sem. Teljesség, mondhatni a szó mindahány értelmében kimerítõ teljesség jellemezte tehát az ünnepi estét, s az ifj. Palcsó Sándor által félbeszcenírozott elõadás bizony kevés további gyönyörûséggel gyarapította ódondász örömünket. Mert bár a zenekari árokmunkát igazító Héja Domonkos erején felül teljesített, ez sajnos nem pótolhatta az ilyes historikus elõadások számára nélkülözhetetlen magas fokú összecsiszoltságot, s tegyük hozzá, a kiemelkedõ énekesi produkciókat sem. Igaz, tiszteletre méltó erõfeszítéseknek lehettünk szem- és fültanúi a színpadra ügyelve, mindazonáltal a címszerepben felléptetett Bándi János jelen hangi állapotában alkalmasint sem a Rékai-féle átdolgozás, sem az originális Bánk technikai és esztétikai követelményeinek nem lehetett képes egészen megfelelni, s hasonlóan állt a helyzet a Melindát éneklõ Kertesi Ingriddel és az Ottó túlfeszített szólamát megszenvedõ Fekete Attilával is. A mellékszereplõ baritonokkal már jóval több szerencsénk volt: Perencz Béla oldottan formált Tiborca, Szegedi Csaba lézengõ rittere és Geiger Lajos nemes haragú királya egyaránt tetszésünkre szolgált.

Operaház, november 7.

***

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát.