Interjú

„Összeáll egy nagy egésszé”

Gressai Ferdinánd zenész  

Zene

A 10 éve alakult Verőköltő zenekar frontembere univerzális művész: szinte minden hangszeren játszik, festő szakon diplomázott, és húszéves sem volt, amikor a Magvető kiadta a verseskötetét.

Magyar Narancs: Hogy indult a művészetekkel való kapcsolatod?

Gressai Ferdinánd: Mindig is az életem része volt. Anyukám szülei festőművészek, ő maga is festő, bábművész, drámapedagógus, újabban művészetterapeuta. Hétévesen írattak be a zeneiskolába furulyázni, aztán jött a zongora, klasszikus gitár, basszusgitár, jazzdob és énekelni is tanultam. Gyerekkorom óta írtam dalokat, verseket, rajzoltam, festettem. Érettségi után a Képzőművészeti Egyetemre szerettem volna járni, végül festő szakra vettek fel, úgy látszik, ez a véremben van. De most jobban foglalkoztat a könnyűzene. A legelső intenzív zenei inspirációm az volt, amikor az unokatestvérem nálam felejtette a System of a Down egyik kazettáját. Ott szerettem bele a torzított gitárokba, ami a mai napig jelentős szerepet játszik a zenei ízlésemben. Később, a gimnázium elején pedig a magyar alternatív előadók is bejöttek a képbe.

MN: Tizenkilenc éves korodban megjelent egy versesköteted is a Magvető Kiadónál.

GF: Ez egy szép történet: 17 évesen írtam a Csupasz oltalom címen később megjelent kötetet, de akkor úgy gondoltam, hogy biztos senki nem értené, így inkább elraktam a fiókba. Egy évvel később megtaláltam, újraolvastam és akkor már arra jutottam, hogy ez elég jó, és lehet, hogy mégis értenék. Kicsit átdolgoztam, illusztráltam, majd kinyomtattam és elküldtem a Magvetőnek egy egyszerű postai csomagban, csak így ismeretlenül. Néhány héttel később rákérdeztem, megkapták-e, mire azt mondták, hogy igen, de több hónapba is beletelhet, amíg el tudják olvasni. Ehhez képest pár nappal később felhívtak, hogy szeretnék kiadni. Csodálatos élmény volt, akkoriban nekem is kijárt a „15 perc hírnév”. Egy bő évig voltam felkapott, folyton csörgött a telefonom, tévé- és rádióműsorokban szerepeltem, felolvasóesteket tartottam. Új könyvet viszont nem írtam, így lassacskán kifulladt az érdeklődés. Többféle szövegen dolgoztam, de egyik se forrt ki annyira, hogy összeálljon kötetté. Bár költőnek aposztrofáltak, a Csupasz oltalom valójában egy versekből álló történet, a líra csak egy eszköz az elmesélésére. Szeretnék még könyvet írni, de a figyelmem áttolódott inkább a zenére, mivel az sokkal közvetlenebb kapcsolatra nyújt lehetőséget a befogadókkal. Jelenleg inkább erre van szükségem.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.