Lemez

Peter Björn and John: Endless Dream

Zene

A legtöbben a Young Folks című fütyülős slágerről ismerik a zenekart, amelynek tagjai: Peter Morén énekes-gitáros, Björn Yttling basszusgitáros-producer és John Eriksson dobos kereken 20 éve zúdítanak ránk keser­édes indie-pop-rock dalokat.

A legtöbben a Young Folks című fütyülős slágerről ismerik a zenekart, amelynek tagjai: Peter Morén énekes-gitáros, Björn Yttling basszusgitáros-producer és John Eriksson dobos kereken 20 éve zúdítanak ránk keser­édes indie-pop-rock dalokat. A két évtizedes életmű kiemelkedő darabja a 2006-os, ironikus című Writer’s Block, mivel pont ennek a lemeznek az elkészítése után ütött be a svéd triónál a kreatív válság. Ők azért rendületlenül együtt maradtak, és szüntelenül gyártják a lemezeket, és főleg az utóbbi pár évben kapcsoltak magasabb fokozatba. A 2018 végén kiadott Darker Days című munkájuk – ahogy a címe is sugallja – kifejezetten sötétre sikeredett, ugyanis olyan témák ihlették, mint a végtelennek tűnő svéd tél, Trump, a Brexit, a szélsőjobb megerősödése, valamint a lehetséges világvége. Aztán most, amikor tényleg egy kicsit közelebb kerültünk a világvégéhez, megcsinálták a pozitívabb hangulatú Endless Dreamet; igaz, pont ennek a nyitósorai sikeredtek – véletlenül – aktuálisra: „Egy másik városban, egy másik világban szabadon rohangáltunk.” A három svéd érezhetően a Writer’s Block albumhoz nyúlt ihletért, legalábbis egyértelműen ezt bizonyítja a lemezborító (ugyanannak a grafikusnak a munkája), a visszatérő popérzékenység, és zeneileg is elég konkrét utalásokat kapunk a 2006-os lemez irányába. Kár, hogy ez nem volt elegendő ihletforrás, az Endless Dream ugyanis igencsak középszerűre sikeredett. Morén több dalban (Drama King, Idiosyncrasy, A Week-End) éneklés helyett inkább csak motyog meg suttog, és a zenei körítés sem túl izgalmas. Azért szerencsére nem teljesen reménytelen a helyzet: az On the Brink beatleses énektémája kifejezetten kellemes, a Rusty Nail tisztára Broken Bells, a Reason to Be Reasonable pedig ennek az albumnak a Young Folksa próbál lenni, szerencsére inkább több, mint kevesebb sikerrel.

Ingrid/PBJ Musik AB, 2020

Figyelmébe ajánljuk

A kutya mellett

A filmművészetben a Baran című, egyszerre realista és költői remekmű (Madzsid Madzsidi) jóvoltából csodálkozhatott rá a világ először az iráni afgán menekültek sorsára.

Iszony

Kegyetlen, utálatos film Veronika Franz és Severin Fiala legújabb munkája (ők a felelősek a 2014-es, hasonlóan bársonyos Jó éjt, anyu! című horrorért).

Elvis gyémánt félkrajcárja

  • - turcsányi -

Van a Hülye Járások Minisztériumának egy vígjátéki alosztálya, ott írták elő, hogy ha valaki el akarja kerülni a helyzetkomikumok – művészileg nyilván szerfelett alantas – eszköztárának használatát, hősét úgy kell járatnia (lehetőleg a medence partján), hogy a mozgása végig magán hordozza a szerepét.

Saját magány

A Comédie-Française évszázadok óta egyre bővülő, immár többezresre duzzadt repertoárjából most a klasszicista szerző modern köntösbe bújt, Guy Cassiers rendezésében újragondolt változatát hozták el Budapestre – pár hónappal a premier után.

Az én bilincsei

A Losoncról származó Koós Gábor (1986) a Képzőművészeti Egyetem grafikaszakán végzett, és még tanulmányai idején monumentális, több mint két méter magas munkáival lett ismert.

Kihaltunk volna

Ez az átfogó nőtörténeti mű nem Hatsepszut, az egyiptomi fáraónő, vagy Endehuanna, a sumér költőnő, és még csak nem is a vadászó férfi, gyűjtögető nő meséjével kezdődik, hanem egy mára kihalt, hüvelykujjnyi, rovarevő, tojásrakó, pocokszerű lénytől indulunk el, amely még a dinoszauruszok lába mellett osonva vadászott.

Alexandra, maradj velünk!

"Alexandra velünk marad. S velünk marad ez a gondolkodásmód, ez a tempó is. A mindenkin átgázoló gátlástalanság. Csak arra nincs garancia, hogy tényleg ilyen vicces lesz-e minden hasonló akciójuk, mint ez volt. Röhögés nélkül viszont nehéz lesz kihúzni akár csak egy évet is."