rés a présen - A Trottel is megpihen - Rupaszov Tamás zenész, lemezkiadó

  • .
  • 2011. október 27.

Zene

rés a présen: Egykori punk-rockerként mi közöd van a népzenéhez, a világzenéhez? Rupaszov Tamás: Remélem, nem az a kép alakult ki rólam az elmúlt 20 évben, hogy azt vallom, nincs a stílusok között átjárás. A Trottel Records első öt kiadványa a 90-es évek elején: a Trottel, ami már akkor is megannyi stílus fúziója volt, az Anima, ami akkor népzenéket kutyult elektronikával, a Korai Öröm mint akkori világzenei kezdemény vagy például a Másfél kiadása a kiadó nyitottságát jelzi minden zene felé.

Azt csinálom, ami épp megtetszik, és nem azt, amit a piac diktál, ez az underground felfogásom része.

rap: Egy hazai világzenei sorozatot adsz ki éppen. Hogyan született a Folkbeats ötlete?

RT: Egy másik underground figura, Rácz Misi barátom vonzott bele a Folkbeats tehetségkutató versenybe. Mivel a Trottel Records mindig is kereste az új és érdekes formációkat, Dobi Gabi ötlete a versennyel az amerikai turnéért mint fődíjért érdekesnek tűnt és profilba vágott.

rap: Milyen zenekarokat adtatok ki, illetve vettetek fel eddig, és mik a további tervek?

RT: A verseny alatt sok jó zenekar képbe került. A Köztársaság Bandája a maga friss folk-beat stílusával, Hypernomad a hiperisztáni zenével, az 'skestar a balkáni zúzásával vagy a népzenei kategória győztese, az éppen most Junior Prima díjat nyert Guessous Mesi a török-magyar népzenével. De említhetném az Apnoét, a moldvai Édes Málé Triót vagy a legfiatalabbakat, a három vízparti leányzóból álló Illangót, a Drum And Folkot vagy a Tarsolyt, mind egy-egy külön irányt képviselnek, és a magyar zenei paletta sokszínűségét mutatják. Ez egy izgalmas sorozat, ami talán nem csak ebből az első 9 debütáló albumból fog állni.

rap: Mikor lesznek a lemezbemutatók?

RT: A kollekció első pár darabja most jelent meg. A sorozat elkezdődött A Köztársaság Bandája és az Apnoé zenekarok lemezbemutatójával. Külön érdekesség, hogy közben felvettük a barbarós Cziránku Sándor új lemezét a Kárpát Möbius formációval, ami majd szintén megjelenik, bár nem a debütáló albumok sorozatban. Október 28-án következik a Hypernomad Live Essence "Music From Hyperistan" és az 'skestar "Balkan Beats" lemezbemutatója kiváló vendégekkel, Nikola Parovval és Ágoston Bélával az Eötvös10-ben. Novemberben népzenei irányt veszünk, és 11-én jön az Édes Málé bemutatója egy moldvai esten, majd Guessous Mesi és a Tarsoly zenekar következik november 18-án. A lemezbemutatókat december 2-án zárja az Illangó és a Drum And Folk. A Folkbeats Mű-Hely keretein belül minden alkalommal ismert, nagy nevek fuzionálnak az új zenekarokkal. Egyébként a teljes CD-sorozat megjelenik november 20-ig.

rap: Milyen más projektjeid vannak?

RT: Semmi mást nem csinálok jelenleg. A Folkbeats érdekében a tavalyi Embryo című album kiadása után az idén még a Trottel zenekar is pihenővágányra került (www.folkbeats.hu).

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.