Richter-szükséglet - Grigorij Szokolov zongoraestje (koncert)

  • Csont András
  • 2006. március 9.

Zene

Ezúttal is kiderült, milyen mérvű a magyar publikum Richter-szükséglete. A foyer-ban a nagy koncertek előtti izgatott serteperte, az arcok lázban égnek, mindenki készülődik, mindenki adni akar valamit, nem csak a pianista az öltözőben. Igen, a pesti publikum Szvjatoszlav Richter halála óta (1997) szemmel láthatóan elárvultnak érzi magát; kell neki valaki, akiről azt szeretné hinni, hogy ő fedezte fel, akit gyámolíthat, aki kielégíti ekként hiúságát, és akinek visszatérő koncertjei azzal a nemes illúzióval táplálják, hogy a világ a művészet segítségével mégis megváltoztatható, és hogy maga az ember is jobbá lesz a művészet révén. Richter ezt a szerepet töltötte be, és ha most - pontosabban három éve, szinte véletlenül és számunkra az ismeretlenségből, mint anno Richter - megkaptunk egy ugyancsak orosz, némiképp szintén enigmatikus, introvertált művészt, már kész is a tézis: Richter redivivus!

Ezúttal is kiderült, milyen mérvű a magyar publikum Richter-szükséglete. A foyer-ban a nagy koncertek előtti izgatott serteperte, az arcok lázban égnek, mindenki készülődik, mindenki adni akar valamit, nem csak a pianista az öltözőben. Igen, a pesti publikum Szvjatoszlav Richter halála óta (1997) szemmel láthatóan elárvultnak érzi magát; kell neki valaki, akiről azt szeretné hinni, hogy ő fedezte fel, akit gyámolíthat, aki kielégíti ekként hiúságát, és akinek visszatérő koncertjei azzal a nemes illúzióval táplálják, hogy a világ a művészet segítségével mégis megváltoztatható, és hogy maga az ember is jobbá lesz a művészet révén. Richter ezt a szerepet töltötte be, és ha most - pontosabban három éve, szinte véletlenül és számunkra az ismeretlenségből, mint anno Richter - megkaptunk egy ugyancsak orosz, némiképp szintén enigmatikus, introvertált művészt, már kész is a tézis: Richter redivivus!

Pedig Szokolov nagyon távol áll Richtertől. Egészen vázlatosan: míg Szvjatoszlavunk egyetemes művész volt - kultúrhérosz úgyszólván -, Szokolov csak egy zongorista, bár kétségtelenül egyike a ma élő legnagyobbaknak. Szokolov magának játszik, míg Richter nagyon is figyelt a közönségre, zárkózottsága inkább látszat volt csupán. Ráadásul Szokolov

a tökélyre tör,

játéka végletesen megformált, míg Richter előadásában mindig akad valami esetlegesség, valami átmeneti jelleg; koncertjei csupán állomások voltak valami elérhetetlen felé tartó úton - mindezt aláhúzza, hogy Szokolov manuálisan egyszerűen jobb, mint Richter, ő alig üt mellé (ha mégis, szája megrándul); fenomenális technikája a befejezettség szolgálatában áll. És ne feledjünk még valamit: Richter debütálásakor, az ötvenes évek végén és aztán még egy darabig a művészet kultúrateremtő és ezzel szinte erkölcsformáló, morálcsiszoló tényező volt - mára ez csak korlátozottan igaz. Bár erről se Richter, se Szokolov nem tehet.

Persze Recenzenst is elkapta a hamis Richter-láz, és mivel a pódiumon ült, ráadásul közvetlenül a művészbejáró mellett, alkalma nyílt némileg kivoájőrködni, hogyan is lép Szokolov a pódiumra. Gyakorló őrültnek nem nevezném, de megszállottnak, esetleg autistának talán igen, ugyanakkor van belőle valami a nagy sportolók koncentrálókészségéből, megtetézve bizonyos kiszámított elemmel: a folyosón, a falnak fordulva áll végtelen magányban, kivárja, amíg a nézőtéren a várakozás pattanásig fokozódik, és akkor hirtelen bemegy a színpadra, mintegy lecsap a zongorára, és ezzel - kiszámítottan?, akaratlanul? - szinte rajtaüt az izgalomtól már kiszáradt szájú nézőseregen is. Műsora semmiféle komoly koncepcióról nem árulkodott (a Beethoven-szonátában megjelenő Bach-idézet nem elég ehhez), legfeljebb annyiról, hogy időrendben, emelkedő moll tercmenetben tárta elénk a különféle korok reprezentánsait. J. S. Bach h-moll francia szvitjével indított, végtelen finomsággal (Szokolov egészen különleges képességgel bír, hogyan kell-lehet elkezdeni, illetve lezárni egy darabot); pedált alig használva léptette fel egymás után a csodálatos tánctételeket, mindvégig friss derűvel, objektíven, mondhatni. Szokolov nem akarta "elmélyíteni" Bachot, nem kevert bele semmiféle romantikus szomort; minden ismétlőjelet figyelembe véve adott hatalmas időbeli dimenziókat is az egyébként korántsem egyetemes igénnyel íródott darabnak. Beethoven d-moll szonátája (op. 31) következett, melyben ismét megdöbbentett a kezdés természetessége: Szokolov improvizatív gesztussal mintegy csak végigfuttatta a kezét a billentyűzeten, a bevezető recitativo hangjait interpretálva: Beethoven ült előttünk, aki egy délután rögtönözni kezd csak úgy, magának. De ebből a semmire sem kötelező akkordfelbontásból félelmetesen átgondolt mű született; minden tétel piano zárul, és Szokolov billentésének egyik felfoghatatlan csodája, hogy elhaló hangjait talán még az utcán is hallani, az ő pianója a fantasztikusan kiszámított dinamikai arányok miatt lesz szerfölött "hangos". A második tétel adta az este legnagyobb élményét, a mély regiszterben doboló híres triolákat kézkeresztezéssel a felső szólamban is megismételteti Beethoven: Szokolov ekkor apró rubatóval élt, ritmusa "pontatlanná" vált, ám ezzel megint új dimenzióval lettünk gazdagabbak, a kis zenei gesztus ezzel a furcsa súlyeltolással ismét a végtelen felé nyitott kaput. A zárótételben alig jelent meg a sokszor túlhangsúlyozott "lódobogás", a makacsul ismétlődő ritmusképletektől távol állt minden monotónia, és az utolsó ütemek mintegy lepörögtek a zongoráról, leállt a gépezet, lefutott az Idő. Meghalt valaki?

Szünet után megint más világ: Szokolov Schumann fisz-moll szonátáját hihetetlen indulatokkal, rémületes ellentétekkel játszotta; a nem minden pillanatában összefogott mű most

vaslogikát kapott,

és megérezhettük, mit is jelent az a sokat emlegetett birkózás a Schumann által teremtett zenei-irodalmi alakok, a szenvedélyes Florestan és a higgadtabb, a romantikát némi józansággal ellenpontozó Eusebius között. E téren a csapongó zárótétel adta a legtöbbet, Szokolov kérlel-hetetlen elemzéssel rakta rendbe a Schumann által kissé ziláltra szervezett anyagot.

A közönség őrjöngött, és ekkor jött a már megszokott szcéna: mint tavaly, Szokolov ezúttal is hat (!) ráadást játszott. Ismét megfigyeltem, hogyan működik: a falnak fordulva áll, és a közönség füttyögése, hörgése közepette nyilván a következő ráadás billentését, szövegét pörgeti végig agyában. Amikor színpadra lép és távozik, lesüti szemét, pillantását nem lehet elkapni. De az ötödik plusz előtt valami furcsa történt: Szokolov a folyosón beszélgetett (!!) egy hölggyel, mi több, el is nevette (!!!) magát, hogy aztán ismét lesütött szemmel jelenjen meg a pódiumon. A szfinksz egy kissé kiadta magát Recenzens kandi szemei előtt.

A ráadásokból kiderült, amit már tavaly is tudtunk: a Leningrádban született orosz az egyik legnagyobb Chopin-játékos. A hatodik ráadás (egy Bach-korálelőjáték Busoni átiratában) mennyei búcsú volt: kedvesek vagytok, mesésen őrjöngtök, de most már menjünk szépen haza! Ez nem volt könnyű, mi több, nem is sikerült, de a második pohár bor (Rec. nem ment el hatig!) némileg kibékítette a felzaklatott lelket.

Zeneakadémia, március 1.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.