Szerelmesest játszottak - Foo Fighters: Sonic Highways

  • Németh Róbert
  • 2014. december 7.

Zene

Ki hitte volna 1994 áprilisában, hogy húsz évvel később az akkor éppen tragikus véget ért Nirvana mosolygós, kölyökképű dobosa, Dave Grohl lesz a kortárs rock nemcsak egyik legszimpatikusabb, hanem legnagyobb hatású és legsikeresebb szereplője is?

A már akkor nagyszerű zenészt hívta a Tom Petty and The Heart­breakers, és szóba került a neve a Pearl Jamnél is. Grohl mindeközben stúdióidőt foglalt a seattle-i Robert Lang stúdióban, és felvett egy tizenöt számos demót. A demót odaadta két producernek, akik megkeverték az eredetileg próbafelvételnek készült cuccot – így és ebből lett a Foo Fighters nevű zenekar 1995-ös bemutatkozó nagylemeze.

A Foo Fightersből nem lett formabontó, zseniális vagy korszakalkotó zenekar. Nem készítettek revelatív vagy hivatkozási alapnak számító nagylemezeket, ugyanakkor összehoztak hét, megbízható színvonalon teljesítő rockalbumot. Nem hoztak eddig sosem látott formai vagy tartalmi elemeket a rockzenébe. Viszont gyakorlatilag folyamatosan és sokat dolgoztak, írtak egy csomó emlékezetes dalt, és elég szimpatikusak tudtak lenni ahhoz, hogy sokan szeressék őket. Ja, és persze ott van Dave Grohl, az all-american srác, aki egyszerre jön be a garázszenélő kora huszonévesnek, a szolid sörpocakkal még mindig rockoló késő harmincasnak, kora negyvenesnek, a kiscsajoknak és a nagylányoknak.

false

A Sonic Highways (mely egy nagylemez és egy párhuzamos, azonos koncepció szerint haladó, azonos című, nyolcrészes HBO-sorozat) nem az első koncept­meló, ami Grohl fejéből teljes fegyverzetben kipattant: a legközelebbi kuzin a legendás Los Angeles-i stúdiót megéneklő, ugyancsak sztárvendégekkel felpántlikázott, 2013-as filmes-lemezes projekt, a Sound City. A Sonic Highways album, mely Grohl definíciója szerint „szerelmes levél az amerikai rock történetéhez”, a Nirvana Nevermind című lemezét is jegyző Butch Vig producerrel készült nyolc amerikai város emblematikus stúdióiban, hasonlóan emblematikus, de legalábbis jó nevű vendégekkel – fiatalabbakkal és idősebbekkel, többek közt az ünnepelt bluesgitárossal, Gary Clark Jr-ral, a legendás Cheap Trick-gitárossal, Rick Nielsennel, a Bad Brainsszel és az eaglesös Joe Walsh-sal.

Grohl a hírek szerint eredetileg bátran kísérletező lemezt tervezett, ám ami a végeredményt illeti, ebből nem sok látszik; bátran élhetünk a gyanúperrel, hogy a zenekarvezető menet közben meggondolta magát. Persze nem arról van szó, hogy a Sonic Highways rossz lemez volna, inkább csak azért lehetünk csalódottak, hogy az, amit hallunk, nem nő föl a projekt elgondolt és kommunikált koncepciójához, s hogy ez a nyolc dal közel sem járja be azt a teret, hozza azokat a színeket, nyújtja azt az izgalmat, amit egy olyan lemeztől várnánk, ami azt állítja magáról, hogy komoly érzelmi kapcsolatot keres az amerikai rockhistória mindenféle fejezetéhez. A Sonic Highways egy jól összerakott, becsületes és dögös (és szerencsére kompakt) Foo Fighters-lemez, se több, se kevesebb – a többi mese habbal.

Sony, 2014


Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.