Lemez

Szesztay Dávid: Határtalan

Zene

Több mint egy évtizede ír zenét filmekhez és színdarabokhoz, a Santa Diver nevű instrumentális jazztrió tagjaként, játszott színházakban és több más zenekarban is, sokan mégis csak azóta ismerik, hogy négy évvel ezelőtt meghívást kapott a Kiscsillagba. Eredetileg session zenész volt, gitáron, billentyűn és vokalistaként a kon­certeken, idővel azonban egyre jobban „beépült”. Szerzőként is számítanak rá, eddig két szám zenéje fűződik a nevéhez, ezeket ő is énekli, bár a szöveget azért Lovasi András írta.

Szesztay Dávidnak 2018 végén jelent meg az első szólólemeze Dalok bentre címmel, azt teljesen egyedül rögzítette. Most itt a folytatás egy háromszámos EP formájában, amelynek legfőbb újdonsága, hogy dobminták helyett akusztikus dob hallható. Ezt az élő felállás dobosa, Klausz Ádám játszotta fel, és élettelibb, dinamikusabb lett tőle a hangzás. A korábbi dalokat helyenként kissé álmosítónak éreztem, a mostaniakat egyáltalán nem.

A három szám szerkezete hasonló mintát követ: visszafogott, halk kezdés után egyre hangosabb és intenzívebb folytatással jutunk el a katartikus csúcspontig (a Szabadon és a Valamit érzek esetében a dob is csak később lép be, de a cím­adó Határtalan tempója is fokozatosan erősödik). A repetitív billentyűs témák mellett a szövegekben is sok az ismétlődés, egy-egy sor tucatnyi alkalommal is elhangzik, ami kellemesen nyugtató hatást kelt. Ugyanez még inkább igaz Szesztay hangszínére, kifejezetten jó hallgatni, ahogy énekel.

Crowander, 2020

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”