Színház - Pech - Peter Shaffer: Amadeus

  • Csáki Judit
  • 2009. június 4.

Zene

Kellenek ezek a jól megcsinált darabok; zsolozsmázom egyre, hogy mindenből (művészetből, iparból) kellene egy jó erős középmezőny, abból ugrik vagy nő ki, ami jobb nála, de nélküle nem létezhet. Kellenének jó középmezőnybeli színházak is, amelyek gyártják a magabiztost és megbízhatót szériában; ezt aztán mindig nyugtázhatná az ugyancsak "nagyfogyasztó" kritikus, és rendben lennénk mind. Csáki Judit

Kellenek ezek a jól megcsinált darabok; zsolozsmázom egyre, hogy mindenből (művészetből, iparból) kellene egy jó erős középmezőny, abból ugrik vagy nő ki, ami jobb nála, de nélküle nem létezhet. Kellenének jó középmezőnybeli színházak is, amelyek gyártják a magabiztost és megbízhatót szériában; ezt aztán mindig nyugtázhatná az ugyancsak "nagyfogyasztó" kritikus, és rendben lennénk mind.

Ez most éppen egy ilyen, középmezőnybeli előadásról jutott eszembe: Peter Shaffer Amadeusát láttam Kecskeméten. Tudja mindenki, hogy ebben a darabban Mozart és Salieri kapcsolatának ürügyén a zseni és a középszer gazdag drámai anyagot kínáló problematikája van tüchtigen és nagyvonalúan feltálalva; tüchtig, mert nem marad ki egyetlen kínálkozó fordulat sem, és nagyvonalú, mert még csak nem is horzsolja a bonyolultabb összefüggéseket, lágyan végigsimít felettük. Ez a záloga a szürke happy endingnek: a vég csak annyiban boldog, amenynyiben a bűnös megbűnhődik.

Kérdés persze, hogy bűnös-e - már a szó drámai értelmében - Salieri, aki, sajna, nem Salieri korának befutott zeneszerzője. A kor ugyanis nem róla, hanem Mozartról van elnevezve - nagy bűnök elkövetéséhez is elegendő indok ez. A klasszikus pech.

Ha Salieri szimpla és kicsi drámai álnok, akkor nincs is dráma: eltörli a zsenit a föld felszínéről, és él boldogan, míg meg nem hal. Shaffer ennél jobb és agyafúrtabb szerző: jól megveri álnok hősét a minőségérzékkel, ettől aztán fizikailag fáj neki minden hang, amit Mozart kottába vésett. Ennyi összetettség egy jellemben minimálisan szükséges és elégséges a dráma működéséhez. Még az is rendben van, hogy a másik pólus - Mozart, a zseni - észre sem veszi az álnok álnokságát, neki végtére egyetlen ügye van.

Kecskeméten Bagó Bertalan pontos arányérzékkel vitte színre a darabot; a rendezői "lélegzetvétel" sem nem túl nagy, sem nem túl kicsi. Vagyis: Salieri belső vívódását tolja előtérbe (Shaffer is ezt teszi), de gondja van rá, hogy Mozart semmire se hederítő öntörvényűsége erős ellenpont maradjon. Bagónak gondja van a ritmusra, a rendezői poentírozásra - a színészi deficittel pedig derekasan küzd.

Vereczkei Rita díszlete lepukkant színházat mintáz, annak minden - még működő - kellékével: a forgó forog, az árnyjáték vetül. A szereplők föllépnek és lelépnek, valamelyes látomásosságot, álomszerűséget csempészve a történetbe. A keret pedig közrefog: az idős Salieri - nyomorult, magányos halála előtt - felidézi élete egyetlen történetét és legfőbb csapását; azt, hogy egy időben élhetett a zseniális Mozarttal. Ez az "egy idő" több mint végzetes volt az ő számára: egyetlen percre sem tudott szabadulni - nem Mozart zsenijétől, hanem - a saját középszerűségétől a zenében, kisszerűségétől az életvitelben.

Salierit Kőszegi Ákos játssza. Az ő lélegzetvétele némiképp eltúlzott; a darab még nem tart a bűnnél, amikor őt már bűntudat sújtja. Kőszegi modorosságokra igencsak hajlamos színészete, állandóan - leginkább önmagától - megrendült, hősies tartása erősen takarja, hogy Salieri figurája "mozgásban van": összemosódnak azok a pillanatok, amelyekben előbb a szemtelen suhancot, aztán a tehetséges "hangbűvészt", majd a zsenit ismeri föl Mozartban, és vele párhuzamosan bejárja Istennel vívott csatájának, fogadalmainak stációit is. A korábbi fázisok nem kapnak hangsúlyt, ezért aztán kezdettől fogva a végét, a potenciális zsenigyilkost látjuk.

Szemenyei János Mozartja viszont a szemünk előtt változik virgonc kölyökkutyából megtört, nyomorult és munkamániás szenvedővé - direkte jó, hogy a fiatal színész nem játssza túl a muzsikust, hanem a rendkívüli és zabolázhatatlan egyéniségre koncentrál. Az viszont kevésbé jó, hogy e zabolázhatatlanság jelzésére egy idegesítő nyerítést alkalmaz - nevetés-vihogás gyanánt -, amely szinte ráül a figurára, és refrénszerűen fölsikkan, az obligát mozdulatok kíséretében (a filmben ez helyénvalónak látszott, itt manír). Pedig közben erős pillanatok érzékeltetik az alakításban, hogy ez a fiatalember nem vesz részt az udvari muzsikus Salieri legnagyobb csatájában, mert a zeneszerzéssel van elfoglalva. Úgy győzik le, hogy nem is harcol, mert nem veszi észre, hogy kéne.

A kisebb szerepek közül jó néhányat kísérnek különféle modorosságok; ezek jók arra, hogy a kevés jelenlét ellenére markánssá tegyenek egy figurát, viszont gépiessé is teszik egyszersmind. II. József - Kiss Jenő megformálásában - egyetlen vállvonás, hozzá pedig a "hát mit lehet tenni?" szöveg dukál; de legalább igazolja, amit Salieri tart róla, vagyis hogy egy marha, hiszen "túl sok neki a hangjegy". Pedig lehet, hogy nem is az, csak úgy csinál.

Hajdú Melinda e. h. játssza Constanzét: hálás szerep, és nemcsak a viháncolások-malackodások miatt; valamint hálátlan szerep, mert ritka jelenetekben kell érzékeltetnie nemcsak a házasság, hanem Mozart helyzetének beborulását is. A fiatal színésznő az elejét bírja színnel és szusszal.

A vége már nem is álom, hanem egyenesen lidércnyomás: Salieri - talpig szürkében - leleplezi önmagát a haldokló és a Rekviemet író Mozart előtt. Ez sok volt kicsit - bár a Rekviem csodás.

Kecskeméti Katona József Színház, május 21.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.