Lemez

Szűrőkön át

HAIM: Days Are Gone

  • - greff -
  • 2013. november 3.

Zene

Noha kézenfekvőnek tűnne, amikor úgy szól a terv, hogy egy zenekar több generációt bolondít majd egyszerre magába, a Fleetwood Mac 1975-80 közötti nagy korszakának megidézésével mégis csupán kevesen próbálkoznak.

Ami persze nem csoda: azon a három lemezen ugyanis, amelyet a mondott időszakban, Stevie Nicks és Lindsey Buckingham csatlakozása után a Mac szériában legyártott, csupa olyan - szellős és slágeres, ugyanakkor sokrétű és kifinomult, nem utolsósorban pedig a legjobb stúdiókban vagyonokból megkonstruált - dal követi egymást, amelyeket hallgatni könnyű, megközelíteni azonban még a fekete öves formaművészek számára is emberpróbáló feladat. Annyira jól például, mint most a HAIM-nak, talán még soha senkinek sem sikerült.

A három kaliforniai lánytestvér zenekara - amely már tavaly, az első kislemezek megjelenésével felettébb sikeressé vált, ez év végéig pedig nyilvánvalóan még magasabb szintekre kúszik majd fel - mindazonáltal nem gondolattalan fénymásolásban utazik. Persze vannak zavarba ejtő pillanatok (a Honey & I elejét például tényleg mintha maga Buckingham gitározta volna fel), a lemez java részén azonban a lányok a 80-as évek szintipopjának és a 90-es évek r&b toplistáinak szűrőjén át tekintenek vissza a 70-es évekre, és ez bőven elégségesnek bizonyul ahhoz, hogy megkapjuk az év egyik legizgalmasabb és utalásrendszerével együtt is legeredetibb hangzását. Ariel Rechtshaid, a Vampire Weekend, Charli XCX vagy Little Boots lemezeiről ismerhető producerkirály jól hallhatóan élete legboldogabb óráit töltötte a testvérekkel a stúdióban, miközben gép- és valódi dobhangokat, tapsot, vonósokat, szinti- és analóg basszust, nyers, ám rádiókompatibilis gitárzörejt és légiesen egymásba simuló, nagyon finom vokálokat szőtt egybe tényleg egészen lenyűgöző módon, de a Days Are Gone távolról sem csupán a hangmérnökiskolák hallgatóit vagy az audiofil bakelitgyűjtőket bilincselheti le, hiszen gyakorlatilag az összes dal hibátlan rajta. Dalszerzőkként a HAIM-lányok a hűvös, elegáns, de megközelíthető popzene finom kezű mestereinek mutatják magukat, és a zenéjükből már tényleg csak az a furcsa, halványan érzékelhető fekete színsáv hiányzik, ami a Fleetwood Mac lemezeit magasan kiemelte a kaliforniai szoft rock tengeréből. Stevie Nickset és társait a zűrzavaros magánélet és a mértéktelen kokainfogyasztás segítette ehhez a minőséghez, de most más időket írunk, és kérdés, hogy a jól nevelt, józan, organikus/vegán/gluténmentes generáció Fleetwood Macje megtalálja vagy egyáltalán megtalálhatja-e az utat a sötét vizek partjai felé. A világ szeme rajtuk lesz, amikor keresik a választ.

Universal, 2013

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.