Lemez

Thundercat: Drunk

  • - minek -
  • 2017. április 2.

Zene

Ste­phen Brunert, a virtuóz basszert és gyilkos falzettel megáldott énekest sokan még a Suicidal Tendenciesből ismerik, de Flying Lotusszal is gazdagították egymás albumait, és muzsikált Kendrick Lamar szupersikeres To Pimp a Butterfly című lemezén – a These Walls című közös számukért még Grammyt is kaptak. Szólóanyagaiért talán még nem számíthat efféle kitüntetésre, de harmadik nagylemeze zavarba ejtő gazdagsága dacára is koherens és szórakoztató konceptalbum. A sikerhez kellettek a remek zenésztársak, a billentyűs Dennis Hamm, a dobos Louis Cole, s néha a szaxikirály Kamasi Washington, meg a tisztelt vendégek, Kendrick Lamartól Pharrellig. A fúziós jazzfunk, a szintiwave, a soft soul, a hiphop, a kortárs elektronikus tánczene nyelvét egyaránt folyékonyan beszélő Bruner egy albumon annyi ötletet halmoz fel, ami másnak évtizedekre is elég lenne. S hogy mindnek helyet szorítson, takarékos terjedelmű (2-3 perces) számokba osztja be őket, melyek e tekintetben korántsem idézik az ésszerű terjedelmi korlátokra is fittyet hányó fúziós elődöket. Zenei és szöveges témáinak gazdagsága zavarba ejtő, mondhatnánk azt is, hogy George Duke sziluettje mögött folyton ott vigyorog Frank Zappa és George Clinton. Halál, szerelem, drogok, alkohol, japán popkultúra, esetleg a macskák iránti (nyávogással is nyomatékosított) rajongás – ezt a széles spektrumot úgy énekli és basszusgitározza végig, hogy a szomorkás, az andalító, a félig sem komoly, sőt néha kifejezetten blőd dalok egymás mellé illesztve egy remek lemezzé állnak össze.

Brainfeeder/Neon Music 2017

Figyelmébe ajánljuk

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.

Egyetemes gyávaság

A gyermekvédelminek csúfolt törvény utóhatása borzolta a kedélyeket az elmúlt hetekben a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen. Június közepén, még a Pride – azóta tudjuk: több százezres – vonulása előtt cikket jegyzett a Hvg360 felületén az egyetem Pszichológiai Intézetének három oktatója.

Adja vagy nem adja?

A történet népmesei szála szerint Donald Trump a hivatalban eltöltött dolgos nap után hazatért otthonába, ahol szerető hitvese, Melania várta őt.

Vegetál, bezárt, költözik

Az elmúlt másfél évtizedben szétfeslett a magyar múzeumi rendszer szövete. Bizonyára vannak olyan intézmények, amelyek érintetlenek maradtak a 2010 óta zajló átalakulásoktól: vidéken egy-egy helytörténeti gyűjtemény, vagy Budapesten a Bélyegmúzeum – de a rendszer a politikai, s ezzel összefüggő gazdasági szándékokból, érdekekből kifolyólag jelentősen átrajzolódott.