mi a kotta?

Tik is hallgassátok

  • mi a kotta
  • 2012. október 20.

Zene

"Az opera untatott" - jegyezte fel naplójába meglepően tömör véleményét az amúgy erősen grafomán osztrák államhivatalnok, Karl von Zinzendorf gróf, miután 1786-ban megtekintette a Figaro házassága egyik legelső előadását.

II. József bizalmas munkatársa, aki 13 éves korától egészen 74. születésnapján bekövetkezett haláláig több mint félszáz kötetet rótt tele napi impresszióival, utóbb sem mutatkozott a mű rajongójának, hiszen egy későbbi előadás láttán-hallatán így formulázta meg ítéletét: "Mozart ügyes, de üres." Kétségkívül megállapítható, hogy Mozart és Da Ponte első közös munkája általánosságban is jelentett némi kihívást a korabeli közönség számára, ahogyan arról Da Ponte librettót bevezető óvatos sorai is tanúságot adnak. "Reméljük, eléggé ment bennünket a színdarab cselekményét átszövő szálak különbözősége, a darab újdonsága és nagysága, zeneszámainak változatossága és különbözősége, amely számokat színre kellett vinnünk, elkerülendő, hogy aktoraink tétlen vesztegeljenek, és hogy a néző csömört kapjon a hosszú recitativók egyformasága miatt, a darabban előjövő szenvedélyeket különböző színekkel ábrázoljuk, fejezzük ki, kivált azonban reméljük, ment bennünket, hogy a színmű egy szinte teljességgel új fajtáját kívánjuk adni legkegyesebb, legtiszteletreméltóbb publikumunknak."

A maga korában a Figaro forradalmi újdonságot jelentett tehát, míg most e héten az tekinthető újszerűnek, hogy Vashegyi György irányítása alatt csütörtökön sor kerül majd az opera első magyarországi előadására korabeli hangszerekkel, koncertszerűen (Nemzeti Hangversenyterem, szeptember 27., fél nyolc).

"Hol a színpad: / Kint-e vagy bent, / Urak, asszonyságok?" Ez az idézet természetesen már egy másik opera elöljáró szövegéből való, mely opera, úgy lehet, talán nem is különbözhetne jobban a Figarótól. A kékszakállú herceg vára ezen a kedden egy koncert második részét alkotja majd, méghozzá a Nemzeti Filharmonikus Zenekar Kocsis Zoltán vezényelte estjén (Nemzeti Hangversenyterem, szeptember 25., fél nyolc). Szántó Andrea és Bretz Gábor szereplését megelőzően pedig Debussy legismertebb szimfonikus művei előtt hódol majd a zenekar az Egy faun délutánja és A tenger ihletett megszólaltatása által. Ám hogy Kocsis Zoltán érdeklődése egyáltalán nem korlátozódik a legnépszerűbb Debussy-kompozíciók szűk körére, arról pénteken induló sorozata fog bizonyságot adni.Debussy élete hat tételben - Próféta a saját hazájában? - ezt a címet viseli a Kocsis zongorajátékával és mesélői közreműködésével egyaránt ékes sorozat, amelynek első alkalma a szalonzenétől a Wagner-hatásig követi majd nyomon (a képünkön 22 éves korában megörökített) Debussy művészetének alakulástörténetét (Fesztivál Színház, szeptember 21., hét óra).

Debussy ifjúkorának meghatározó szereplője volt az őt családi zeneoktatóként alkalmazó Nagyezsda von Meck asszony, aki azonban mégis elsősorban Csajkovszkij bőkezű pártfogójaként szerzett magának örökétig tartó zenetörténeti dicsőséget. A nagy pártfogolt e héten a Filharmóniai Társaság Zenekarának koncertjén jut majd szerephez, a VI. ("Pathétique") szimfónia révén, a Várjon Dénes szólójával felcsendülő Beethoven-zongoraverseny, a sorzáró Esz-dúr versenymű nyomában (operaház, szeptember 24., fél nyolc).

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.