verzió+ - A guberáló

  • - kg -
  • 2008. november 6.

Zene

Két híradóbejátszás keretezi a jordániai kisember portréját: az egyikben a hírhedt al-Káida-vezér, Al-Zarkaui intéz dörgő szónoklatot híveihez és ellenségeihez, a másikban George W. Bush jelenti be, hogy sikerült likvidálni a körözött terroristát.
Két híradóbejátszás keretezi a jordániai kisember portréját: az egyikben a hírhedt al-Káida-vezér, Al-Zarkaui intéz dörgõ szónoklatot híveihez és ellenségeihez, a másikban George W. Bush jelenti be, hogy sikerült likvidálni a körözött terroristát. Speciálisan iraki idõegység: a televíziós erõfitogtatás és a kivégzés között eltelt idõ. Filmünk ezt a terroristányi idõt használja, hogy felvillantson egy sorsot a háttérbõl, történetesen Zarkából, ahonnan Zarkaui is származik. Itt él Abu Amar hívõ muszlim és lefelé csúszó kisegzisztencia. Filmtörténeti elõképét az olasz neorealistáknál, a biciklitolvaj megrövidítette családfõnél kell keresgélni, ha pedig a szomszédból hoznánk példát, akkor õ a tépelõdõ kisember, aki az elméletekben jóval jártasabb, mint a megélhetés útvesztõiben. Valamikor Afganisztánban szolgált, mudzsahid vezetõk testõre volt, jelenleg papírgyûjtésbõl él, egyik napról a másikra. Régi "trükkje" ez a történelmi/politikai jelenségek megértésének: ne a vezért mutasd, hanem a földönfutót, õ majd elvezet a gyökerekhez. Ennek jegyében követjük Abu Amart papírgyûjtõ útjaira és baráti összejövetelekre. Leginkább az utóbbi alkalmak azok, ahol kibukik a filmbõl a rendezetlen valóság: meglett férfiak (nõ szál se), a háborús feszültségek érintettjei vitatkoznak dzsihádról, al-Káidáról és egyéb hétköznapi kérdésekrõl, s mivel nem beszédet, hanem baráti összejövetelt tartanak, hol a kanapé bal szélén szenderedik el valaki, hol a jobb oldalon sóhajt fel a kibic, hogy már megint az a politika.

Verzió filmfesztivál, november 4-9., a Toldiban és a Cirkóban

*****

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát.