Videó: Egy jó jugó este

  • Bori Erzsébet
  • 1997. szeptember 25.

Zene

Nem az esetem az euro-bürokrata, de ha történetesen a médiaprogramban dolgozik, szívesen leülnék vele sörözni, hogy kiszedjem a titkát. Például azt, kinek és hogyan jutott eszébe megtámogatni két régi jugoszláv film videómegjelenését. A kérdésnek semmi köze a filmek értékéhez, egyik jobb, mint a másik. Az egyik Slobodan Sijan elég híres szatírája, a Ki énekel ott?, a másik a Virdzsina Srdjan Karanovictól. Aki nem akarja még haza is vinni a moziban már kétszer látott filmet, amúgy meg szaturálódott már a sarki videótéka harmadik típusú választékával, az most eltölthet egy jó estét a jugoszláv poszt-újhullámmal.

Nem az esetem az euro-bürokrata, de ha történetesen a médiaprogramban dolgozik, szívesen leülnék vele sörözni, hogy kiszedjem a titkát. Például azt, kinek és hogyan jutott eszébe megtámogatni két régi jugoszláv film videómegjelenését. A kérdésnek semmi köze a filmek értékéhez, egyik jobb, mint a másik. Az egyik Slobodan Sijan elég híres szatírája, a Ki énekel ott?, a másik a Virdzsina Srdjan Karanovictól. Aki nem akarja még haza is vinni a moziban már kétszer látott filmet, amúgy meg szaturálódott már a sarki videótéka harmadik típusú választékával, az most eltölthet egy jó estét a jugoszláv poszt-újhullámmal.

A Karanovictyal való ismerkedést talán szerencsésebb lett volna más filmen kezdeni, mondjuk a Petrija koszorúján vagy az Egy falás epren, de ha már így alakult, jöjjön a Virdzsina. A történet a múlt század végén játszódik valahol a Dinári-hegységben, a tengert és a síkföldet elválasztó vad csúcsok között, az irigy, köves talajon, amelyet inaszakadtáig művelhet a paraszt, mégis éhen döglik, ha nem segítik az égiek. Errefelé kilométerekre lakik a legközelebbi szomszéd, a kisbíró dobja helyett a sziklák közt oda-vissza verődő kereplő hangja adja hírül a fontos eseményeket, születést, halált, esküvőt. És minden családra külön védőszent vigyáz. Timotije háza népét Szent Györgynek kéne segítenie, de a Sárkányölő jó ideje nincs már kegyes kedvében: rossz a termés, döglenek a birkák, az asszony meg már a negyedik "pisást" szüli a várva várt fiúutód helyett. Pedig ahol a földművelés körülbelül egyet jelent a kőtöréssel, ott csak az erős férfikéznek van becsülete. A lányos szülőket lesajnálja és elkerüli a közösség, mert átok ül rajtuk. A rontás (és a közutálat) ellen találták ki a virdzsina intézményét, a fiúnak tekintett, fiúként nevelt lánygyereket. A virdzsina nem örömfiú, mint az arisztokraták fiúsított elsőszülöttje, hanem kényszertravesztita, aki férfiként robotol egész életében, hazudik, alakoskodik, közben retteg, hogy kiderül a titka, és egyformán el van zárva a férfi- és a női örömöktől.

Timotije előbb le akarja lőni a negyedik lánygyereket, aztán úgy dönt, virdzsinát nevel belőle, hátha így elháríthatja a családon ülő rontást. De Szent György szigorú színidirektor: csak hibátlan alakítást fogad el. Tökéletes szerepjátszást vár el szülőktől és testvérektől, a virdzsinának pedig fiúbbnak kell lennie a fiúnál, hogy gyanú se férhessen hozzá, tán még magát Szent Györgyöt is megtévessze. A film kamasz hőse végül fellázad a rabszolgasors ellen, happy end van, és a néző legfeljebb magában pörgeti azt a másik filmet a tizennégy éven át tűzzel-vassal fiúnak nevelt lányra váró keservekről, amíg büszke hímből visszavedlik csökkent értékű nővé.

A Virdzsina szép is, hiteles is, jók benne a színészek, és még olyan meglepetéssel is szolgál a nézőnek, mint a Síró játék.

A Ki énekel ott? 1980-ból való, és a szerb Slobodan Sijan elnyerte vele az első filmeseknek járó George Sadoul-díjat. 1941. április 5-e, valahol Szerbiában. A világ legrozogább autóbusza vág neki az alig száz kilométeres útnak, fel Belgrádba, fapados, széntüzeléses, a tetején büdös füstöt eregető kémény mered elő a felpakolt betyárbútor közül. Különféle figurák igyekeznek ezen a buszon a fővárosba, meghallgatásra siető slágerénekes, szökésben lévő újházasok, első világháborús veterán, kórházba tartó tüdőbajos, balfasz stüszivadász, két muzsikus cigány meg egy sötét öltönyös, vaskalapos úriember, aki népnyelvi fordulatokat gyűjt - így is lehet mondani, bár a pasas érdeklődése nem annyira néprajzi, mint inkább háromperhármas jellegű. És ott van még a ravasz, mocskos kalauz és együgyű fia, aki a buszt vezeti. Persze hogy egy 6-os számú buszról van szó, melyen a korabeli Szerbia jellegzetes figurái tartanak Belgrád és a végpusztulás felé. Metafora hát, de nem kell megijedni: a Ki énekel ott? nézője térdét csapkodhatja a röhögéstől. Persze helyenként elsötétül a kép, ami nem csoda, hiszen egyenesen a második világháború helyi kezdetét jelentő német szőnyegbombázás felé tartunk. A csoda az, hogy ettől még akkora humorok vannak a filmben, hogy miattuk többször meg kell állítani a videót - ez nem a Rendőrakadémia 3., amelyben minden poén után dramaturgiai szünetet rendelnek el, míg a közönség kimulatja magát.

Poszt-újhullámot emlegettem. A Ki énekel ott? esetében ez nemcsak annyit tesz, hogy a film 1971 után készült, a rendező pedig a prágai filmiskola óráit látogatta. Sijan mozija egyrészt meg van tűzdelve idézetekkel, visszautalásokkal a jugoszláv fekete film híres darabjaira, másrészt hangütésben, világlátásban is ott folytatja, ahol az új hullám a hetvenes évek legelején abbahagyta. Vagy nem hagyta abba. Sijan filmje épp egyidős a Montenegróval, le sem tagadhatná, hogy közeli rokon.

Egy poén, beetetésnek: az utasok morognak, hogy a mentálisan visszamaradt sofőr nem az utat nézi, hanem a busz végében sivalkodó malacokat. A kalauz magabiztosan söpri le az aggodalmakat, az ő fia egyszer két kilométert vezetett bekötött szemmel, és fogadást ajánl a kétkedőknek. Azok visszakoznak, csak a dagadt titkos ügynök szívóskodik. Szó szót követ, előkerül a fekete kendő, és a mezőkön át kanyargó keskeny, tarjagos földúton kezdetét veszi a vakvezetés. Az utazóközönség hányja a keresztet, a fiú az együgyűek (és persze a vakok) biztonságával kerül el minden akadályt, a demonstráció végén az apa még hanyagul odaveti, hogy az ő fia egyszer már rükvercben is vezetett fogadásból.

Mindkét film szinkronizált, csak a Ki énekel ott? betétdala feliratos. Láttam én már karón varjút, magyar moziban feliratot, de ahány durva helyesírási hibát most egyetlen songban sikerült elhelyezni, az alighanem rekordot dönt.

Bori Erzsébet

Srdjan Karanovic: Virdzsina; Slobodan Sijan: Ki énekel ott?; forgalmazó: Odeon

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.