mi a kotta?

Zongorista bilincsben

  • mi a kotta
  • 2023. február 8.

Zene

Klasszikus zenei programajánló a 2023/6. hétre

„Formális nyilatkozatról, miszerint szigorúan úgy játszom a művét, ahogy le van írva, szó sem lehet. Egyetlen magát tisztelő művész sem fogadna el ilyen feltételt. Minden zongorista végez kisebb-nagyobb módosításokat (…). Ön méltatlankodva ironizál rajtam, amiért rivaldafényben akarok lenni. Hiszen, cher Maître, jól mondja: éppen ezért írattam önnel zongoraversenyt! Csakugyan rivaldafényben akarok lenni, mi más célom is lehetne?”

Az osztrák zongoraművész, Paul Wittgenstein – a híres filozófus bátyja – írt ekképp Maurice Ravelnek, miután összekülönböztek a kottahűség kérdésében. Wittgensteinnek, aki alig egy évvel karrierje kezdete után elveszítette fél karját a galíciai csatában, tucatnyi komponista írt balkezes darabot, s bár ő kizárólagos jogot kért az előadásukra, nem mindegyikért volt hálás. Prokofjev IV. zongoraversenyére azt mondta, nem érti, nem is játszotta el soha, Hindemithét úgy elsuvasztotta, hogy csak nyolcvan évvel később került elő. 1930-ban Ravellel is összerúgta a patkót: „Az előadóművészek nem lehetnek rabszolgák” – panaszolta. De, azok, felelt a francia. Akkor még talán nem volt igaza, az idő azonban neki dolgozott: a kotta szentsége csak erősebb dogma lett a modern korban.

A D-dúr zongoraverseny bal kézre is elhangzik Louis Langrée karmester és a Fesztiválzenekar három koncertjén. A szólista a hatvan­éves Jean-Efflam Bavouzet lesz, a két további műsorszám a Lúdanyó meséi, valamint Saint-Saëns Orgonaszimfóniája (Müpa, február 10. és 11., háromnegyed nyolc; február 12., fél négy). Bőséges a kínálat ezen a pénteken. Három fiatal magyar zeneszerző, Balogh Máté, Sándor László és Tornyai Péter darabjai hangoznak el a BMC könyvtárában (február 10., hat óra), a koncerttermében pedig a Kodály Kórus ad hangversenyt amerikai, magyar és izlandi szerzők műveiből (hét óra). A Zeneakadémián a Nemzeti Filharmonikus Zenekar játszik, Vashegyi György Schumannt, Mahlert és Brahmsot vezényel. A Gyermekgyászdalok Christian Immler baritonján, a B-dúr zongoraverseny Berecz Mihály zongoraszólójával csendül fel (február 10., fél nyolc).

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Hajléktalanság – akár két lépésben

Betegség, baleset, alkohol- és drogproblémák, megromlott házasság, bedőlt vállalkozás, uzsorakölcsön, élősködő hozzátartozók – néhány ok, amik könnyen pénztelenséghez vezethetnek, ahonnan pedig sok esetben már csak egy lépés az utcára kerülni. Minderről a Vöröskereszt hajléktalanokat gondozó miskolci intézményének lakói meséltek. 

Nagyon balos polgármestert választhat New York, ez pedig az egész Demokrata Pártot átalakíthatja

Zohran Mamdani magát demokratikus szocialistának vallva verte meg simán a demokrata pártelit által támogatott ellenfelét az előválasztáson. Bár New York egész más, mint az Egyesült Államok többi része, az identitáskeresésben lévő demokratáknak minta is lehet a 33 éves muszlim politikus, akiben Donald Trump már most megtalálta az új főellenségét.

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.