A szerk.

A kultúrharc végvárai

A szerk.

A magyar kultúra kétségtelen bástyája a falunap, ezt ismerjük el! A falunapokon fontos beszédeket tartanak a minisztereink, mely beszédekben rendszerint a napi politikát épp csak érintik, s jóval nagyobb teret szentelnek a hagyományaink fontosságának, a hagyományainkban fellelhető önmagunknak, jelenünknek, s főként jövőnknek.

A falunapokon jelentős művészek lépnek fel, ki szórakoztató műsort ad, ki hangversenyt. Ráadásul a falunapokon nem csupán a miniszterek szavaiból ismerhetjük meg hagyományainkat, de kézművesek és mindenféle ínyesmesterek is megismertetnek bennünket hagyományos szokásainkkal, ruháinkkal, szerszámainkkal, ételeinkkel. Alább ezekből nyújtunk át egy csokorra valót, de előbb térjünk ki arra is, hogy miért épp most ismerjük be, hogy a falunap a magyar kultúra bástyája. Nos, annak is jó oka van: hazánk szűk másfél hét alatt szerencsésen és épségben túljutott két legnagyobb, valóban monstruózus falunapi rendezvényén, az ún. Kurultájon, illetve a székesfőváros augusztus 20-i ünnepségsorozatán. S ne legyünk igazságtalanok, a kisebb falunapi rendezvények, fesztiválok is jól teljesítettek, noha a sajtó ezek közül csak a szürkemarhanapok és a lecsófesztivál eseményeivel foglalkozott behatóbban.

Nézzük tehát az elmúlt napok sűrű eseményeit. Itt volt mindjárt a szürkemarha-fesztivál Harsányban! Ahol rögtön egy régi szép hagyományt elevenített fel Nagy István mezőgazdasági miniszter, jelesül a marháskodást, közelebbről a szürkemarháskodást, amikor azt találta mondani, hogy a szürkemarha „megtestesíti mindazt, ami a magyarokat jellemzi”. Lám, milyen gyorsan fejlődik a tudomány, nemrégiben Fazekas Sándor még mindezt a karcagi birkapörköltben vélte felfedezni, természetesen a karcagi birkapörkölt-fesztiválon, de az idő meghaladta őt, s kockára vágott birkáit is. Miután tehát megtudhattuk, hogy a magyar ember egy megtestesült marha, és még szürke is, már csak Kövér házelnök úr eligazító szavaira volt szükségünk, aki azt mondta a Kurultájon (Kurultájott?), hogy a magyar néplélek Keleten sarjadt (arra nem tért ki, hogy konkrétan egy szürkemarhában-e, de ez nem is olyan fontos), ezért a jövőben „az állam és a tudományosság adófizetők pénzéből működő intézményei ne gátolják, hanem segítsék a 21. századi magyar kulturális önrendelkezést”. Ami azért is jó, mert „a Kurultáj a magyar kulturális önrendelkezési igény kinyilvánításának legnépesebb fóruma”. Tudósok, figyelem, nem pampogni az elvont pénzek miatt, hanem kutatni szépen a hátrafelé nyilazást, amiről ugyancsak szép szavakkal emlékezett meg ugyanitt ugyanő. Aki tehát az MTA jövőjéért aggódott, mostantól felhagyhat a sipákolással.

Azon a héten még egy lecsófesztivált is rendeztek, de ott nem szólalt fel állami vezető, ott bicskáztak a kultúr előtt, s meghalt egy ember. Nyilván nem ez a jellemző, évente ha egy-két ilyen elszigetelt eset fordul elő. Mindazonáltal vannak bicskanapok is, tavaly tartották a tizediket, boldogult Aradszky László fellépésével.

Augusztus 20-a is fent részletezett hagyományok jegyében telt a fővárosban, ahol ünnepi beszédében Áder János köztársasági elnök ellentmondani látszott az agrártárca vezetőjének, ugyanis ő nem a szürkeségben látja a magyar jövő zálogát, épp ellenkezőleg, azt mondja Máraival, hogy „nincs módunk középszerűnek lenni”. Most, hogy ezt hogy értette Magyarország színes egyéniségként megismert elnöke, azon éppen el lehetne gondolkodni, remélhetőleg nem úgy, hogy még középszerűnek sincs módunk lenni. S az is kérdéses, ő ebből személyében mit testesít meg, ha egyszer nem a szürkemarhát. A kulturális vonulata is érthetően a fővárosi rendezvénynek volt a legerősebb, akkora koncertet adott például a Tankcsapda együttes a Gellért-szobor alá felhúzott gigantikus színpadon, hogy még a forgalmat is le kellett állítani miatta, minden irányban, és persze jó előre. Hasonló jó hír, hogy a hagyományaink is megkapták, ami jár nekik, a hagyománytiszteletből háromszor is felavatott Várkert Bazár előtt egy bazársor húzódott, ahol hagyományos élelmiszereinket kínálták az árusok, egy felszámolás alatt álló cég például zsírban sült lisztes reszelt burgonyával, hagyományos nevén tócsnival kedveskedett a hagyományok egybegyűlt híveinek, írd és mondd: alig ötezer forintért. Ahogy fent, úgy lent is tehát, de minden bajra van orvosság, s van természetesen tócsnifesztivál is, Biriben tartják: ott lehet csak nagyot keresni.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.