A szerk.

Idegenrendészeti eljárás

A szerk.

Kenyeret, halat és almát vitt volna a tranzitzónában fogva tartott menedékkérőknek Iványi Gábor lelkész, de nem hagyták neki. Be sem engedték.

Azt mondták, kérjen engedélyt; több helyen is próbált beszélni a Bevándorlási és Menekültügyi Hivatal (BMH) illetékeseivel, mindhiába. Az adománycsomagokat végül egy szerbiai szervezetre bízta, így legalább az ott várakozó menedékkérőkhöz eljuthat.

Iványi akciójának előzményeként a Magyar Helsinki Bizottságtól tudhattuk meg, hogy a tranzitzónában éheztetik a menedékkérők egy részét. Egy öt- és egy négyfős afgán család felnőtt tagjaitól, illetve egy szír testvérpártól tagadták meg az élelmet a hatóságok. A gyerekeknek és egy gyermekét szoptató anyának gondosan szeparált helyiségekben adtak enni, nehogy megoszthassák a táplálékot szeretteikkel. Az embertelen bánásmóddal csak akkor hagyott fel a BMH, amikor jogvédők kérelme nyomán erre kötelezte a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bírósága. Azt, hogy a hivatal nem saját kútfőből, hanem politikai utasításra intézkedett, jól jelzi egy különösen kegyetlen részlet. Miután a két afgán család ügyében megjött a strasbourgi döntés, a BMH munkatársai a szír fiataloknak is biztosították az étkezést, három nappal később azonban ismét megvonták tőlük, mondván, ha enni akarnak, forduljanak ők is a strasbourgi bírósághoz. Azóta vélhetően így járnak el minden hasonló helyzetben lévő menedékkérővel.

Az éheztetésnek a menedékjogi törvény júniusi, a Stop Soros csomag részeként elfogadott módosítása ágyazott meg. Ez a menedékkérelem „elfogadhatatlanságának” eseteként nevesíti azt a helyzetet, amikor a menedékkérő „olyan országon keresztül érkezik, ahol üldözésnek vagy súlyos sérelem veszélyének nincs kitéve, vagy ahol a megfelelő szintű védelem biztosított”. A magyar hatóságok Szerbiát – az európai joggal ellentétesen – ilyen országként kezelik. A menedékkérő az elutasító határozatot bíróságon megtámadhatja, azonban az új elfogadhatatlansági oknál a kormány kihagyta a törvényből, hogy a bírósági felülvizsgálatnak halasztó hatálya van a kiutasításra. Így az első fokon elutasított menedékkérőket a BMH „idegenrendészeti eljárás” alá vonja. Az idegenrendészeti eljárást szabályozó kormányrendeletbe viszont azt „felejtették el” beleírni, hogy az állam a tranzitzónában is köteles ellátni a kiutasítás előtt álló külföldieket.

A Röszkénél és Tompánál felhúzott konténertáborokból eddig is elborzasztó hírek érkeztek. A tranzitban bármilyen hivatalos döntés vagy fellebbezési lehetőség nélkül tartják fogva a menedékkérőket, ezt Strasbourg már évekkel ezelőtt kifogásolta, de nem változott semmi. A beszámolók alapján a körülmények is felháborítók: mindent szögesdrót vesz körül, kevés a hely a mozgásra, nincs árnyék, az embereket, még a terhes nőket is fegyveres őrök kísérik orvoshoz, olykor megbilincselve. Minderről csak másodlagos tapasztalataink lehetnek, újságírót ugyanis a hivatalos „sajtóbejárást” leszámítva nem engednek a tranzit közelébe, ügyvédek kizárólag ügyféli meghatalmazással léphetnek be, és a segélyszervezetek között is önkényesen válogat a hatalom.

A tranzitzónák 2015-ös felhúzásával a kormány nem is annyira titkolt célja az volt, hogy Magyarországot de facto kiléptesse a menekültek helyzetét rendező genfi egyezményből: lehetőleg senki ne kapjon itt menedékjogot, és színes bőrű menedékkérők se zavarják a lakosságot az ország belterületén. Jórészt a menekültek ügyében eljáró bíróságok megmaradt függetlenségének köszönhetően ez a terv eddig meghiúsult, ezért jöhetett be tavaly az 1300 menekült, és ezért adott ki a BMH az idei év első harmadában is közel 300 státuszt. Az éheztetéssel most az Orbánék szándéka, hogy a menedékkérőket visszazavarják Szerbiába, hogy a jogérvényesítés minimumának lehetőségétől is elzárják őket. Hogy létrehozzanak egy területet, ahol az állam nemhogy nem köteles betartani saját törvényeit, de legalapvetőbb felelősségétől – az emberi élet és méltóság védelmétől – is megszabadulhat. A tranzitzóna maga a diktatúra kicsiben. És semmi sem garantálja, hogy a drótkerítésen belül marad.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.