A szerk.

Idegenrendészeti eljárás

A szerk.

Kenyeret, halat és almát vitt volna a tranzitzónában fogva tartott menedékkérőknek Iványi Gábor lelkész, de nem hagyták neki. Be sem engedték.

Azt mondták, kérjen engedélyt; több helyen is próbált beszélni a Bevándorlási és Menekültügyi Hivatal (BMH) illetékeseivel, mindhiába. Az adománycsomagokat végül egy szerbiai szervezetre bízta, így legalább az ott várakozó menedékkérőkhöz eljuthat.

Iványi akciójának előzményeként a Magyar Helsinki Bizottságtól tudhattuk meg, hogy a tranzitzónában éheztetik a menedékkérők egy részét. Egy öt- és egy négyfős afgán család felnőtt tagjaitól, illetve egy szír testvérpártól tagadták meg az élelmet a hatóságok. A gyerekeknek és egy gyermekét szoptató anyának gondosan szeparált helyiségekben adtak enni, nehogy megoszthassák a táplálékot szeretteikkel. Az embertelen bánásmóddal csak akkor hagyott fel a BMH, amikor jogvédők kérelme nyomán erre kötelezte a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bírósága. Azt, hogy a hivatal nem saját kútfőből, hanem politikai utasításra intézkedett, jól jelzi egy különösen kegyetlen részlet. Miután a két afgán család ügyében megjött a strasbourgi döntés, a BMH munkatársai a szír fiataloknak is biztosították az étkezést, három nappal később azonban ismét megvonták tőlük, mondván, ha enni akarnak, forduljanak ők is a strasbourgi bírósághoz. Azóta vélhetően így járnak el minden hasonló helyzetben lévő menedékkérővel.

Az éheztetésnek a menedékjogi törvény júniusi, a Stop Soros csomag részeként elfogadott módosítása ágyazott meg. Ez a menedékkérelem „elfogadhatatlanságának” eseteként nevesíti azt a helyzetet, amikor a menedékkérő „olyan országon keresztül érkezik, ahol üldözésnek vagy súlyos sérelem veszélyének nincs kitéve, vagy ahol a megfelelő szintű védelem biztosított”. A magyar hatóságok Szerbiát – az európai joggal ellentétesen – ilyen országként kezelik. A menedékkérő az elutasító határozatot bíróságon megtámadhatja, azonban az új elfogadhatatlansági oknál a kormány kihagyta a törvényből, hogy a bírósági felülvizsgálatnak halasztó hatálya van a kiutasításra. Így az első fokon elutasított menedékkérőket a BMH „idegenrendészeti eljárás” alá vonja. Az idegenrendészeti eljárást szabályozó kormányrendeletbe viszont azt „felejtették el” beleírni, hogy az állam a tranzitzónában is köteles ellátni a kiutasítás előtt álló külföldieket.

A Röszkénél és Tompánál felhúzott konténertáborokból eddig is elborzasztó hírek érkeztek. A tranzitban bármilyen hivatalos döntés vagy fellebbezési lehetőség nélkül tartják fogva a menedékkérőket, ezt Strasbourg már évekkel ezelőtt kifogásolta, de nem változott semmi. A beszámolók alapján a körülmények is felháborítók: mindent szögesdrót vesz körül, kevés a hely a mozgásra, nincs árnyék, az embereket, még a terhes nőket is fegyveres őrök kísérik orvoshoz, olykor megbilincselve. Minderről csak másodlagos tapasztalataink lehetnek, újságírót ugyanis a hivatalos „sajtóbejárást” leszámítva nem engednek a tranzit közelébe, ügyvédek kizárólag ügyféli meghatalmazással léphetnek be, és a segélyszervezetek között is önkényesen válogat a hatalom.

A tranzitzónák 2015-ös felhúzásával a kormány nem is annyira titkolt célja az volt, hogy Magyarországot de facto kiléptesse a menekültek helyzetét rendező genfi egyezményből: lehetőleg senki ne kapjon itt menedékjogot, és színes bőrű menedékkérők se zavarják a lakosságot az ország belterületén. Jórészt a menekültek ügyében eljáró bíróságok megmaradt függetlenségének köszönhetően ez a terv eddig meghiúsult, ezért jöhetett be tavaly az 1300 menekült, és ezért adott ki a BMH az idei év első harmadában is közel 300 státuszt. Az éheztetéssel most az Orbánék szándéka, hogy a menedékkérőket visszazavarják Szerbiába, hogy a jogérvényesítés minimumának lehetőségétől is elzárják őket. Hogy létrehozzanak egy területet, ahol az állam nemhogy nem köteles betartani saját törvényeit, de legalapvetőbb felelősségétől – az emberi élet és méltóság védelmétől – is megszabadulhat. A tranzitzóna maga a diktatúra kicsiben. És semmi sem garantálja, hogy a drótkerítésen belül marad.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.