A szerk.

A legszélén

A szerk.

Vajon mi következhet a miniszterelnök brüsszeli vesszőfutásából itthoni politikája tekintetében?

Magyarországon Orbán Viktor korlátlan hatalommal rendelkező vezető, mely hatalmat megannyi törvénnyel, esetenként alaptörvényi paragrafusokkal biztosította be magának. Nem függetlenül e mindenre kiterjedő kontrolltól (ám nem kizárólag emiatt) a magyarországi választóközönség túlnyomó többsége nagyjából 2008 óta jobbra húz. Igaz, 2014-ben, de főleg 2018 után sokan azzal nyugtatták magukat, hogy az ellenzék pártjai darabszámra több voksot szereztek, de ez az érvelés már akkor is sántított. Ebbe ugyanis rendre beleértették a 2014-ben masszívan szélsőjobbos, 2018-ban pedig a valamiféle néppárti fordulattal kísérletező Jobbik szavazatait is. A rideg valóság azonban már 2014-ben az volt, hogy a Fidesz és az akkori neonáci Jobbik együttesen a leadott szavazatok 64,4 százalékát szerezte meg. 2022-re a négy évvel azelőtti 1 milliónyi jobbikos szavazó egy része a szélsőjobbos Mi Hazánkhoz pártolt, másik része pedig a Fideszt választotta (és a legkisebb hányada maradt Jakab Péter vállalható Jobbikjánál). Így hát nem meglepő, hogy tavaly tavasszal azzal szembesült az egyeduralom bármilyen formáját elutasító, demokrácia- és Európa-párti magyar polgár, hogy az ellenzéki szövetség kevesebb választót mozgatott meg, mint négy évvel azelőtt a pártjai külön-külön.

Mára kialakult egy olyan – pontosabb kifejezés híján: jobbos – szavazói bázis, amelynek jelentékeny része hajlamos nyíltan szélsőjobbos alakulatra is szavazni akkor, ha életképes pártot lát benne. Ha ilyen nincs, marad számukra a Fidesz. Ez persze nem örökérvényű jelenség, ahogyan az 1994–2008 közötti baloldali-liberális tábor sem volt az, amely 2006 után néhány röpke év alatt szétesett. A 2006 utáni Fidesznek és Orbánnak tartósan sikerült azt a képet kialakítani magáról, hogy Magyarország jólétét és biztonságát egyedül ő szavatolhatja. Ezzel az összezuhant baloldali választói csoportokból is sok új hívet szerzett. Ennek belátásához elég az olyan, amúgy gazdaságilag rendkívül kártékony populista intézkedésekre utalni, mint a rezsicsökkentés vagy az időnkénti – rendszerint valamely választáshoz kapcsolódó – nagy osztogatások. A biztonság „garantálása” pedig mára odáig fajult, hogy Magyarország – noha lakossága többségének a nyugati, és nem az orosz vagy a kínai életnívó elérése a vágyott célja – reménytelenül elszigetelődött Európában és a saját szövetségi rendszereiben.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.