Tartalom
MaNcs 35. évf. 51-52. sz. (2023-12-19)
A szerk.
A szerk.
A legszélén
Vajon mi következhet a miniszterelnök brüsszeli vesszőfutásából itthoni politikája tekintetében?
Uitz Renáta
Publicisztika
Kicsit mégis inkább zsarnokság
Mire lesz jó a Szuverenitásvédelmi Hivatal, és mire nem?
A magyar kormány a december közepi uniós csúcson, s az odáig vezető hetekben megpróbált hülyét csinálni a teljes európai politikai elitből. Ízlés kérdése, hogy a történet ukrán vagy magyar vonatkozásait tartjuk szégyenletesebbnek.
Fleischer Ferenc
Publicisztika
Fekete hanuka
Izrael jövőjéről
Izrael nem volt ekkora bajban 1948-as megszületése óta. Totális nemzetközi elszigetelődés, legitimitásának elvesztése, belső politikai megosztottság és válság, gazdasági összeomlás fenyegeti, és mindezek közben egy eleve vesztes, gyakorlatilag megnyerhetetlen háborút vív.
Interjú
Belpol
„Pusztító, fergeteges vihar közeleg”
Karagich István pénzügyi tanácsadó a magyar társadalom jövedelmi és vagyoni helyzetéről
Magyarországon nagyon erős a vagyonkoncentráció, és a trendek azt mutatják, ezt nem állítja meg semmi. A lakosság jelentős része megélhetési válságként élte meg az inflációt, miközben a be nem fektetett, számlákon és készpénzben heverő vagyonból ezermilliárdok égtek el Karagich István pénzügyi tanácsadó, a Blochamps Capital alapítója szerint.
Göd és Dunaújváros: eltérített akkumulátoradók
Belpol
Különleges bánásmód
Azzal, hogy a kormány különleges gazdasági övezeteket hozott létre Göd és Dunaújváros térségében, az eredetileg ellenzéki vezetésű önkormányzatok milliárdoktól esnek el, az oda telepített akkumulátorgyárak adóbefizetéseiből elsősorban a környező Fidesz-barát települések és a párthoz köthető különböző szerveződések profitálnak.
Életminőség, mortalitás és képzettség összefüggése
Belpol
Legalább szép helyen halnak meg
Nagy árat kell fizetni azért, ha az ember az ország legcsodálatosabb sarkában, Zemplénben él. A népszámlálási adatok alapján a legfontosabb mutatókban nemhogy csökkent volna a különbség az országos átlaghoz vagy Budapesthez képest, de esetenként romlott is a helyzet. Pedig a megoldás kézenfekvő.
Gigaprojekt a belvárosban
Belpol
Pázmány Campus mindenáron
A lakosság és a szakma jelentős része szerint eltúlzottak a Palotanegyedbe tervezett Pázmány Campus méretei, a kormány, a katolikus egyház és az egyetem vezetése azonban nem tágít a 250 milliárdos projekttől. Kinek jó ez így, és változtathat-e a projekten a helyi ellenállás?
Autista fiatalok hátrányos helyzete a középiskolai továbbtanuláskor
Belpol
Két batyuval a háton
Az autizmus-spektrumzavarral küzdő személyek helyzete sehol nem könnyű, de ez országrészenként, településenként is változhat. Veszprémben például az átlagosnál is nehezebben juthatnak be a képességeiknek megfelelő középiskolába, gimnáziumba.
Ursula von der Leyen élete és műve
Külpol
Európa szelleme
Azt, hogy miért az Európai Bizottság elnöke lett a Fidesz EU-ellenes kampányának főgonosza, jól értjük. Ő az, akire a legjobban rá lehet fogni, hogy nem adja oda a pénzt. Ez ugyan hazugság, de a kampány paradox módon mégis igazat állít. Nincs ma az uniós vezetők közt még egy, aki tökéletesebb ellentéte lenne mindannak, amit a magyar kormány képvisel, és amit a kormány vezetője megtestesít.
Vonnák Diána
Színház
Lehet nevetni?
Ukrán művészek és a háborús humor
„Rengeteget nevettünk abban az első pár iszonyú hónapban, miután Oroszország lerohanta Ukrajnát. Azóta eltelt másfél év, és amikor néhány barátom átjött nemrég vacsorázni, megpróbáltuk felidézni, hogy mi volt olyan vicces. Kiderült, hogy alig emlékszünk a viccekre. Mind abszurd volt. Fekete humor. Minél abszurdabb, annál jobb” – emlékezett vissza Osztap Szlivinszkij költő, amikor október elején a háborúról és a nevetésről beszélgettünk.
Interjú
Színház
„A többség átállt”
Kerékgyártó István író
Az egykori üzletemberből előbb regény-, majd drámaíró lett. Legújabb darabja, a Skorpió a Belvárosi Színházban, Máté Gábor rendezésében került színpadra.
Közép-Európa legnagyobb rockzenekara
Zene
Öröm, zene
„Több mint zene: zenekar. Több mint zenekar: közösség. Nem számít, ki vagy, honnan jössz. Sőt még az sem, merre folytatod utad. Nem számít az éveid száma. Nem számít, hogy a hangszered mennyit ér” – írja magáról a szegedi központú CityRocks. Évente 500–600 zenésszel hoznak tető alá produkciókat.
Interjú
Zene
„Nehéz jó lemezeket találni”
Fülöp Péter diszkográfus
Egyedülálló komolyzenei website-ot és LP-boltot működtet a feleségével. Övé a világ legnagyobb Mahler-gyűjteménye, amelyet a Budapest Music Center fogadott be. A lemezek iránti kereslet beszűkülését nem látja drámainak, örül a fiatalok érdeklődésének is, és azt is elmagyarázza, mi az a diszkográfia.
Interjú
Zene
„A csavarás jól hangzott”
Fenyő Miklós előadóművész
Amerikában élt a rock and roll születése idején, Hungária néven alapított zenekart Magyarországon. Harmincöt éve lép fel szólóban, számait azok is ismerik, akik soha nem jártak a koncertjén, soha nem hallották a lemezeit. Fenyő Miklóssal a siker titkáról, amerikai élményeiről, és a Hungária születéséről beszélgettünk.
Interjú
Zene
„A jazz csak egy csatorna”
Szabó Dániel zongorista
Dolgos éve volt a 48 éves magyar jazz-zenésznek. Novemberben mutatta be Intersections című lemezét, amelyen amerikai kvintettje játssza a számait. De a korábbiaktól eltérően a lemezen nem játszik sem Peter Erskine, sem Chris Potter, sem Kurt Rosenwinkel.
Interjú
Zene
„Egy felkérés, egy megbízás”
Darvas Kristóf zenész
Játszott a Krétakörben és a Specko Jednóban, fellép az apjával és Ujj Zsuzsival; zongorista, tangóharmonikás és egyre többet énekel is. Legalább negyven éve zenél, pedig még csak negyvenhárom éves.
Interjú
Könyv
„Nem támaszthatom fel”
Milbacher Róbert író
Kudarc-e a könyv, ha az író azt érzi, bár a műve másoknak tetszik, ő maga mégsem érte el vele a célját? A szerzőt új regénye, a Keserű víz kapcsán kérdeztük emlékezésről, irodalomról, a hatalom dinamikájáról és a központi szereplőjéről: a nagymamájáról.
Könyv
Kritika
Városvarázs
Budapest Nagyregény
A főváros egyesítésének 150. évfordulójára időzített, 23 kortárs szerző bevonásával készült komplex közösségi alkotás kísérlet a város elmúlt másfél évszázadának elbeszélésére.
Könyv
Kritika
Újabb variáció a fájdalomra
Paul Auster: Baumgartner
Az amerikai megjelenéssel egy időben adták ki magyarul is Paul Auster legújabb, talán utolsó regényét.
Könyv
Kritika
Szemérmes szemérmetlenség
Bérczes László: Kötőszavak
Bérczes László nem valósította meg az álmát. Nem, ő inkább a vállára kanyarította hímzett tarisznyáját, arcára a szakállát, belebújt kétszeresen is alföldi papucsába, s a maga kicsit csodálkozó természetességével egyszerűen belesétált. Az álmába.
Bábszínház
Kritika
Az elalvás előtti pillanat
Nem félünk a sötétben
Podlovics Laura eredeti hangú rendezése az apró kizökkenések ellenére nagy erővel jeleníti meg és teszi láthatóvá és átérezhetővé a kamaszkort – különösen annak mélységeit, sötét pillanatait.
Színház
Kritika
„Vagány díva”
MILF
Provokatív címmel, és nem kevésbé provokatív plakáttal reklámozzák a Jurányi Staféta pályázatának köszönhetően született előadást: rózsaszín Barbie-ruhás nőt látunk, a szája körül tejbajusszal.
Kiállítás
Kritika
Félelmetes árnyékunk
Superluminal
Kattogás, bizarr űrhangok, üresen kongó, sötét folyosók fogadnak: mintha egy sci-fibe tévedtünk volna.
Film
Kritika
Zabhegyező terroristáknak
Sam Esmail: Távol a világtól
Valaki szűri azokat a sci-fi és apokalipszis filmekből érkező ötleteket, amelyek a szórakoztatás érdekében kreatívabbnál kreatívabb megoldásokkal inspirálják a hatalomra vágyókat, vagy nem tanultunk semmit a Terminátor katonai drónjaiból?
Film
Kritika
A számla előtt
Craig Gillespie: Pénzeső
A 2020-as évekről és világunk jelenlegi állapotáról kevés dolog árulkodik jobban, mint a GameStop short squeeze, mely jelenséget nevezhetnénk Reddit vs. Wall Street csatának, vagy egy, a magyar sajtóban megjelent cikk után Jackass-kapitalizmusnak is.
Lemez
Kritika
Nem a régi nóta
Pionír megjelenések az idei lemezpiacon
A klasszikus zeneipar már kitermelte magából azokat az albumokat, amelyeket azóta is etalonként emelnek a magasba, és viszonyítási pontként használnak a későbbi generációk előtt.
Lemez
Kritika
Kétszeres keverés
Peter Gabriel: i/o
Kevés gyümölcsözőbb szakítás volt a könnyűzene történetében, mint amikor 1975-ben Peter Gabriel kiszállt a Genesisből.
Lemez
Kritika
Kötelékben repülnek
Három friss hangzású album a zömmel elektronikus tánczenék világából
Lemez
Kritika
Maradjatok együtt!
The Beatles: Now and Then
Hivatalosan 1970 áprilisában oszlott fel a Beatles, de valószínű, hogy a négy tag 1969 őszét követően már soha többet nem tartózkodott egy légtérben.
Interjú
Képzőművészet
„Kifalazni Kőmíves Kelemennét”
Koltay Dorottya Szonja képzőművész
Festő szakon végzett az egyetemen, a képi világa harsány és eleven, sőt hangos. Videóanimációval, díszlettervezéssel, írással és színház-pedagógiával is foglalkozik. Az alteregóiról, a médiumok közötti átjárásról, zarándoklatról, vendégmunkáról és duguláselhárításról is beszélgettünk.
Roger Corman munkássága
Film
A varázserejű csótány
Több élete és több életműve is van: rendező, író, producer, iskolaalapító, felfedező és afféle alternatív minisztérium. Alább a 20. század e nagy hatású, szerfelett sikeres, ám sokfelől megvetett filmkészítőjének pályáját járjuk be. Egy-két év, és úgyis százéves lesz.
Interjú
Film
„Nélkülünk megy tovább”
Paolo Genovese filmrendező
Komor, nyomasztó képi világú, élet és halál értelmén rugózó új filmjét a megjelenésünk idején mutatják be a magyarországi mozik. Depresszióról és mentőangyalokról beszélgettünk vele, s a Golden Gate és a víz közötti hét másodpercről.
Interjú
Film
„Pénz volt dögivel”
Albert Pintó rendező
Letarolta a világot a Sehol című netflixes túlélődráma, amelyben a terhes főhősnő egy háború tépázta országból igyekszik elmenekülni, de a konténer, ahol elbújt, a szállítóhajóról az óceánba zuhan. A film spanyol rendezője beszélt a menekültválságról, a Számkivetett című Tom Hanks-opusról, de a spanyol filmek és sorozatok sikere mögötti titkot sem hagyta ki.
tévésmaci
Film
Bólintó tevék
Amikor Sztupa és Troché cukrot loptak, likőrre akadtak, s nem volt ellenükre.
Visszhang: lemez
Visszhang
Bujdosó János: Sorry, but yes
Húsz év után jelentkezett újra szólólemezzel Bujdosó János gitáros, de ez az album is a filmzenéit gondolja, építi tovább.
Visszhang: lemez
Visszhang
Isabelle Faust: Solo
A német hegedűművésznő, aki gyakran megfordul nálunk is, az idén három lemezt is készített.
Visszhang: tévésorozat
Visszhang
Elkövetők
A nagy pénzrablás látható nyomot hagyott a sorozatgyártáson (lásd még Kaleidoszkóp, Lupin).
Visszhang: lemez
Visszhang
Madness
Theatre of the Absurd Presents C’est la Vie
A Madness lassacskán öt évtizedes pályafutása nem volt hullámvölgyektől és szünetektől mentes, de még mindig szinte változatlan felállásban léteznek.
Visszhang: kiállítás
Visszhang
Vigyázat, törékeny – Handle with Care
Kinek nyújtasz segítő kezet? És te kiét tudod megfogni, ha bajban vagy? Hogyan segíthet a megértésben és a kapcsolódásban egy kiállítás?
Visszhang: lemez
Visszhang
Drop Nineteens: Hard Light
Bármennyire furcsa, de Bostonból is indult shoegaze zenekar, ami majdnem annyira különösen hangzik, mint a mexikói krautrock vagy a jamaicai death metal.
Visszhang: film
Visszhang
Blue Jean
A hírek arról szólnak, hogy hamarosan elfogadnak egy melegellenes törvényt, mely megtiltaná a homoszexualitás hirdetését, jelentsen ez bármit is.
Pihenni vágyó krónikus betegeket és szállásadókat hoz össze az IdőHáz
Lélek
„Gyémánt a sárkupacban”
A fejlett világban megszokott, idehaza kivételes az a kezdeményezés, amelyet az Új-Zélandon élő Drávai Tamás indított el idén tavasszal: beteg embereket és családtagjaikat olyan szállásadókkal köt össze, akik ingyen vagy minimális térítésért pár napra felajánlják a vendégházaikat.
Átverés a mindent gyógyító biorezonanciás kütyü
Tudomány
Bizsergetés százezrekért
Luxustermékként tekint a tehetősebb és hiszékeny magyarok egy része egy telefonos applikációval működő biorezonanciás szerkezetre. A szinte mindenre gyógymódot ígérő Healy körül konteós áltudósok éppúgy vannak, mint a spiritualitást hirdető mentorok. Ami közös: nagyon sok pénzt kérnek a semmiért.
Pálmafák a Balaton partján
Tudomány
Lesz magyar narancs!
Sőt, már most is van. A balatoni klíma banánt is érlel, mégpedig nem akármilyet: kék meg piros színűt.
Hogyan talált méltó nyughelyre Kelemen László?
Lokál
Az örökké optimista Pista
Katona József Bánk bánjánál említi a tananyag az első magyar színházigazgatót, Kelemen Lászlót. Sírját a hálás utódok megkeresték, majd megint elfelejtették, benőtte a természet. Aztán jött a csanádpalotai tüzépes.
helyrajzi szám
Lokál
Batthyány tér 4.
A 17. század végi Budán, a mai Batthyány tér területén alakult ki kereskedelmi és közlekedési központ, amelyet Oberer Marktnak, felső piacnak neveztek.
Konyhai kémia LXIX. – a tejföl
Gasztro
Mindenbe azért ne
Az ünnepi, de a hétköznapi menü is sokak számára szinte elképzelhetetlen nélküle – mások inkább a pokolba kívánnák, mert úgy gondolják, csak tönkreteszi az ételt. Akárhogy is: a tejföl stratégiai fontosságú konyhai alapanyag – és van, aki magában szereti.