A szerk.

A méltóság legcsekélyebb jele nélkül

A szerk.

George Clooney tiszteletre méltó férfiú, kétségkívül. Érdemei választott és módfelett magas szinten művelt hivatásán, a színművészeten túl is számosak, hogy mást ne is említsünk, az ENSZ jószolgálati nagykövete, jó ügyek önzetlen pártfogója, szóval derék ember, aki alkalomadtán igyekszik felhasználni a hírnevét, vagyonát, tehetségét, hogy valamivel jobbá tegye maga körül a világot. Történetesen a demokratikus elkötelezettségét sem titkolta soha és az is igaz róla, hogy baloldali figuraként tartja számon a világ.

Mármost mi van akkor, ha nevezett George Clooney egyik új filmjének promózása során elejt egy rosszalló megjegyzést (mondjuk egy mondattöredék töredékében) valakiről? Bárkiről. Ha igaza van, ha nincs, normális esetben két lehetőség közül választhat az adresszált fél: vagy elengedi a füle mellett a megjegyzést azzal, hogy csak nem fogok odaállni emberkedni egy filmpromóban odaszúrt tüskéért, vagy talál valami hasonló szövegkörnyezetet a visszaszólásra, ne már, George, esetleg Mr. Clooney. S ezzel az ügy általában el is van intézve. Arról a harmadik opcióról most ne szóljunk, hogy nem lenne teljesen elképzelhetetlen az sem, hogy a megbökött fél a páncélján ütött lyukon át egy pillanatra magába néz, s azt morogja maga elé, hogy az áldóját, ez a csávó az elevenemre tapintott, még az is lehet, hogy jogosan, lássuk, mit is csinálok rosszul – leginkább azért ne szóljunk róla, mert ez a cikk nem a tőlünk ennyire, de ennyire távoli dolgokról szól.

Mert nálunk annyira máshogy intéződnek a dolgok, hogy még az említett első két, normális helyeken szóba jöhető megoldás sem elképzelhető. Hiszen abban a pillanatban, amikor a vonatkozó közlés megjelent a honi sajtóban, tudhatta már minden – a magyar politikára kicsit is odafigyelő – ember, hogy mi lesz mindennek a következménye. És pontosan az is lett: Magyarország kormányának alsóbb beosztású káderei berongyoltak a kormánysajtó valamelyik magasan dotált harc­álláspontjára, fölütötték a Facebookjukat stb., stb., és belevonyították a nagy magyar tájhazába, hogy Soros! Mert azt mégsem mondhatják, hogy George Clooney is Gyurcsány kottájából játszik. Mást meg nem tudnak: Karácsony alkalmatlan. Szerencsére a Soros cifrázása viszont elég flottul megy, így megtudtuk, hogy a filmsztár is az ő tenyeréből eszik, összejár a fiával, így segítvén elő a tömeges bevándorlást Magyarországra. Békaemberek, ürgebőr, deep state.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”