A szerk.

A méltóság legcsekélyebb jele nélkül

A szerk.

George Clooney tiszteletre méltó férfiú, kétségkívül. Érdemei választott és módfelett magas szinten művelt hivatásán, a színművészeten túl is számosak, hogy mást ne is említsünk, az ENSZ jószolgálati nagykövete, jó ügyek önzetlen pártfogója, szóval derék ember, aki alkalomadtán igyekszik felhasználni a hírnevét, vagyonát, tehetségét, hogy valamivel jobbá tegye maga körül a világot. Történetesen a demokratikus elkötelezettségét sem titkolta soha és az is igaz róla, hogy baloldali figuraként tartja számon a világ.

Mármost mi van akkor, ha nevezett George Clooney egyik új filmjének promózása során elejt egy rosszalló megjegyzést (mondjuk egy mondattöredék töredékében) valakiről? Bárkiről. Ha igaza van, ha nincs, normális esetben két lehetőség közül választhat az adresszált fél: vagy elengedi a füle mellett a megjegyzést azzal, hogy csak nem fogok odaállni emberkedni egy filmpromóban odaszúrt tüskéért, vagy talál valami hasonló szövegkörnyezetet a visszaszólásra, ne már, George, esetleg Mr. Clooney. S ezzel az ügy általában el is van intézve. Arról a harmadik opcióról most ne szóljunk, hogy nem lenne teljesen elképzelhetetlen az sem, hogy a megbökött fél a páncélján ütött lyukon át egy pillanatra magába néz, s azt morogja maga elé, hogy az áldóját, ez a csávó az elevenemre tapintott, még az is lehet, hogy jogosan, lássuk, mit is csinálok rosszul – leginkább azért ne szóljunk róla, mert ez a cikk nem a tőlünk ennyire, de ennyire távoli dolgokról szól.

Mert nálunk annyira máshogy intéződnek a dolgok, hogy még az említett első két, normális helyeken szóba jöhető megoldás sem elképzelhető. Hiszen abban a pillanatban, amikor a vonatkozó közlés megjelent a honi sajtóban, tudhatta már minden – a magyar politikára kicsit is odafigyelő – ember, hogy mi lesz mindennek a következménye. És pontosan az is lett: Magyarország kormányának alsóbb beosztású káderei berongyoltak a kormánysajtó valamelyik magasan dotált harc­álláspontjára, fölütötték a Facebookjukat stb., stb., és belevonyították a nagy magyar tájhazába, hogy Soros! Mert azt mégsem mondhatják, hogy George Clooney is Gyurcsány kottájából játszik. Mást meg nem tudnak: Karácsony alkalmatlan. Szerencsére a Soros cifrázása viszont elég flottul megy, így megtudtuk, hogy a filmsztár is az ő tenyeréből eszik, összejár a fiával, így segítvén elő a tömeges bevándorlást Magyarországra. Békaemberek, ürgebőr, deep state.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.