A szerk.

Hátulról kettőt ér

A szerk.

Két hete az újabb korlátozások bejelentését, valamint az Alaptörvény kilencedik módosítását és a veszélyhelyzeti rendeletek kihirdetését követően a kormány az éj leple alatt előterjesztette a választási törvényre vonatkozó javaslatát.

Most kedden pedig az Országgyűlés igazságügyi bizottságának kormánypárti többsége támogatta a választási törvény újabb tervezetéhez benyújtott azon módosító javaslatot, amely tovább szigorítja az országos listaállítás feltételeit. Ez utóbbi módosítást pro forma ugyan nem a Fidesz–KDNP-frakció valamely tagja jegyzi, hanem a társutas Volner János, ám, mint azt az egyöntetű és rapid kormánypárti csatlakozás is mutatja, javaslata nem érhette fölkészületlenül a fideszeseket. (Volner a Jobbikból a Mi Hazánkon keresztül jutott el a független képviselőségig, most pedig már a jó csengésű Volner Pártot képviseli az Országházban.)

A kormány két héttel ezelőtti éjféli javaslata 27-ről 50-re emeli az országos listaállításhoz szükséges egyéni országgyűlési képviselőjelöltek számát. Volner módosítója ezt tovább srófolja: ha az Országgyűlés elfogadja, minimum 71 jelölt kellene (legalább 14 megyében és a fővárosban, az eddig szükséges 9 megye + Budapest helyett) országos lista állításához. Az indokolások (a kormányé és Volneré) szerint minderre a kamupártok visszaszorításáért van szükség, és ez az indok természetesen szemenszedett hazugság. Ahhoz ugyanis elsősorban nem a listaállítás, hanem a jelöltajánlás, valamint a kampánypénz-osztogatás szigorítása kellene – azaz törölni kellene a törvény azon pontjait, amelyek kiagyalása éppen a Fidesz bűne.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát.