A szerk.

A rossz pecsét

A szerk.

A múlt vasárnapi szerbiai parlamenti választáson nagyon szép eredményt ért el déli szomszédunk köztársasági elnöke, Aleksandar Vučić. Vagyis nem ő – hiszen ő államelnök létére nem is indulhatott a választáson –, hanem pártja, a Szerb Haladó Párt (Srpska Napredna Stranka, SNS).

Vagyis mégis inkább ő, hisz az SNS-lista az óriásplakátokon úgy szerepelt, hogy 1. Aleksandar Vučić – A gyermekeinkért! A szerb kis- és nagyobbacska dedek istápja és gyámola, illetőleg kis segédgyámolai végül 60 százalékot szereztek. Rajtuk (és a könnyített pályán induló pár nemzetiségi képviselőn) kívül még két párt jutott a Skupštinába, az egyik – a szocialista párt – eddig is koalícióban kormányozott az SNS-szel, a másik meg (a vízipólós Aleksandar šapić műpártja) abban szeretne.

E remek eredmény kis szépséghibája mindössze, hogy az ellenzék egy része bojkottálta a választást, azok meg, akik mégis pirulás nélkül nevezhetik magukat ellenzékinek, és elindultak, nem kaptak lófaszt sem, nemhogy 3 százalékot. Közbevetőleg jegyezzük meg, hogy a küszöböt direkt azért vitte le Vučić 3 százalékra, hogy legalább mutatóban legyen ellenzéki párt is a törvényhozásban, illetőleg hogy ezt a 3 százalékot nem sikerült megugrania a tavalyi nagy tömegtüntetésekből kinövő és most 1az5millióból néven próbálkozó civilmozgalomszerű képződménynek sem.

Hogy a bojkott politikai értelemben helyes döntés volt-e, arról nyilván ízlésesebb lett volna a választás előtt okosnak lennünk, mint most. De most sem késő. Bár a részvételi adatokról mást állít a kormány és a bojkottáló ellenzék – az előbbi szerint közel 50, az utóbbi szerint alig 40 százalék volt a frekvencia –, még a 40 is épp elég magas ahhoz, hogy kijelenthessük, az ellenzék távolmaradása nem fosztotta meg a legitimációjától a Vučić-rezsimet. Vagy legalábbis ebből politikai tőkét nem lehet kovácsolni sem otthon, sem külföldön. A körülményekhez képest combos részvételt persze ezer okkal lehet magyarázni. A bojkott csak részleges volt (a szerb ellenzéki térfélhez képest Tükörország az Alízkáról szóló mesében messze belátható rónaság), a kormányellenes pártoknak csúnyán betett a koronavírus-válság, amelynek ürügyén Vučić éjjel-nappal a nemzet megmentőjeként pózolt az egyébként is szinte teljesen általa uralt köztérben, és a tetejében nyilvánvalóan még csaltak is, valószínűleg súlyosan. De a végeredmény mégiscsak az lett, hogy az ellenzék kiszorult mindenhonnan, beleértve ebbe azt a pár önkormányzatot is, ahol ők voltak többségben, valamint elveszítette csekély állami apanázsát és külföldi befolyását is. Ezt aligha nevezhetjük másnak, mint politikai megsemmisülésnek, miközben az is nyilvánvalóvá vált, hogy a parlamenten vagy inkább az álparlamenten kívülről szinte reménytelennek tűnik a szervezett küzdelem a politikai hatalom megszerzéséért. A mindent elsöprő forradalom nem dörömböl az ajtón. Becsületükre legyen mondva, az ellenzék nem okvetlen politikai számításból választotta a bojkottot, sokan személyes erkölcsi motivációkból döntöttek a távolmaradás mellett – de ennek akkor is súlyos politikai következményei lettek. Igen, a rendszer torz, fenyegető, és az egyenlő politikai verseny legalapvetőbb garanciái hiányoznak belőle – de a rendszeren kívül nincs egyetlen szilárd pont sem, ahonnan azt az alapjaiból ki lehetne forgatni.

És félreértés ne essék: nincs ilyen fix pont a szerb közéleten, Szerbián kívül sem. Az Európai Unió ilyen-olyan politikusai szájával már jó előre óvott a bojkottól – de ez csak a kezdet volt. Az Európai Néppárt elnöke, a széles körben közkedvelt Donald Tusk, a Kaczyński-kormányzat ostora és Orbán Viktor személyes birkózópartnere a választás előtt ily szavakkal vette pártfogásába Aleksandar Vučićot Twitter-üzenetében: „Kedves Elnök úr, minden joga megvan arra, hogy büszke legyen rá és elégedett azzal, amit Szerbiáért tett. Kormányzásának védjegye a gazdasági siker és az erős vezetés. Jó szerencsét vasárnap!” Majd vasárnap este így gratulált neki: „Ez az eredmény a polgárok bizalmának és az ön hatékonyságának a bizonyítéka. Használja ki ezt a sikert Szerbia európai útjának érdekében és a nép javára!” Tusk a legkevésbé sem vett tudomást arról, hogy Szerbiában beláthatatlan időre megszűntek a demokratikus politikai élet legalapvetőbb feltételei – de az Európai Bizottság bővítési biztosa, a magyar Várhelyi Olivér és Josep Borrell bizottsági alelnök és külügyi főképviselő is tapsikoltak és drukkoltak közös közleményükben (miközben ők némi választási visszásságokat is szóvá tettek azért). Azaz a Vučić-rezsim bírja úgy a Bizottság, „Európa kormányának” a támogatását, mint az Európai Parlament legerősebb pártcsaládjáét. (A teljesség kedvéért: az EP szociáldemokrata frakciója felszólalt a viccválasztás ellen, és a csatlakozási tárgyalások felfüggesztését követelte.)

Ez elég mellbevágó – de ha úgy nézzük, némi jóhiszeműséggel még jó okot is találhatunk rá. Vučić a teljhatalmát és a szerb társadalom fölötti erős kontrollját éppenséggel felhasználhatja arra is, hogy pontot tegyen egy évtizedes – de inkább évszázados – vita végére: megállapodjon Pristinával, és valamilyen formában elismerje Koszovó függetlenségét. Vučić, az ily módon jó útra tért egykori háborús uszító még veszíthet is a társadalmi támogatottságából. Belefér. Szóba jöhet a Vučić és Hashim Thaçi albán államelnök által forszírozgatott kisebb területcsere is – és még az is lehet, hogy Vučić előtt időnként megriszálják az uniós tagságot. Aleksandar Vučić, Szerbia népszerű egyeduralkodója mint a béke barátja és a stabilitás záloga tűnik fel most Európában – a kérdés csak az, hogy ezentúl mindenkinek, aki ezzel kérkedik Kelet-Európában, meg lesz-e hivatalosan is engedve, hogy elcsalja a demokráciát.

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)

Ide? Hová?

Magyarországon úgy megy, hogy négy­évente kijön a felcsúti jóember a sikoltozó övéi elé, és bemondja, hogy ő a Holdról is látszik.

Semmi jóra

„Újabb Mi Hazánk-siker: a Zeneakadémia lemondta Varnus Xavér koncertjét!” – írta büszkén Facebook-oldalára november 15-én Dúró Dóra. A bejelentést megelőzően a politikus nyílt levélben, az Országgyűlés alelnökeként követelte a Zeneakadémia vezetőjétől a koncert lefújását – minden különösebb vizsgálat, vizsgálódás nélkül, egyetlen ún. tényfeltáró cikkre alapozva.