A szerk.

A tenger túl messze van

A szerk.

Meglehet, a Nova Kahovka-i vízierőmű felrobbantása volt a game changer, a sorsdöntő mozzanat.

 

Az ukrán haderő durván három irányból indíthatta meg rég várt felszabadító offenzíváját: északkeleten Bahmut felől, Luhanszk és Doneck irányába, attól délebbre, a több mint 1000 kilométeres frontvonal közepe táján, Zaporizzsjától déli irányba; valamint délnyugat, Herszon és a Dnipro alsó folyása felől, amihez az ukrán csapatoknak át kellett volna kelniük a folyó jobb partjáról a megszállt bal partra. Ez utóbbi pokoli nehezen kivitelezhető, de nem lehetetlen vállalkozásnak tűnt, és arra mindenképpen jó lett volna, hogy komoly orosz erőket kössön le ezen a területen. (A Dnipro elárasztott szigetein voltak is az átkelésre készülő ukrán egységek.)

Annak, hogy északkeleten sikerrel, vagyis komoly területi nyereséggel kecsegtető, nagy ukrán ellentámadás induljon, csekély volt a valószínűsége, és bár ott is komoly harcok folynak, például Bahmut visszaszerzéséért, azoknak is inkább az a funkciójuk, hogy az ott védekező orosz csapatok ne védekezhessenek máshol. A kahovkai gát felrobbantása után azonban a három lehetséges irányból egy végképp kiesett – hiszen víz alá került a Dnipro bal parti része is –, s az ottani orosz egységeket a brit védelmi minisztérium hétfői briefingje szerint már át is csoportosították a front középső szakaszára. Ez pedig a Zaporizzsjától délre eső vonal.

Hiába tehát az (orosz szempontból) elvben nehezen védhető, mert hosszú front, az ukrán offenzíva sikere itt, ezen az 50–80 kilométernyi szakaszon fog eldőlni. Innen indulhatnának az ukrán csapatok az Azovi-tenger felé – akár két irányba is, Mariupol vagy Melitopol felé –, hogy kettévágják a széles, orosz megszállás alatt álló tengerparti folyosót; és a sikeres áttörés után nyugatnak, a mindennél fontosabb Krím felé forduljanak.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Mi, a színek

  • Kiss Annamária

Már az elején világos, hogy a színeknek jelentőségük lesz. A gárda egyik fele piros és fehér ruhát visel, vannak, akik talpig pirosban játszanak, mint az életre kelt Mefisztó (Szacsvay László) is (jelmez: Nagy Fruzsina). A hatalom kiszolgálói, a megalkuvók púderrózsaszínben virítanak.

Perpatvar mobile

A XXI. magyar tánc – e-moll hangneme ellenére életteli verbunkos – szinte csak szignálként szolgál a Fesztiválzenekar Brahms-koncertjén: természetesen arra várunk, hogy a hegedűre és csellóra írt Kettősverseny felcsendüljön, amelynek komponálását maga a szerző egy levelében „mulatságos ötletnek” nevezett. Nem véletlenül: ez egy hálátlan műfaj.

Huszonhét másodperc

  • Pálos György

A történet közismert: az indiai-brit származású, jelenleg az Egyesült Államokban élő Salman Rushdie-ra az 1988-ban megjelent Sátáni versek című regénye miatt Homeini ajatollah a megjelenést követő évben kimondta a fatvát, amely szerint minden muszlim joga és kötelessége végrehajtani rajta a halálos ítéletet.

Az élet kapuja

  • Jeszenszky Géza
Sokan, de talán nem elegen érezzük ebben az országban, hogy sokszázadnyi megpróbáltatás, tragédia után a magyarság hajója a NATO- majd az EU-tagsággal biztos kikötőben horgonyzott le. A mostanában sokat emlegetett író, Herczeg Ferenc Az élet kapuja c. történelmi regényének címét kölcsönözve, Magyarország előtt kitárult az élet, a jobb jövő kapuja.

Viszlát, Észak, viszlát, Nyugat!

  • Ljupcso Popovszki

Május 8-án országgyűlési és elnökválasztást tartottak Észak-Macedóniában. A VMRO-DPMNE párt tönkreverte a 2017 óta kormányzó baloldalt: 58 mandátumot szereztek a 123 tagú törvényhozásban, az Európa-párti Szociáldemokrata Unió az eddigi 41 helyett csak 18-at. A VMRO-DPMNE jelöltje nagy fölénnyel nyerte az elnökválasztást is. Hogyan jöttek vissza a játékba az egykor Nikola Gruevszki által vezetett nacionalisták?

 

Fecseg a felszín

A NER-sajtó valóságos kampányt folytat a nem a saját hold­udvarba sorolt közvélemény-kutatók ellen. A közölt adatok „pontossága” azonban nem feltétlenül valamiféle ideológiai részrehajlás következménye.

 

A hárítás magasiskolája

Az állami gondozottaknak járó otthonteremtési támogatásból vett egy lerobbant csanádpalotai házikót Alexandra. Az ingatlanvásárlásra a kijelölt utógondozó és az illetékes gyámhivatal is rábólintott. Most viszont újszülött kisfiával nem engedi visszaköltözni oda a helyi gyermekjóléti szolgálat.

 

Eltérő nézőpontok

A legtöbb szavazatot kapta az ellenzéki pártok közül 2018-ban, manapság viszont stabilan 5 százalék alatt mérik őket. Jellemző, hogy a júniusban újrainduló jobbikos polgármesterek inkább egyesületi színekben próbálkoznak. A pártban vannak, akik szerint hamarosan vége a dalnak.

Minden egész eltörött?

Heteken át a csapból is az folyt, hogy hol esett szét a korábbi összefogás, hol nem sikerült a közös jelöltállítás. Tényleg teljes kudarcba fulladt az ellenzéki együttműködés? Az adatok nem kétségbeejtők, de hiba lenne hátradőlni.