A szerk.

A tenger túl messze van

A szerk.

Meglehet, a Nova Kahovka-i vízierőmű felrobbantása volt a game changer, a sorsdöntő mozzanat.

 

Az ukrán haderő durván három irányból indíthatta meg rég várt felszabadító offenzíváját: északkeleten Bahmut felől, Luhanszk és Doneck irányába, attól délebbre, a több mint 1000 kilométeres frontvonal közepe táján, Zaporizzsjától déli irányba; valamint délnyugat, Herszon és a Dnipro alsó folyása felől, amihez az ukrán csapatoknak át kellett volna kelniük a folyó jobb partjáról a megszállt bal partra. Ez utóbbi pokoli nehezen kivitelezhető, de nem lehetetlen vállalkozásnak tűnt, és arra mindenképpen jó lett volna, hogy komoly orosz erőket kössön le ezen a területen. (A Dnipro elárasztott szigetein voltak is az átkelésre készülő ukrán egységek.)

Annak, hogy északkeleten sikerrel, vagyis komoly területi nyereséggel kecsegtető, nagy ukrán ellentámadás induljon, csekély volt a valószínűsége, és bár ott is komoly harcok folynak, például Bahmut visszaszerzéséért, azoknak is inkább az a funkciójuk, hogy az ott védekező orosz csapatok ne védekezhessenek máshol. A kahovkai gát felrobbantása után azonban a három lehetséges irányból egy végképp kiesett – hiszen víz alá került a Dnipro bal parti része is –, s az ottani orosz egységeket a brit védelmi minisztérium hétfői briefingje szerint már át is csoportosították a front középső szakaszára. Ez pedig a Zaporizzsjától délre eső vonal.

Hiába tehát az (orosz szempontból) elvben nehezen védhető, mert hosszú front, az ukrán offenzíva sikere itt, ezen az 50–80 kilométernyi szakaszon fog eldőlni. Innen indulhatnának az ukrán csapatok az Azovi-tenger felé – akár két irányba is, Mariupol vagy Melitopol felé –, hogy kettévágják a széles, orosz megszállás alatt álló tengerparti folyosót; és a sikeres áttörés után nyugatnak, a mindennél fontosabb Krím felé forduljanak.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.