A szerk.

A tenger túl messze van

A szerk.

Meglehet, a Nova Kahovka-i vízierőmű felrobbantása volt a game changer, a sorsdöntő mozzanat.

 

Az ukrán haderő durván három irányból indíthatta meg rég várt felszabadító offenzíváját: északkeleten Bahmut felől, Luhanszk és Doneck irányába, attól délebbre, a több mint 1000 kilométeres frontvonal közepe táján, Zaporizzsjától déli irányba; valamint délnyugat, Herszon és a Dnipro alsó folyása felől, amihez az ukrán csapatoknak át kellett volna kelniük a folyó jobb partjáról a megszállt bal partra. Ez utóbbi pokoli nehezen kivitelezhető, de nem lehetetlen vállalkozásnak tűnt, és arra mindenképpen jó lett volna, hogy komoly orosz erőket kössön le ezen a területen. (A Dnipro elárasztott szigetein voltak is az átkelésre készülő ukrán egységek.)

Annak, hogy északkeleten sikerrel, vagyis komoly területi nyereséggel kecsegtető, nagy ukrán ellentámadás induljon, csekély volt a valószínűsége, és bár ott is komoly harcok folynak, például Bahmut visszaszerzéséért, azoknak is inkább az a funkciójuk, hogy az ott védekező orosz csapatok ne védekezhessenek máshol. A kahovkai gát felrobbantása után azonban a három lehetséges irányból egy végképp kiesett – hiszen víz alá került a Dnipro bal parti része is –, s az ottani orosz egységeket a brit védelmi minisztérium hétfői briefingje szerint már át is csoportosították a front középső szakaszára. Ez pedig a Zaporizzsjától délre eső vonal.

Hiába tehát az (orosz szempontból) elvben nehezen védhető, mert hosszú front, az ukrán offenzíva sikere itt, ezen az 50–80 kilométernyi szakaszon fog eldőlni. Innen indulhatnának az ukrán csapatok az Azovi-tenger felé – akár két irányba is, Mariupol vagy Melitopol felé –, hogy kettévágják a széles, orosz megszállás alatt álló tengerparti folyosót; és a sikeres áttörés után nyugatnak, a mindennél fontosabb Krím felé forduljanak.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.