A szerk.

A hatalom hajléka

A szerk.

Emlékeznek még a „luxusbaloldal” fideszes szlogenjére? E debilitás szajkózása 2005-ben volt előírva a Fidesz-belvilág tagjainak. A szlogenre felhúzott világmagyarázat origója az akkori SZDSZ-elnök „luxuskarórájáról” készített fénykép volt, s bolygóként keringett körü­lötte néhány vezető szocialista politikus „luxusvillája”, melyek előtt tüntettek is a felhevült jobboldaliak. Fideszes politikusok tartottak sajtótájékoztatót, s az arcukon az alkalomhoz illő megindultsággal és döbbenettel állították szembe a korrupciót a „rosszabbul élünk, mint négy éve” életérzésével.

E lelkesítő akciókat azonban nemcsak a következő évi választási kampány beindítása motiválta, hanem a figyelemelterelés is. Akkortájt egy politikai okból kezdeményezett, de valós kérdésekre választ kereső parlamenti bizottság az Orbán-család vagyonosodását vizsgálta, s ennek részeként került elő Orbán Viktor Cinege úti háza. A papíron vagyontalan exminiszterelnök a tisztánlátás kedvéért tett is fel a honlapjára pár képet a családi fészekről. Jó, jó, tényleg, a budai zöldövezetben van, de a fotókból a hülye is láthatja, hogy nem egy Apró-villa, még jó, hogy nem dől össze. A „balliberális” kormánypártok viszont még azt a nyomorult 35 négyzetmétert is sajnálják, mellyel a család gyarapodása miatt létszükség kibővíteni a házat.

A szemfényvesztésnek aztán a Népszava újságírója vetett véget, aki bérelt repülőről készített felvételeket az ingatlanról. S e képeken az bizony egészen máshogy festett – kinézetre is, méretre is –, mint Orbán honlapján, a megfelelő szögből fotózva. Ki is tört nyomban a ribillió, a fideszes potentátok egymással versengve borultak ki a gyalázatos komcsi tempón, hetekig téma lett, hogy a lap vajon magánlaksértést követett-e el, s följelenthető-e zajszennyezés miatt vagy sem. És volt-e engedély a repülésre? S miből is futotta rá? Még alkotmányjogászok is megnyilatkoztak a témában, de hülyeségben (és amoralitásban) senki még csak meg se közelítette a Fidesz által a pozíciójába ültetett (azóta méltán elfeledett) ombudsmant. Az igyekezet érthető volt, védeni kellett az évek óta sulykolt látszatot: azt, hogy az átlagnál már akkor is jóval gazdagabb Orbán Viktor a nép egyszerű fia, aki 15 évnyi élvonalbeli politizálás meg négy évnyi miniszterelnökösködés után is legföljebb egy 137 éves kis Opel Corsát tud felmutatni, azt is felesben.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.