A szerk.

A zsák meg a foltja

A szerk.

A bukaresti magyar nagykövettel, Zákányi Botonddal készített interjút hétfőn közölte a Romania libera című konzervatív napilap. (A szöveg a neten magyarul is elolvasható a foter.ro oldalon.)

Nincs új a nap alatt, a tárgyilagos újságírói kérdésekre adott válaszok pontosan olyanok, amilyenek egy történelmileg frusztrált kis ká-európai nemzet tisztségviselőjétől elvárhatók akkor, amikor az egy másik történelmileg frusztrált kis ká-európai nemzet tisztségviselőinek üzenni akar. A cikkből természetesen „ügy” lett nagyköveti berendelésekkel, román kormányfői ellennyilatkozattal, meg magyar ellen-ellennyilatkozatokkal. Vagy­is a meccset pontosan azon a nívón játsszák le, ahogyan azt a történelmileg frusztrált kis nemzetek tisztségviselői egymás között mindig is lejátsszák.

Nagyon persze ezen sincs okunk csodálkozni, a kormányzó erők mindkét országban rossz passzban vannak. Romániában úgyszólván minden napszakban letartóztatnak vagy megvádolnak, vagy meggyanúsítanak politikusokat (főleg szocdemeket, inkluzíve Victor Ponta miniszterelnököt). Magyarországon úgyszólván minden napszakra jut egy olyasfajta hír, hogy valamelyik kormánypárti politikus (vagy a családja, vagy a holdudvarból valaki) már megint, hát, nagyon jól járt – és ilyen helyzetekben a kis ká-európai országok vezetőiben az átlagosnál is nagyobb az igény a nacionalista fölhorgadásra. Úgy mint a sérelmek fölsorolására, az őszinte kiborulásra, hogy egyik hogyan alázza a másikat nemzeti önérzetében (és vice versa). Megjegyeznénk, hogy e lajstromozásból magyar részről Orbán személyes jellegű nyavalygása is kihallik; és gyanítjuk, voltaképpen ez is az interjú „üzenete”, hogy amikor Orbánt a fél vagy inkább az egész EU kutyapicsázta, akkor vele, a „rossz Viktorral” szemben Ponta miniszterelnök afféle „jó Victorként” az európai értékek képviselőjeként igyekezett javítani a maga uniós renoméját. Borzalom, tényleg.

Elhangoznak ugyan jogos kifogások is (például a kisebbségek nyelvhasználati jogáról szóló törvény nem maradéktalan érvényesítése), ám az áporodottség mindezzel együtt is belengi ezt a történetet: a magyar fél szerint például a románoknak nem kellene „álvitákat” gerjeszteni olyan dolgok miatt, mint hogy Orbán Viktor nagy-magyarországos kitűzőket és térképet ábrázoló fotót posztol a Facebook-oldalán, hiszen „természetesen történelemről és néhány, valószínűleg régi kitűzőről van szó”. Aztán kisvártatva Zákányi azt teszi szóvá méltatlankodva, hogy román közéleti írások 19–20. századi kliséket melegítenek föl, mint például a Hunyadiak román származása – és így tovább, és így tovább.

A román kormányfő, Victor Ponta reagálása, ha lehet, még lejjebb megy. Persze nem azzal, hogy látható élvezettel olvassa a magyar kormány fejére Magyarország uniós térvesztésének okait (ebben lényegében igaza van), vagy azzal, hogy szerinte Magyarország provokálja Romániát, miközben azt csak a kizárólag a saját itthoni népszerűségére figyelő Orbán teszi, hanem azzal, ahogyan az interjúban említett, a két országot összekötő 10 útszakasz megnyitásának román halogatására reagál. Hogy ez az egész útdolog a magyaroknak csak azért fáj, mert Romániába járnak át az olcsóbb élelmiszerért; és Romániában azért olcsóbb a kaja, mert levitték az áfát, szemben a magyarokkal, akik meg fölvitték.

Választási időszakokban és – mint utaltunk rá – népszerűségvesztés idején ká-európában bevett dolog a történelmi sérelmek fölhánytorgatása, a szomszédokra mutogatás. A mostani – jelen formájában egyelőre tizedleges jelentőségű – agy- és szájmenés magyar kontextusa azonban nem megnyugtató. Orbán a maga és pártja mélyrepülését egy létező probléma (menekültkérdés) eltorzított, a negatív emóciókat felkorbácsoló tálalásával és „kezelésével” igyekezett megállítani. E törekvése a jelek szerint sikerrel járt. De mi van, ha mindez átmenetinek bizonyul, és közben esetleg a menekültkérdés is lecseng? Ki lesz az új ellenség?

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.