A szerk.

Az elit

A szerk.

A hétvégén Mészáros Lőrincnél, nevezett tihanyi éttermében mulatott a magyar jet set. Bizonyos Gaál Cecília lagziját ülték, akit pedig az elmúlt tíz esztendőben bőségesen nyílt alkalma megismerni a magyar társadalomnak.

Rogán Antal jelenlegi propagandaminiszter volt felesége afféle celebként tündökölte végig ezeket az éveket a NER bulvársajtójában. (Pusztán a tények kedvéért: Magyarországon csak a NER-nek van ilyenje, független bulvárlap nincs a „piacon”). E sajtótermékekből aztán mindenki megismerhette Rogán-Gaál Cecília teljes munkásságát, barátait, gyermeknevelési és utazási szokásait (vö.: helikopterezés), családi hátországát éppúgy, mint a férjéjét. Így ugyancsak a tárgyszerűség jegyében, minden különösebb mellékzönge nélkül van módunk megállapítani, hogy meglehetősen lentről kerültek oda, ahol most tartanak. Attól is nagyon határozottan megtartóztatnánk magunkat, hogy útjukat valamiféle felkapaszkodásnak nevezzük, bár anyagi értelemben kétségtelen gyarapodásról van szó, hiszen bő fél évvel ezelőtti, tavaly novemberi válásuk után Rogán Antal nyilvánosságra hozott vagyonbevallásán például pont ebben az időszakban keletkezett egy 800-900 millió forintos lyuk, amiről a magyar sajtó – bárminemű cáfolat nélkül – a válás áraként számolt be.

A NER-es propaganda szerint Rogán-Gaál Cecília omnipotens vállalkozó, extrémül sikeres üzletasszony, lenyűgöző modell és a többi, és a többi volt ekkoriban, s pillanatnyilag is az nyilván. Rogán Antal pedig korszakos jelentőségű feltaláló, legalább egy sorsfordító szabadalom aktív részese – azt is tudja mindenki, hogy most nem viccelünk. Mint ahogy azt is, hogy ez az egész egy vicc, semmi nem igaz belőle.

Rogán Antal kora ifjúságától politikus volt, minden jövedelmét így vagy úgy a politikának köszönhette a Pasa parki lakástól a kicsengetett lelépési pénzig, mindent, de mindent. S itt a hangsúly egy percre az „így vagy úgy”-ra kerül, mert lehet akármilyen üzletrésze, igazgatótanácsi tagsága, feltalálói státusza, azt a legtávolabbról sem üzleti képességeivel, gazdasági éleslátásával, innovátori találékonyságával érte el, hanem mindig is az épp aktuális politikai pozíciójával – ennek a haszonélvezője volt kedves felesége is mindvégig. Ebből jött a Gucci hátizsák, a méregdrága óra meg az összes hírhedtté lett cafrang. Ebből, a köz pénzéből. Mely közpénz persze így vagy úgy transzformálódott, mielőtt Rogán és Rogánné zsebébe került, de közpénzjellegét sosem veszítette el – minden vonatkozó híresztelés és konfabuláció ellenére sem. A hétvégi világraszóló dínomdánomra is ebből a pénzből futotta a Balatonon. Ezt a pénzt adták oda a lagzi ellentételezéseként Mészáros Lőrincnek, a minden magyarországi közpénzek végállomásán 0–24-ben ügyeleti szolgálatot teljesítő főfelelősnek. Akinek különben is a nevén van a fél, ha nem az egész Balaton. Ebből a pénzből mulattak a szép számban megjelent celebritások – szerencsére az Operatív Törzs idejekorán lehetőséget biztosított a nagy létszámú esküvők megrendezésére.

Mindebből pedig egyetlenegy következtetés vonható le: erre kellett nekik a pénzünk. Erre kellett mindenkinek a pénze, s ezért kellett mellesleg szétrombolni ezt az országot. Hogy így éljenek, a legócskább nyugati bulvárlapok címlapjairól lelesett minták, grimaszok és pózok szerint, mely címlapoknak amúgy még a képaláírásait sem értik. Ők a mi arisztokráciánk és nagypolgárságunk.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.