A szerk.

Barcelona után

A szerk.

Múlt csütörtökön egy 22 éves, marokkói születésű dzsihadista egy furgonnal a tömegbe hajtott Barcelona forgalmas La Rambla sétálóutcáján, halálra gázolt 13 embert és megsebesített legalább 130-at. Junesz Abujakub a támadás után egy kocsit is elrabolt, és leszúrta annak tulajdonosát. A rendőrségnek csak hétfőn sikerült likvidálnia, a katalán fővárostól 40 km-re.

Péntek hajnalban a szintén katalóniai Cambrilsban is a járdára hajtott egy autó, halálra gázolva egy nőt és megsebesítve még hat embert. A felborult autóból kimászó öt támadót a rendőrök a helyszínen lelőtték. A nyomozás jelen állása szerint a barcelonai és a cambrilsi elkövetők egyazon, 12 fős terrorsejt tagjai voltak. A közeli Alcanarban még szerda este robbant fel egy épület, mint később kiderült, a detonációt az okozta, hogy a sejt tagjai 120 méretes gázpalackot halmoztak fel, minden bizonnyal ezeket pakolták volna a furgonba, s azzal egyes feltételezések szerint Barcelona jelképébe, a Gaudí tervezte Sagrada Família templomba hajtottak volna bele. Az akaratlan robbanásban két feltételezett terrorista halt meg, a hatóságok további négy embert tartanak őrizetben, három marokkói és egy spanyol állampolgárt. Ezzel (és a pénteki finnországi merénylettel) 342-re emelkedett az EU-ban a 2015 eleji Charlie Hebdo-támadás óta végrehajtott terrorcselekmények halálos áldozatainak száma.

Az elkövetők hátteréről egyelőre keveset tudunk. Fiatal férfiak, legtöbbjük Marokkóban született, de gyerekkoruk óta Spanyolországban éltek, és biztosan nem a 2015–2016-os menekülthullámmal érkeztek Európába. Hozzátartozóik szerint akadtak köztük, akik a közelmúltig nem mutattak különösebb érdeklődést az iszlám iránt, de viszonylag gyorsan radikalizálódtak. Ezért az „agymosásért” Abdelbak Esz-Szattit, Ripoll város imámját tartják felelősnek, aki a fiatalok szellemi vezetője, a támadások kitervelője lehetett (s életét vesztette az alcanari robbanásban). A radikális imám nem volt ismeretlen a hatóságok előtt, 2012-ig drogkereskedelem miatt ült börtönben, 2013-ban állítólag Brüsszel egyik iszlamista központjában is megfordult.

Az elmúlt két és fél év nagyobb támadásai a barcelonaihoz hasonló elkövetői mintázatot mutatnak. A Franciaországot, Belgiumot vagy Nagy-Britanniát megrázó merényleteket zömmel állampolgársággal is rendelkező másodgenerációs vagy gyerekként Európába érkezett bevándorlók hajtották végre. A nyugat-európai terrorveszély növekedésének jóval több köze van az Iszlám Állam online propagandájához, a szervezet oldalán Irakban, Szíriában harcoló külföldiek hazatéréséhez, mint a menekülthullámhoz. A bevándorlók elleni fellépéssel a „terrorizmus legyőzését” ígérő populista lózungok helyett tehát ideje lenne elfogadnunk, hogy 100 százalékos biztonság nem létezik, azonban átgondolt és összehangolt politikákkal az európai közösség sokat tehet a terrorizmus visszaszorításáért, hatásainak mérsékléséért.

Menekültügyben is van teendő, a menedékkérők szigorú regisztrációjának és biztonsági átvilágításának fontosságát senki nem vitatja. Aztán ott van a védekezés praktikus oldala: a nizzai, berlini és barcelonai támadások után adja magát, hogy a nagyobb tömegrendezvényeket célszerű lenne különféle útakadályokkal védeni a gázolóktól, de a sétálóutcákra, forgalmasabb járdákra kihelyezett tereptárgyak is életeket menthetnek. A fiatalok hirtelen iszlamizációját a titkosszolgálatok önmagukban aligha tudják követni, elengedhetetlennek tűnik az iskolai jelzőrendszerek erősítése. Valamit kezdeni kell a börtönök problémájával is: a későbbi terroristák nem jelentéktelen hányada piti bűnelkövetőként kerül a hűvösre, ahol iszlamista cellatársak hatására radikalizálódik.

A bűnüldöző és titkosszolgálati szerveknek is alkalmazkodniuk kell az újfajta veszélyekhez. A vallási prédikátorok szorosabb megfigyelése, az utazási adatok nyomon követése, a megbízható személyazonosítás nélkül kiállított SIM-kártyák és bankkártyák kiszűrése sokat segíthet. Új hatáskörök bevezetése előtt azonban nem árt észben tartani, hogy a támadások többségét nem információhiány miatt nem sikerült megakadályozni, hanem az információk feldolgozása és megosztása volt elégtelen, ami inkább szervezeti átalakításokat indokolna. Legalábbis nyilvános vitában kellene eldőlnie, hogy az európai polgárok magánéletükből mennyit (és milyen garanciák mellett) hajlandók feláldozni biztonságuk érdekében. A terrorellenes harc eszközei azt is meghatározzák, hogy milyen társadalmat, milyen értékeket szeretnénk megvédeni a terroristáktól. Ami biztosan nem lendíti előre a diskurzust, az a bezárkózás és a félelem politikája, európai partnereink folyamatos szapulása, és a terror elleni védekezés szempontjából kulcsfontosságú integráció lehetőségének a tagadása.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.