A szerk.

Borulva

A szerk.

Tarlós István kicsit megbomlott – ez persze nem túl érdekes. S nem is feltétlenül a legutóbbi napok fejleménye, hisz’ nevezett már 2006-ban is e szavakkal kommentálta azt a számára bizonyára lesújtó tényt, hogy a fénykorán már finoman szólva is messze túljutott Demszky Gábor elverte a választáson: „a kis, lenézett, lebunkózott, leegyszerűsített kerületi polgármester igencsak megkeserítette Demszky Gábor életét”, majd arról értekezett, hogy ő – szemben Demszkyvel – nem tud angolul, viszont perfekt latin. Mi van?

Szóval attól, hogy most e megindultság kétségkívül látványosra fordult, érdekesebb, közérdekűbb még nem lett, ezért csapda lenne azon morgolódni itt, hogy hányszor használta Budapest főpolgármestere a „beteg” és a „haver” szavakat, illetve mennyire dúlt tekintettel kért számon politikai ellenfelein teljesen értelmetlen dolgokat. Ő már csak ilyen, s lám, ilyensége alatt is áll még a főváros, igaz, pont olyan állapotban, mint amilyennek névleges vezetője most mutatja magát.

Ám ahhoz, hogy valójában mi is folyik itt, azt pont Tarlós érdemi közléséből lehet kihüvelyezni. Tarlós ugyanis, amikor a bömbis balhéja véget ért, s ő végre komolyra fordíthatta szót, a következőket mondta: „Magyarországon ma elég furcsa világot élünk, a szellemi fogyatékosokat el kell viselni és türelmesnek kell lenni velük.” Mondja már meg valaki, hogy lehet-e ezt másképpen értelmezni, mint úgy, hogy ha nem élnénk ilyen furcsa világot Magyarországon, akkor a szellemi fogyatékosokat nem kellene elviselni, nem kellene türelmesnek lenni velük? Segítünk: ennek a szemét mondatnak nincsen más értelmezése. Viszont van neki folytatása, igen szerves folytatása. Az Értelmi Fogyatékossággal Élők és Segítőik Országos Érdekvédelmi Szövetsége kifejezésre juttatta a kijelentés feletti megütközését, s felhívta a figyelmét arra, hogy „az értelmi fogyatékosság vagy szellemi fogyatékosság pejoratív jelzőként, a vitapartner minősítéseként való használata minden jó érzésű ember számára sértő és megalázó”. Nos, Tarlós azt válaszolta, hogy „az értelmi fogyatékosokkal semmi bajom”. S ezzel a kijelentésével sem az a legfőbb baj, hogy ordas nagy csúsztatás, hiszen az érdekvédők másról beszéltek, arról jelesül, hogy a Tarlós tirádáinak a pejoráló kontextusa (magyarul a szitkozódása) a sértő, de ezt nem feltétlenül kell megérteni egy főpolgármesternek. Inkább az a szép ebben a kijelentésben, hogy nyugodtan hozzátehette volna, mert hozzá szokták tenni azt is: „sőt, vannak értelmi fogyatékos barátaim is”.

Azaz Tarlós magyarázkodván egyszerűen benne felejtette magát nemcsak közege stílusában, de a világszemléletében is. A minden módon elsődleges hárítás nagy történelmi múltú üzemmódjában. Gondolom, amit gondolok („Magyarországon ma elég furcsa világot élünk, a szellemi fogyatékosokat el kell viselni és türelmesnek kell lenni velük.”), mondom, amit mondok („Magyarországon ma elég furcsa világot élünk, a szellemi fogyatékosokat el kell viselni és türelmesnek kell lenni velük.”). Aztán hárítok, s közlöm, hogy nekem amúgy semmi bajom az értelmi fogyatékosokkal, nyilván csak ezzel a furcsa magyarországi világgal, ahol el kell viselni őket meg a más efféléket. Mert arról még egy árva szót nem szóltunk (direkt), hogy Tarlós szövegében a „szellemi fogyatékos” címke mi mindennel lenne felcserélhető.

 

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.