A szerk.

Borulva

A szerk.

Tarlós István kicsit megbomlott – ez persze nem túl érdekes. S nem is feltétlenül a legutóbbi napok fejleménye, hisz’ nevezett már 2006-ban is e szavakkal kommentálta azt a számára bizonyára lesújtó tényt, hogy a fénykorán már finoman szólva is messze túljutott Demszky Gábor elverte a választáson: „a kis, lenézett, lebunkózott, leegyszerűsített kerületi polgármester igencsak megkeserítette Demszky Gábor életét”, majd arról értekezett, hogy ő – szemben Demszkyvel – nem tud angolul, viszont perfekt latin. Mi van?

Szóval attól, hogy most e megindultság kétségkívül látványosra fordult, érdekesebb, közérdekűbb még nem lett, ezért csapda lenne azon morgolódni itt, hogy hányszor használta Budapest főpolgármestere a „beteg” és a „haver” szavakat, illetve mennyire dúlt tekintettel kért számon politikai ellenfelein teljesen értelmetlen dolgokat. Ő már csak ilyen, s lám, ilyensége alatt is áll még a főváros, igaz, pont olyan állapotban, mint amilyennek névleges vezetője most mutatja magát.

Ám ahhoz, hogy valójában mi is folyik itt, azt pont Tarlós érdemi közléséből lehet kihüvelyezni. Tarlós ugyanis, amikor a bömbis balhéja véget ért, s ő végre komolyra fordíthatta szót, a következőket mondta: „Magyarországon ma elég furcsa világot élünk, a szellemi fogyatékosokat el kell viselni és türelmesnek kell lenni velük.” Mondja már meg valaki, hogy lehet-e ezt másképpen értelmezni, mint úgy, hogy ha nem élnénk ilyen furcsa világot Magyarországon, akkor a szellemi fogyatékosokat nem kellene elviselni, nem kellene türelmesnek lenni velük? Segítünk: ennek a szemét mondatnak nincsen más értelmezése. Viszont van neki folytatása, igen szerves folytatása. Az Értelmi Fogyatékossággal Élők és Segítőik Országos Érdekvédelmi Szövetsége kifejezésre juttatta a kijelentés feletti megütközését, s felhívta a figyelmét arra, hogy „az értelmi fogyatékosság vagy szellemi fogyatékosság pejoratív jelzőként, a vitapartner minősítéseként való használata minden jó érzésű ember számára sértő és megalázó”. Nos, Tarlós azt válaszolta, hogy „az értelmi fogyatékosokkal semmi bajom”. S ezzel a kijelentésével sem az a legfőbb baj, hogy ordas nagy csúsztatás, hiszen az érdekvédők másról beszéltek, arról jelesül, hogy a Tarlós tirádáinak a pejoráló kontextusa (magyarul a szitkozódása) a sértő, de ezt nem feltétlenül kell megérteni egy főpolgármesternek. Inkább az a szép ebben a kijelentésben, hogy nyugodtan hozzátehette volna, mert hozzá szokták tenni azt is: „sőt, vannak értelmi fogyatékos barátaim is”.

Azaz Tarlós magyarázkodván egyszerűen benne felejtette magát nemcsak közege stílusában, de a világszemléletében is. A minden módon elsődleges hárítás nagy történelmi múltú üzemmódjában. Gondolom, amit gondolok („Magyarországon ma elég furcsa világot élünk, a szellemi fogyatékosokat el kell viselni és türelmesnek kell lenni velük.”), mondom, amit mondok („Magyarországon ma elég furcsa világot élünk, a szellemi fogyatékosokat el kell viselni és türelmesnek kell lenni velük.”). Aztán hárítok, s közlöm, hogy nekem amúgy semmi bajom az értelmi fogyatékosokkal, nyilván csak ezzel a furcsa magyarországi világgal, ahol el kell viselni őket meg a más efféléket. Mert arról még egy árva szót nem szóltunk (direkt), hogy Tarlós szövegében a „szellemi fogyatékos” címke mi mindennel lenne felcserélhető.

 

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.