Bukta nélkül

A szerk.

Még mielőtt bárki belelovalná magát: a kormányfővel szembeni minden szocpárti zúgolódás és az egészségügy átalakítása miatti koalíciós konfliktus dacára a kormány és a kormányfő bukása lehetetlennek látszik.

Még mielőtt bárki belelovalná magát: a kormányfővel szembeni minden szocpárti zúgolódás és az egészségügy átalakítása miatti koalíciós konfliktus dacára a kormány és a kormányfő bukása lehetetlennek látszik.

Biztosat persze nem állíthatunk - de kipróbáltuk az ellenkező eseteket.

Egy. Gyurcsányt leveszi Szili, Kiss, Szekeres, Lendvai - amint azt maga a miniszterelnök úr volt szíves kilátásba helyezni egy bízvást bizánci stílusúnak nevezhető megnyilvánulásában (valami olyasmit mondott egy interjúban, hogy neki annyi - ennyi: négy - jó barátja van, és mind alkalmas miniszterelnöknek). Ó, ezek mind biztos rohannának most miniszterelnöknek lenni: a kérdés csak az, hogy mit csinálnának másnap? Vajon mit kezdenének a jelenlegi miniszterelnök által iniciált megannyi projekttel, az egészségügyi reformmal, a Nemzeti Fejlesztési Tervvel, az állami vagyon kezelésének átalakításával, a szakoktatással, a felsőoktatással, a rendőrség, a MÁV meg az áramszolgáltatók gatyába rázásával, az ingatlanadóval, a konvergenciaprogrammal? Mit csinálnak e posztgyurcsányi kupaccal? Ha Gyurcsányt azért akarják kiakolbólítani, mert a közvélemény-kutatásokban lefejelték a padlót, akkor az új kormányfő majd fogja a partvist, és feltakarít, és mindent beleburít a kukába? És mit tesz majd helyette? Az ellenkezőjét? Vagy folytatja azt, amit Gyurcsány elkezdett? De akkor mire föl volt a csere? Lehetne még osztogatni, de azt nem lehet.

Erre a melóra kalandorokon kívül most senki nem jelentkezne. Márpedig bármekkora legyen is az elégedetlenség az MSZP-ben a kormányfővel szemben, amíg a B változatnak nem lesz keze, feje, lába, addig csak a pufogás, a morgás, a dörmögés hallatszik majd.

Kettő. Záros határidőn belül nem születik döntés arról, hogy a több-biztosítós rendszert beengedik az alapellátásba is, ezzel a liberálisok által javasolt modell ad acta helyeződik erre a ciklusra, minek következtében az SZDSZ "kilép a koalícióból".

Ja, azok már csak olyanok. A több-biztosítós rendszer kudarca meg a reformok általános megfeneklése felett érzett vigasztalan férfibánatukban a parlament első őszi ülésnapján bejelentik, hogy a minisztereiket visszahívják a kormányból. A párt jelen elnöke, Kóka János és a párt jelen elnökének alternatívája, Fodor Gábor kiszavazza saját magát kormányzati állásából. A liberálisoknak ezek után két lehetőségük marad: vagy kívülről támogatják a kormányt, például amikor megszavazzák a három új szocialista minisztert, a saját utódjukat, meg kisvártatva a költségvetést; vagy év vége felé, legkésőbb jövő kora tavasszal új választások lesznek. Egyik észveszejtőbb távlat, mint a másik, főként az a szűk másfél százaléknyi szavazat jogosít fel nagy reményekre, amit ezzel a politikával a következő választáson - bármikor legyen is az - el lehet érni. Lehet, hogy idealisták vagyunk, de szerintünk az ügyvivői testületben nem csupa gyengeelméjű ül. Tagjai legalább az önérdekeikkel tisztában vannak (a választóik elvárásait meg se merjük említeni); valamint fel tudják mérni azt is, hogy ha a kisebbségi szocialista kormány ki is húzná a ciklus végéig, mit oder ohne Gyurcsány, minden eddigi és ezutáni reformkezdemény meg próbálkozás érvényét és esélyét veszti. Minő méltatlan vége lenne ez a reformkormánynak: nem a népharag vagy a reakció túlereje, netán aljas árulás, hanem önhülyesége söpri el!

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.

Sámson és a bibliás szavazók

Négyötödük a jobboldali elnökre szavazott, sokuk elutasítja a krisztusi szegénységet, újabban pedig az empátiát is. A második ciklusban a Republikánus Párt után az evangéliumi közösségeket is maga alá gyűri Donald Trump karizmája.