A szerk.

Van már hat

A szerk.

Újabb három fideszes népszavazási kérdés kerülhet föl a majdani szavazólapra, miután kedden az Alkotmánybíróság (AB) megsemmisítette az Országos Választási Bizottságnak (OVB) az aláírásgyűjtő ívek hitelesítését megtagadó határozatát.

Elvileg az év második felében (ha lesznek még kifogásoló beadványok, valamikor 2008 első harmadában) voksolhatunk tehát a kórház-privatizációról, a gyógyszertáron kívüli gyógyszervásárlásról, a földtörvényről, valamint - a mostani AB-döntés nyomán - a vizit- és a kórházi napidíjról, illetve az utólagos képzési hozzájárulásról. A testület határozata, amivel lényegében kötelezte az OVB-t az ívek hitelesítésére, végső soron semmit nem oldott föl azokból az alkotmányossági dilemmákból, amik a referendumkezdeményezés okán előjöttek. (Nota bene: kételkedünk abban, hogy az AB, ha mégoly burkoltan is, kötelezheti-e a választási bizottságot egy bizonyos döntésre, például a hitelesítésre.) E jogi problémákkal sokat foglalkoztunk (lásd például idei március 15-i és május 24-i számunk vonatkozó cikkeit), íme mutatóba néhány: félrevezető az ún. kórház-privatizációs kérdés, amit az OVB és az AB még tavaly átengedett, és nem is tehettek mást, mert egyszer - 2004-ben - megcselekedték már ezt egy hasonló próbálkozással, hogy száradna le a kezük. Hiszen egy eredményes népszavazás után sem volna világos, mi a jogalkotó feladata. Mert mit is akarnánk megakadályozni? Az egészségügy szolgáltatási privatizációját? Az már évtizede tart. Az állami vagy önkormányzati tulajdonú kórházi ingatlanok eladását? Akkor a bezárt intézmények miatt lesz egy rakás üres épület, mivel tilos őket értékesíteni. Az e heti három kérdés engedélyezése után pedig - a tandíjügy miatt - az AB lényegében ráerősített azon korábbi véleményére, miszerint a kormányprogram egészéről ugyan nem lehet népszavazást tartani (tiltja az alkotmány, ugyebár), ellenben az egyes részeiről igen. Ha tíz részből áll, akkor elvileg mind a tízről - persze szigorúan külön-külön. Úgy tűnik, az AB folytatja nemes gyakorlatát: jelenlegi határozataival egyúttal növeli a jövőbeni újabb nyugtalanító verdiktek meghozatalának esélyét is - mint ahogyan a mostaniak is a korábbi fura, esetenként az ad hoc politizálástól sem mentes döntésekből következnek. Ezzel viszont az alkotmányosság legfőbb őrei épp a képviseleti demokrácia fundamentumát kezdik ki - és mindegy, hogy ezt nem antidemokratikus hajlamoktól vezérelve teszik.

Immáron azonban semmi akadálya, hogy néhány hónap múlva az egészségügy helyzete miatt szomorkodó kismamák, meg a kisunokák továbbtanulásáért aggódó nagyik pillantsanak le az óriásplakátokról. De annak sincs, hogy a kormánypártok pótolják, amit a tavalyi választási kampányban elfelejtettek: meggyőzni a választókat arról, hogy az utólagos képzési hozzájárulás képzetük szerint nem csupán gazdaságilag, hanem a társadalmi igazságosság miatt is szükséges. Vagy arról, hogy miért fontos a vizitdíj. Utóbbinál nyilván előkerül majd a miniszterelnök-jelölti vita híres gyurcsányi jelenete (amelyben az úriemberség nevében kéri Orbánt annak visszavonatására, hogy a kormány fizetőssé tenné az egészségügyet), de így lesz rendjén, már csak pedagógiailag is. Az érzelmi politizálás valószínűleg mindent elsöpör, és a Fidesz, mondjuk a "nem kell tandíj, mindenkinek adjuk meg az esélyt" hangoztatásával komoly helyzeti előnybe kerülhet a "nagy" választási kampányra - mert ne feledjük, mind közelebb kerülünk 2010-hez is. A kormánypártoknak ellenben a racionális beszéden kívül nincs más eszközük, hiszen országátalakítási vízióik szimbolikus, ezért nagyon is fontos elemeit lesznek kénytelenek védelmezni. Ha már 2006-ban, legkésőbb a nyertes választások után (mennyivel tisztességesebb lett volna előtte) nem volt ehhez bátorságuk.

Figyelmébe ajánljuk

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.

Vegetál, bezárt, költözik

Az elmúlt másfél évtizedben szétfeslett a magyar múzeumi rendszer szövete. Bizonyára vannak olyan intézmények, amelyek érintetlenek maradtak a 2010 óta zajló átalakulásoktól: vidéken egy-egy helytörténeti gyűjtemény, vagy Budapesten a Bélyegmúzeum – de a rendszer a politikai, s ezzel összefüggő gazdasági szándékokból, érdekekből kifolyólag jelentősen átrajzolódott.

Ítélt az utókor

Szerették őket, így az államosításkor maradt 200-200 hold földjük. Később mégis ku­láknak minősültek az utolsó óföldeáki földes­urak, Návay László és testvére, Aranka. Egy cselédjük házában haltak meg. Kúriájukat most uniós pénzből felújítják. Bérelhető lesz, mint a közeli batidai vadászkastély.

Nem volt mit tenni

A rendőrség profi módon biztosította az idei Pride-ot és nem is bírságolja meg a résztvevőket: vagyis az egyetlen normális lehetőséget választotta, miután a népakarat lenyomta a Fidesz akaratát. Az állománynak nagyon nem tetszik, hogy a politika a saját céljaira akarja felhasználni őket.

Miniszterelnök a kijelzőn

Az Egyesült Államokban bejött Trumpnak, hogy ejtette a hagyományos médiát, és most ilyesmivel próbálkozik Orbán Viktor is ott, ahol az őt legkevésbé kedvelők gyűlnek össze.

A hallgatás ára

A román nemzetiségi szószóló önmagára, vélt vagy valós munkájára, munkatársai fizetésére és reprezentációra egy évben többet költ, mint amennyiből a honi településeken működő összes román nemzetiségi önkormányzat gazdálkodik. Kreszta Traján három ciklus óta dokumentálhatóan nem sok mindent csinált.