A szerk.

Családi gazdálkodók

A szerk.

A nemzeti szólamokkal palástolt politikai-gazdasági mohóság és gazemberség az elmúlt 25 évben mindig a földügyben tárulkozott föl a legtisztábban.

A dolgok jelen állása szerint az orbánista földbirtokosréteg jelentős állami földvagyonhoz jut. Gyakorlatilag ingyen, hiszen a magánosítást a NER kedvező hitelkonstrukciókkal készül támogatni. E nagy szerencse a Nemzeti Földalap utóbbi évekbeli pályázatainak győzteseit éri; és a sajtó, néhány elkötelezett ellenzéki politikus kutakodásaiból, valamint Ángyán József volt államtitkár összegzéseiből pontosan tudható, hogy kik ők. A földbérleti jogok java részét 2010 óta az Orbán-rezsim politikusai, kegyeltjei, ezek pereputtya, barátai kapták, nem­egyszer a kiszemelt földdarabot évek óta művelő családi gazdaságok rovására. Hazafias duma most is van: a „családi gazdálkodók” élet- és versenyképességének erősítéséért teszi ezt a kormány, amikor körülbelül 400 ezer hektárt, azaz több ezermilliárd forintos állami vagyont készül eltüntetni a közösből.

A bajok 1990-ben a politikai indíttatású idiotizmussal kezdődtek: a maga formájában rendkívül kártékonynak bizonyult kárpótlás során ugyanis elvált egymástól a földtulajdon és a földhasználat. A hosszú távú tervezés, a befektetés biztonsága, a gazdaságos termelés érdekében kívánatos legális birtoknövekedés lehetetlenült el ily módon. E tévút korrekciójához józan, tartós megállapodásra lett volna szükség az aktuális kormányok és ellenzékük között – arra tehát, amire a magyar politika mindig is képtelen volt. Az irdatlan termőföldvagyon ráadásul rendre megszédített mindenkit: a szocialisták a maguk vidéki hátországát igyekeztek biztosítani az egykori termelőszövetkezetekből kinőtt gazdasági társaságok helyzetbe hozásával, a Fidesz elitje meg egyszerűen gazdagodni akart.

Illetve – jaj! – dehogyis gazdagodni: családi gazdálkodókat akart! Munkahelyteremtő agrárvállalkozásokat a vidéknek! Orbánék 1996 táján pillanatok alatt ellopták a témát a kisgazdáktól és az MDF-től, s bár a nyílt színen a „gazdák” „érdekvédő” szervezetei és futóbolondok utakat zártak le meg Szent István földjének megtartásáról kiabáltak, hogy a magyar földdel nem lehet „seftelni” – hiszen ezt mondja ki az ősiség törvénye is –, a háttérben már a Fidesz osztotta a lapokat. (Az ősiségre hivatkozás nem vicc volt, egy Duna tévés műsorban a pápuák földközösségét is követendő példaként hozták föl e derék hazafiak.) Pedig csupán arról volt szó, hogy a Fidesz megakasszon bárminemű változást, ami a földvagyont forgalom-, azaz piac- és hitelképessé teheti. Hogy miért? Mert fölmenne a föld ára, és – ahogyan 1997 nyarán fogalmaztunk – ha eljön az ideje, „nehezebb lenne szaré’-húgyé’ nagybirtokokat összevásárolni”.

A megfelelő pillanat 2010 után jött el. (A nem várt választási vereség miatt 2002-ben csak arra maradt idő, hogy a holdudvar kiválasztottjai által privatizált 12 állami gazdaságnak 50 évre bérbe adják az állami földet.) A Fidesz történetének ismeretében pedig tulajdonképpen evidens, hogy az uniós földtámogatások, meg az új tulajdonosoknak fizetendő földbérleti díjak nem hagyták hidegen a HUF- és eurószempontokra szerfölött fogékony orbánista osztályt. De ez csak a földügy kifutásának az egyik és hatásaiban talán nem is a legrémisztőbb fele. A másik az a társadalmi változás, amelynek a végére az immár legalizált nagybirtokok megjelenése tesz majd pontot – a legnagyobb munkaadók, vidéken legalábbis, a NER felfuttatott „nemzeti tőkései” lesznek. Ez nagyjából elég is a Potemkin-demokráciához.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.